Styl ekologiczny zaczął święcić triumfy pod koniec XX wieku. Od tego czasu jego popularność rośnie. Certyfikaty ekologiczne posiadają już praktycznie wszystkie elementy wyposażenia domu, więc możemy go urządzić od podłogi aż po sufit.
Nie jesteśmy jeszcze obyci z markami przyjaznymi środowisku. Dbanie o środowisko nadal uważamy za mniej ważne i nie przynoszące wymiernych korzyści. A przecież produkty ekologiczne są często tańszym rozwiązaniem, którym przynosi takie same efekty. Weźmy pod uwagę choćby ekologiczne baterie umywalkowe. Te najbardziej nowoczesne posiadają nie tylko mieszacz, który sprzyja oszczędzaniu wody, ale także szereg dodatkowych udogodnień. Mogą być wyposażone w system ograniczający maksymalną temperaturę wody oraz posiadać system click, który pozwala uwolnić tylko ograniczony strumień. Korzyść obopólna: dbamy o środowisko i o własny portfel. Ekologiczne może być wszystko: od baterii umywalkowych poczynając, poprzez okna, a na meblach kończąc. Każdy z elementów ekologicznego wystroju domu daje korzyści nie tylko środowisku, ale przede wszystkim nam. Ekologiczne okna to takie okna, które ograniczają wymianę cieplną pomiędzy wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym. Dzięki temu oszczędzamy energię potrzebną na podniesienie lub obniżenie temperatury w naszych domach.
Dodatkową zaletą produktów ekologicznych jest ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nie często bowiem zdajemy sobie sprawę, że materiały, z których wykonane są elementy naszego domu mogą szkodzić zdrowiu. Stosowanie więc produktów ekoogicznych będzie mądrym i bezpiecznym wyborem. Zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu pojawiły się dzieci. Jak się do tego zabrać?
Meble
Pierwszą zasadą w stylu ekologicznym jest wolność. Mieszkanie urządzone w tym stylu powinno posiadać dużo wolnej przestrzeni. Niedopuszczalne są widoczne bibeloty zbierające kurz czy politurowane kredensy po babci. Meble powinny być wytworzone z ekologicznego drewna. Dla prawdziwych amatorów ekologii projektanci przygotowują meble recyclingowe, czyli takie, które zrobione są z przetworzonych materiałów. Dlaczego nie zadbać o środowisko wykorzystując pozornie zużyte sprzęty? Młodzi projektanci udowadniają, że można tworzyć meble ze styropianu czy tektury.
Pomysłów jest wiele jak choćby tworzenie mebli z korka, o których pisaliśmy tutaj http://www.myfloor.pl/korkowa-rewolucja-z-hiszpanii,142,artykul.html
Pamiętajmy, że meble w stylu ekologicznym powinny być drewniane. Drewno może być klasyczne: jak dąb czy buk, ale dobrze sprawdzi się tu także rattan. Meble rattanowe przestały być już wykorzystywane jedyne w aranżacjach ogrodowych i wkraczają na salony. Są naturalne i stonowane, przez co świetnie pasują do stylu ekologicznego.
Podobnym tworzywem do produkcji mebli jest wiklina, która nie tylko jest w pełni naturalna, ale także dzięki swojej plastyczności pozwala na tworzenie mebli o niespotykanych kształtach. Wiklina występuje w wielu odcieniach, można więc stosować ją zarówno w jasnej, jak i ciemnej aranżacji.
Oprócz rattanu i wikliny możemy wykorzystać także kauczuk, który ścinany jest dopiero po rozpoczęciu procesu obumierania drzewa.
Dodatki
Oczywiście kojarzące się z naturą. Pamiętajmy jednak, że dekoracja w stylu eko powinna być raczej minimalna. Mogą to być niezbyt rozłożyste kwiaty lub akwarium, które sprawi wrażenie, że żyjemy blisko natury. Na ścianach zawieśmy obrazy przedstawiające elementy natury lub naturalne dekoracje.
Do ozdobienia używajmy surowych materiałów jak len czy bawełna. Możemy je wykorzystać zawieszając na oknach jako rolety, choć w tej roli świetnie odnajdzie się także bambus czy wiklina.
Kolory
Natura to ciepłe kolory piasku, zemi, drewna, zieleni i nieba. Takie kolory powiniśmy wykorzystywać w urządzania naszego wnętrza w stylu eko. Beże, brązy, szarości, biele, ciepłe żółcie, ochra i błękity. Bardzo ważnym elementem wystroju pokoju w stylu ekologicznym jest światło. Mieszkanie musi być jasne, dobrze oświetlone naturalnym światłem lub lampami z energooszczędnymi żarówkami.
Po wybraniu koloru ścian musimy udać się do sklepu po zakup farby. Jeśli zależy nam, aby nasze wnętrze było prawdziwie ekologiczne, wybierzmy farby, które zawierają jak najmniej lotnych związków organicznych. Zawierają atomy chloru, fluoru, bromu czy siarki, a więc są nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia.
Wybierając farbę zwróćmy więc uwagę czy posiada ona odpowiednie oznaczenie:
- Low –VOC – oznacza, że farba zawiera niewielkie ilości lotnych związków organicznych
- No-VOC – farba jest wolna od lotnych związków. Pamiętajmy jednak, że jest praktycznie niemożliwością wytworzenie farby, która byłaby w 100 % wolna od VOC, nawet jeśli producenci twierdzą inaczej.
Różnicę pomiędzy farbami ekologicznymi a tymi z VOC poczujemy już przy malowaniu. Te zagrażające środowisku wydzielają nieprzyjemny zapach.
Jeśli zdecydujemy się na położenie tapety na ścianę, także zadbajmy o to, żeby była przyjazna środowisku. Czyli jaka? Taka, która zawiera naturalne barwniki na bazie wody. Są one drukowane na ekologicznym papierze pozyskanym ze specjalnie zasadzonych lasów.
Podłoga
W ekologicznym domu nie natkniemy się raczej na dywany czy wykładziny. Tu króluje korek, bambus, szkło, linoleum, kamień oraz oczywiście drewno.
Drewno
O zaletach drewna na podłodze nie trzeba mówić. Jeśli jednak chcemy być ekologiczni nie wystarczy, że położymy drewno na podłodze. Trzeba się zastanowić nad jego wyborem. Z jednej bowiem strony drewniana podłoga wizualnie idealnie pasuje do stylu ekologicznego, z drugiej jednak, wycinanie lasów, aby tę podłogę stworzyć dalekie jest od dbania o środowisko. Wybierajmy więc drewno pochodzące z lasu zasadzonego specjalnie dla przemysłu drzewnego. W takich lasach nigdy nie wycina się drzew do końca. Tylko wybrane drzewa są usuwane. Każda część lasu jest ponownie zalesiana. Musi minąć kolejne 30 lat, żeby można było dokonać kolejnej wycinki. Jak dowiedzieć się czy nasze deski pochodzą z takiego lasu?
Wystarczy spojrzeć na opakowanie. Powinna być na nim zawarta informacja, że producent posiada certyfikat nadany przez jedno z następujących towarzystw:
- Forest Stewardshp Council (FSC)
- „Smart Wood”
- “Green Seal”
W Polsce certyfikat FSC posiadają firmy: Barlinek oraz Baltic Wood. Na świecie, między innymi firma Tarkett.
Wymienione tu certyfikaty nie dotyczą oczywiście tylko podłóg. Wszelkie elementy drewniane, które znajdą się w ekologicznym domu powinny posiadać jeden z nich.
Dywany, chodniki
Dlaczego nie przyjemny i ciepły dywan? Nieumiejętnie dobrany dywan czy wykładzina może wydzielać do środowiska wiele niebezpiecznych subtancji. Wspomniane już VOC może zawierać formaldehyd i benzen, których nie chcemy wdychać w naszych mieszkaniach. Wykładzina będzie się ich pozbywała przez lata i bez zawahania można stwierdzić, że szybciej wymienimy pokrycie podłogi niż wywietrzymy niebezpieczne związki z dywanu.
Jeśli chcemy jednak ocieplić podłogę, połóżmy na niej maty wykonane z naturalnych tworzyw, jak trawa morska czy kokos. Takie wykładziny proponuje na przykład sklep Komfort.
Bambus
Bambus to świetny wybór dla sympatyków ekologii w domu. Bambus może być wykorzystywany nie tylko na podłodze, ale także do tworzenia mebli.
Styl ekologiczny to dobry wybór nie tylko dla aktywnych ekologów, ale dla każdego, kto ceni sobie spokój i harmonię we wnętrzu. Mieszkanie w stonowanych barwach, wśród naturalnych przedmiotów wycisza i uspokaja, a to nie zaszkodzi nikomu.
Data dodania: 09.11.2010