Wydawać by się mogło, że nie ma już takiego przedmiotu codziennego użytku, który nie przeszedłby designerskiej metamorfozy. Okazuje się jednak, że projektanci dostrzegli jeden, malutki obiekt, któremu jak najbardziej należało się odmłodzenie. Przedstawiamy dzisiaj kilka designerskich projektów odbojników i ograniczników drzwiowych.

Uderzanie drzwiami o ścianę podczas ich zbyt szerokiego otwierania to codzienność w wielu mieszkaniach. Rozwiązanie tego problemu było dotychczas oczywiste – należy kupić odbojnik, koniecznie taki, który nie rzuca się w oczy lub zupełnie wtapia w tło. Współcześni projektanci udowadniają jednak, że nie musimy bać się przedmiotów codziennego użytku, nawet tak oczywistych jak ograniczniki drzwi. Za ich pomocą możemy dodać trochę humoru do wnętrza. Na pewno nikomu to nie zaszkodzi.

Niewątpliwym faworytem w tej kategorii jest ogranicznik z amerykańskiej sieci sklepów Fred & Friends, która w swoim asortymencie posiada oryginalne, nowoczesne sprzęty domowego użytku, zaprojektowane z lekkim przymrużeniem oka. Produkty tej marki mają intrygować, śmieszyć i przede wszystkim stanowić niekonwencjonalną alternatywę do oczywistych przedmiotów. Odbojnik dostępny w sklepach Fred & Friends wygląda jak papierowy samolot. Odpowiednio zamontowany sprawia wrażenie jakby rzucony przez kogoś utkwił pod drzwiami. Ciekawi jesteśmy, ile osób próbowałoby go podnieść 🙂

Na równie łobuzerski pomysł wpadli projektanci z Made in Design. Zaprojektowali oni odbojnik o wyglądzie sztabki złota.

Natomiast odbojnik w kształcie liścia klonowego można kupić w sieci sklepów MoMA. Zamocowany z tyłu drzwi mógłby sprawiać wrażenie zagubionego podczas sprzątania liścia, który przywiał skądś wiatr.

Kolejny odbojnik pochodzi ze sklepu Black-Blum. Zrobiony z gumy, występuje w różnych kolorach. Producent opisuje go w ten sposób: “James to doskonały gentelman, który potrzyma dla ciebie otwarte drzwi. Przywita on również  każdego gościa z otwartymi ramionami”.

Nieco inną propozycję przedstawiają designerzy z Not On The High Street. Drewniana kaseta posłuży jako stylowy klin i zatrzyma zbyt szeroko otwarte drzwi.

Romantykom oraz ornitologom z pewnością spodoba się produkt sygnowany marką Anthropologie. Uroczy ptaszek jest ręcznie rzeźbiony i malowany. Jego cena to aż 24 funty.

Coś dla siebie znajdą również fani bardziej tradycyjnych kształtów. Klasyczny drewniany klin został wykonany z drewna jesionowego. Pomalowane na czerwono boki nadają mu oryginalności. Na pewno świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka lub kuchni. Produkt pochodzi z sieci John Lewis.

Pomysłowocią wykazali się także twórcy ogranicznika o nazwie Ooob. Posiada on opływowy kształt i ciekawe kolory, dzięki czemy będzie pasował do każdego wnętrza.

Odbojniki oraz ograniczniki drzwiowe to sprzęty, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Okazuje się jednak, że dobrane z humorem mogą stanowić ciekawe uzupełnienie naszej aranżacji. Warto pomyśleć o nich szczególnie, gdy posiadamy wnętrza urządzone w lekkim, nienapuszonym stylu.

Data dodania: 15.03.2013