Ogrzewanie podłogowe przez wiele osób jest uważane za najlepszy sposób, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w domu. Pozwala na bardzo dobry rozkład temperatury w pomieszczeniu i jest ekonomiczne. Taki rodzaj instalacji grzewczej jest jednak prawdziwym testem dla podłoża, pokrycia oraz zastosowanej chemii podłogowej.

Często mylnie sądzi się, że zapewnienie odpowiedniej temperatury otoczenia poprzez instalację grzewczą w posadzce, wiąże się z jej nagrzaniem do temperatury podobnej jak w wypadku grzejnika. Fakt jest jednak taki, że podłoga rozgrzewa się do wartości ponad połowę mniejszej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, aby uzyskać taki sam komfort cieplny w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki o wiele większej powierzchni grzejnej.

Dzięki tej właściwości, a także z uwagi na różnorodną ofertę podłogowych rozwiązań grzewczych, na podłogówce możliwy jest montaż prawie każdej okładziny. Dużym wyzwaniem jest jednak montaż naturalnego drewna na tym rodzaju ogrzewania. Wynika to z faktu, że w tym przypadku każdy element musi być dopasowany perfekcyjnie, aby finalny efekt był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Istotną rolę odgrywa tu również chemia parkieciarska wykorzystywana do klejenia oraz wykańczania drewna.

MIT czy FAKT? Niewłaściwie dobrana chemia może uszkodzić drewnianą podłogę zamontowaną na ogrzewaniu podłogowym

Fakt. Ogrzewanie podłogowe może sprawić, że drewno zacznie mocniej „pracować”, czyli zmieniać swoje właściwości fizyczne pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Znaczące różnice temperatur w długim okresie użytkowania mogą działać wręcz destrukcyjnie na nieprawidłowo dobrany lakier czy klej.

Nie można zapomnieć, że do klejenia czy wykańczania podłóg montowanych na ogrzewaniu podłogowym koniecznie trzeba używać chemii przeznaczonej do tego celu. Nietrudno ją rozpoznać – te produkty zawsze wyróżnia odpowiedni symbol lub opis na opakowaniu.

Zalecanym rozwiązaniem jest tu olej, gdyż nie tworzy powłoki, która mogłaby popękać na łączeniach elementów. Jeżeli jednak wybierzemy lakier, wskazany jest wybór elastycznego na bazie wody. Na przykład bardzo odpornego na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a przy tym ekologicznego – Pall-X-96.

MIT CZY FAKT? Klej osłabia wydajność instalacji ogrzewania podłogowego

Mit, ale może stać się faktem. Na oporność cieplną wpływa bardzo wiele czynników, ponieważ jest ona stosunkiem grubości warstwy do współczynnika przewodnictwa danych materiałów. Ogólne zalecenia w tej kwestii dotyczą ograniczenia grubości poszczególnych warstw.

Może wtedy nasunąć się pytanie, czy w takim przypadku lepiej podłogi nie kleić, a ułożyć „na pływająco” jak panele laminowane. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Bezklejowy montaż ogranicza wydajność instalacji z uwagi na powietrze, które znajduje się w szczelinach pomiędzy jastrychem, podkładem i podłogą. Oprócz tego w tym systemie montażu konieczne jest zastosowanie podkładu, który stanowi również dodatkowy opór cieplny.

MIT czy FAKT? Na ogrzewanie podłogowe lepiej wybrać płytki, ponieważ parkiet może wydzielać szkodliwe substancje lotne

Mit. Jeżeli korzystamy z certyfikowanych i przebadanych produktów to nie napotkamy na tego rodzaju problemy. Wybór dedykowanych rozwiązań to podstawa. Oprócz tego, jeśli zdecydujemy się na produkty mające certyfikaty potwierdzające ich ekologiczność, takie jak: Der Blaue Engel czy EMICODE, nic złego nie może nas spotkać.

Opisane mity powodują czasem, że rezygnujemy z drewnianej podłogi w miejscach instalacji podłogówki, np. na rzecz płytek ceramicznych. Jak widać, nie ma się jednak czego obawiać – sprawdzone produkty zastosowane przez profesjonalistów dają gwarancję satysfakcji. A podłoga drewniana ma jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę…

Data dodania: 10.11.2015