Odkurzacz to jedno z tych urządzeń, bez którego trudno by było sobie wyobrazić obecnie jakiekolwiek mieszkanie. Pomaga on utrzymać codzienny porządek, likwiduje kurz oraz inne zanieczyszczenia, może także być pomocny w walce z roztoczami oraz bakteriami. Niektóre z nich są nawet w stanie wyprać dywan, czy tapicerkę na kanapie. Warto więc rozejrzeć się za takim modelem odkurzacza, który umożliwi nam utrzymać czystość. Dobrze dobrany produkt może sprawić, że samo odkurzanie stanie się przyjemnością, na którą przestaniemy praktycznie zwracać uwagę.

1. Odkurzacze bezworkowe jak działają?
2. Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy – jaki wybrać?
3. Dla kogo odkurzacz bezworkowy?
4. Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy?

Odkurzacze bezworkowe jak działają?

Dotychczas jedną z najpopularniejszych opcji dostępnych na rynku były odkurzacze klasyczne, zaopatrzone w różnego rodzaju worki. Mogły być one płócienne albo jednorazowe, papierowe. Coraz częściej ich miejsce zastępują odkurzacze bezworkowe – jak sama nazwa wskazuje – owych kłopotliwych worków pozbawione. Odkurzacz bezworkowy zasysa do swojego wnętrza powietrze wraz z kurzem, piaskiem i innymi zabrudzeniami, które mogą się pojawić w domu. Cały brud ląduje w specjalnym pojemniku, który po jego napełnieniu, możemy sami opróżnić. Wewnątrz takiego odkurzacza umieszczane są specjalne filtry, dzięki którym na zewnątrz wydostaje się już tylko czyste powietrze. Taki odkurzacz nie generuje więc dodatkowych kosztów, bo nie trzeba co i rusz nabywać worków, by go używać. Warto więc zastanowić się nad zmianą przyzwyczajeń i być może w niedalekiej przyszłości sięgnąć po zupełnie nowe urządzenie – bezworkowy odkurzacz.

Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy – jaki wybrać?

Odkurzacz bezworkowy, czy jego pobratymca z workami? Na pewno warto się nad tym pytaniem zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Odkurzacze bezworkowe będą na pewno mile widziane przez osoby z problemami alergicznymi. Pojemnik takiego odkurzacza możemy na bieżąco opróżniać – po każdym odkurzaniu. Dzięki takiemu postępowaniu kurz znika od razu a powietrze w domu jest czystsze. Urządzenia workowe zbierają zabrudzenia przez dłuższy czas, a drobinki kurzu mogą przedostawać się z powrotem do powietrza, którym oddychamy. Bezworkowce są też tańsze w użytkowaniu, jako że nie wymagają nabywania worków. Zaletą odkurzaczy workowych jest fakt, że można nimi dłużej sprzątać, bez konieczności ich opróżniania. Poziom zapełnienia pojemnika, w przypadku urządzeń pozbawionych worka, nie ma wpływu na moc ssącą odkurzacza. Inaczej ma się sprawa w przypadku odkurzaczów z workami – im worek pełniejszy, tym słabsza moc naszego pogromcy kurzu. Cena zakupu odkurzacza jest niższa w przypadku tradycyjnych urządzeń. Warto także wspomnieć o tym, że odkurzacze bezworkowe mogą być wyposażone w dodatkowy filtr wodny, co na pewno wpłynie na to, że efekty sprzątania będą zdecydowanie lepsze, a powietrze czystsze. Decyzja co do zakupu leży w naszych rękach.

Dla kogo odkurzacz bezworkowy?

Jak już wspominaliśmy wyżej odkurzacz taki na pewno będzie dobrym pomysłem, jeśli w domu są alergicy lub osoby cierpiące na różne przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak np. astma. Roztocza, bakterie i kurz nie wydostaną się bowiem z niego na zewnątrz. Dodatkową ochronę mogą także zapewnić dodatkowe filtry wodne. Odkurzacz bezworkowy będzie także idealnym wyborem do tych mieszkań, w których znajdują się zwierzęta, takie jak psy, czy koty. W niektórych przypadkach worki szybko zapełniają się sierścią naszych milusińskich. Tymczasem odkurzacz bezworkowy będzie można każdorazowo opróżnić, co na pewno wpłynie na niższe koszty eksploatacji urządzenia. Dodatkowo sierść zwierząt może być wygodną przystanią dla różnych roztoczy, a więc lepiej pozbywać się jej na bieżąco.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy?

Przy zakupie tego odkurzacza, jak i przy zakupie innych sprzętów gospodarstwa domowego istotna jest specyfikacja techniczna. Trzeba się z nią dokładnie zapoznać, by nie przeżyć potem nieprzyjemnych rozczarowań. Nie każdy i nie każda z nas musi się oczywiście znać na szczegółach. Jeśli więc technika ma przed nami tajemnice, dobrze jest sobie zapoznać się z różnymi poradami na blogach, vlogach lub w specjalistycznych tekstach omawiających wady oraz zalety poszczególnych urządzeń. W ten sposób odkurzacz bezworkowy stanie nam się bliższy. Na pewno warto zwracać uwagę na niskie zużycie prądu, wysoką efektywność pracy odkurzacza w zależności od powierzchni, czy też na poziom reemisji kurzu. W Unii Europejskiej parametry te są oznaczane literami – od A do G. Najlepiej wybierać te propozycje, które posiadają dużo liter A, oznacza to bowiem, np. niskie zużycie prądu. Patrzmy także na moc odkurzacza – im wyższa, tym łatwiej będzie on pochłaniał brud. Ceny odkurzaczy bezworkowych są bardzo zróżnicowane – można więc nabyć modele za niecałe dwieście złotych, ale można też kupić odkurzacz za prawie trzy tysiące złotych. Warto więc dobrze się rozejrzeć i wybrać coś, co nas zadowoli w stu procentach.

Data dodania: 30.10.2020