Ryby głosu nie mają. Trochę szkoda, bo gdyby miały, może powiedziałyby, jakich roślin życzą sobie w akwarium. Nie martw się jednak, w tej decyzji nie jesteś zdany tylko na siebie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze rośliny do swojego akwarium.

Kluczem do sukcesu jest harmonia między fauną, florą, a warunkami technicznymi panującymi w akwarium. Wybierając roślinność, musisz mieć na uwadze wielkość zbiornika, oświetlenie, a także gatunki ryb, jakie chcesz hodować.

Rośliny do akwarium zapewniają nie tylko efektowny wygląd. W zbiorniku pełnym roślin ryby czują się lepiej. Kiedy wystraszy je ciekawski kot lub pukające w szybę dziecko, będą mogły odpłynąć w zielony gąszcz, by znów poczuć się bezpiecznie. Poza tym rośliny są istotnym źródłem tlenu dla żyjących w akwarium zwierząt.

Jeśli jesteś początkującym akwarystą, wybieraj raczej rośliny mało wymagające. Niektóre sklepy takie jak plantagarden.pl w opisach poszczególnych roślin podają stopień trudności uprawy, co znacznie ułatwia wybór.

Jak rozmieścić rośliny w akwarium?

Warto przygotować szkic, na którym zaplanujesz rozmieszczenie roślin. Na pierwszym planie, czyli najbliżej przedniej szyby, sadzi się rośliny niskie, trawopodobne takie jak eleocharis parvula oraz rośliny o drobnych listkach.

Drugi plan, czyli środkową część akwarium, zajmują rośliny nieco większe. Można postawić na rośliny o czerwonym zabarwieniu liści, np. ludwigię. Będą one efektownie kontrastować z zielenią liści swoich sąsiadów.

Trzeci plan, tuż przy tylnej ścianie, to miejsce dla wyższych roślin, które będą stanowić tło. Pomogą zamaskować elementy wyposażenia takie jak grzałka. Do popularnych roślin wysokich zaliczają się m.in. moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) czy nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis).

Rośliny akwariowe w koszyczkach czy in-vitro?

Rośliny akwariowe w koszyczkach są bardzo proste w „obsłudze”. Kupuje się je w pełni rozwinięte. Wystarczy usunąć wypełnienie z wełny mineralnej, a następnie posadzić roślinę wraz z koszyczkiem na podłożu (najlepsze będzie żwirowe lub substrat).

Z kolei rośliny in-vitro hoduje się w zupełnie inny sposób. W laboratorium sadzonki umieszcza się w zamykanych kubkach, w których panują sterylne warunki i duża wilgotność. Kiedy roślina rozrośnie się na tyle, by wypełnić całe naczynie, jest gotowa do sprzedaży. Należy pamiętać, że rośliny te są małe i potrzebują dużo światła i CO2. Rośliny in-vitro będą najbardziej zadowolone z podłoża granulowanego.

Jak dbać o rośliny akwariowe?

Rośliny mogą stanowić wspaniałą ozdobę Twojego akwarium, jednak trzeba o nie dbać. Należy je regularnie przycinać. Jeśli zauważysz zmiany na liściach, warto przyciąć te miejsca, by choroba nie rozprzestrzeniła się na całą roślinę.

Warto wybierać rośliny o podobnych wymaganiach. Jeśli umieścisz w jednym zbiorniku cieniolubne anubiasy oraz rośliny wymagające więcej światła, trudno będzie dogodzić jednym i drugim. Światłolubne nie będą rosły, gdy nie wystarczająco oświetlisz akwarium, zaś nadmierne naświetlanie roślin cieniolubnych sprzyja pojawieniu się glonów.

Data dodania: 31.08.2022