Jak wynika z badań wpływu kolorów na ludzką psychikę, zieleń oddziałuje kojąco na układ nerwowy, relaksuje i uspokaja. Warto zatem postawić na kilka elementów w tej barwie podczas wyposażania salonu lub sypialni. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się meble przyjazne roślinom. Dzisiaj prezentujemy kilka z nich.

Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród zieleni wycisza oraz zmniejsza zdenerwowanie. Kolor ten pojawia się w gabinetach lekarskich oraz zakładowych jadalniach, a sanatoria i ośrodki wypoczynkowe lokalizowane są w pobliżu parków, jezior itp. Barwa zielona oraz naturalna roślinność uspokajają i pozwalają na regenerację sił. Zgadzają się z tym twierdzeniem zarówno lekarze, naukowcy, jaki i projektanci mebli. Ci ostatni jednak nie poprzestają na słowach i robią to, w czym sprawdzają najlepiej. Dzisiaj przedstawiamy kilka projektów designerskich mebli, które są przyjazne roślinom.

Zielone światło dla roślin w mieszkaniu

Ponoć ulubionym zajęciem Polaków podczas ciepłych pór roku jest piknikowanie na świeżym powietrzu. Trzeba przyznać, że zapach grillowanej kiełbasy w parkach i ogródkach działkowych latem to nie rzadkość. Niestety żyjemy w klimacie, który nie pozwala cieszyć się długo pogodnymi dniami i widokiem soczystej zieleni. Nie warto jednak się załamywać, dla współczesnych projektantów nie ma bowiem rzeczy niemożliwych. Udowadnia to holenderski designer Haiko Cornelissen, który stworzył mebel o nazwie picNYC TABLE.

Jest to aluminiowy stół, którego blat pokryto prawdziwą trawą. Projektant w opisie mebla podkreśla, że jego koncept stanowi odpowiedź na rosnącą modę na domowe ogrodnictwo. Na blacie picNYC TABLE można sadzić i siać zarówno trawę, jaki i zioła czy kwiaty. Taki mebel zapewni domownikom śniadanie na łonie natury nawet w grudniowy poranek. Stół kosztuje 1,950 euro.

Na bardzo podobny koncept wpadła Emily Wettstein. Zaprojektowała stół, który również pokryty jest trawą, jednak zajmuje ona tylko jego środkową część. Wydaje nam się to dużo bardziej praktyczne niż praca Cornelissena. Donica z ziemią zamontowana została poniżej blatu.

Lid pod bench to natomiast propozycja dla osób, które preferują rośliny doniczkowe. Jest to projekt japońskiego studia leif.designpark. W opisie mebla znajdujemy informację, że kanapa została stworzona z myślą o osobach, które szukają w swoim życiu równowagi i harmonii z naturą.

Kanapa składa się z siedziska wspartego na drewnianych nogach oraz gotowej donicy wbudowanej w tapicerkę. Wystarczy umieścić w niej ulubioną roślinkę

Comfortable Silence projektu Jory Brigham łączy funkcjonalność ławki z szafką. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, posiada wbudowaną donicę, w której można zasadzić wybraną roślinkę. Projektantka mebla sugeruje, że ławka Comfortable Silence sprawdzi się świetnie w poczekalni lub korytarzu.

Ostatnim przykładem mebla przyjaznego domowemu ogrodnictwu jest projekt studia A2&A2.Street/Multi Unit to wielfonkcyjny regał. Może służyć zarówno jako półka na książki i ciekawy kwietnik. Posiada odizolowane od siebie przegródki, dzięku czemu nie musimy obawiać się o nieopatrzne zalanie papieru.

Meble przyjazne roślinom to kolejny krok projektantów w stronę ekodesignu. Z pewnością znajdą one wielu fanów wśród osób, którym środowisko naturalne nie jest obojętne. Sofy, stoły, regały, które posiadają specjalne miejsca na doniczki lub ziemię do kwiatów to także wspaniała oszczędność miejsca.

Data dodania: 19.04.2013