Jak mawiają zwolennicy podłóg drewnianych – one się nie niszczą, one dojrzewają. Piękno naturalnej podłogi wykonanej z drewna, polega na tym, że wraz z upływem czasu zmienia się jej kolor i struktura. Oczywiście nie jest prawdą, że wszystkie zmiany naszego parkietu są urokliwe i pożądane. Na szczęście, gdy uznamy, że stan naszej podłogi już nam nie odpowiada, nie musimy demontować i zakładać nowej. Wystarczy poddać ją renowacji. Jak wygląda taki proces krok po kroku?

Już na wstępie musimy odradzić próby samodzielnego działania – jeśli nie jesteśmy fachowcami z branży podłogowej, mogą się one zakończyć niepożądanym efektem, a w najgorszym wypadku nawet koniecznością wymiany podłogi!

Krok pierwszy: usunięcie starych powłok oraz powierzchniowych uszkodzeń

Renowacja parkietu rozpoczyna się od szlifowania. Czynność ta umożliwia pozbycie się starych powłok wykończeniowych – lakieru lub olejo-wosku, a także zarysowań i „wżartych” w drewno zabrudzeń. Do tego celu powinna posłużyć fachowcowi szlifierka taśmowa. Jak wygląda taki profesjonalny sprzęt, można się przekonać oglądając film:

http://https://www.youtube.com/watch?v=0fjURLs4nHQ

Maszyna wyposażona jest w papier ścierny, którego granulację dobiera się w zależności do stanu wyjściowego podłogi. Niższe granulacje (24-36) stosuje się na samym początku – w celu usunięcia cienkiej zewnętrznej warstwy drewna wraz ze środkiem wykończeniowym. Wyższe (100-120) – w drugiej kolejności – aby wygładzić i wyrównać powierzchnię.

O głębokości szlifowania powinien zadecydować parkieciarz. Zwykle wystarcza usunięcie warstwy o grubości ok. 1 mm. Oczywiście znacznie ma także rodzaj drewnianej podłogi poddawanej renowacji – jeśli jest to podłoga lita, będzie ją można szlifować więcej razy (lub w grubszych warstwach) niż podłogę warstwową, której możliwości renowacyjne ogranicza grubość warstwy użytkowej. W przypadku podłóg litych tych ograniczeniem z pewnością będzie głębokość, w której znajduje się łączenie desek.

Krok drugi: uzupełnienie ewentualnych ubytków

Kolejnym krokiem powinna być ocena podłogi pod kątem konieczności uzupełnienia ewentualnych ubytków lub szpar między deskami. Te najczęściej powstają w wyniku niewłaściwego użytkowania podłogi. Największy wpływ na tego rodzaju uszkodzenie podłogi, mają warunki panujące w pomieszczeniu – temperatura i wilgotność. Gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej poziomu 45% i stan ten utrzyma się dłuższy czas, drewno skurczy się, a między deskami pojawią się mało estetyczne przerwy. Po ocenie parkieciarza i doprowadzeniu warunków w pomieszczeniu do optymalnych wartości, ubytki tego typu można uzupełnić specjalną szpachlą. Zwykle miesza się ją także z drewnianym pyłem – pozostałością po szlifowaniu – aby kolor wypełnienia był jak najbardziej zbliżony do koloru podłogi.

Krok trzeci: ponowne wykończenie powierzchni

Ostatnim etapem renowacji podłogi drewnianej jest jej ponowne wykończenie. Przed nałożeniem środka, drewno musi zostać bardzo dokładnie odkurzone. Wszystkie pozostałości po szlifowaniu i uzupełnianiu ubytków będą bowiem widoczne po wykończeniu podłogi.

W zależności od preferencji podłogę możemy wykończyć olejem (lub częściej spotykanym olejo-woskiem) lub lakierem. Oczywiście i tym zadaniem powinien się zająć fachowiec – zwłaszcza wymagające jest nakładanie lakieru, a wszelkie błędy będą niestety widoczne gołym okiem. W zależności od wybranego środka, lakier należy przygotować do nałożenia – np. dokładnie wymieszać. Zwykle nakłada się go na drewno przy pomocy pędzla z miękkim włosiem lub specjalnego wałka. Użycie odpowiednich narzędzi również będzie miało znaczący wpływ na efekt końcowy. Zazwyczaj koniecznym jest nałożenie dwóch warstw lakieru, przy czym kolejna warstwa może być nakładana dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

Wykańczanie podłóg drewnianych olejem jest odrobinę prostsze niż lakierowanie, jednak i w tym przypadku lepiej i sprawniej zrobią to parkieciarze. Najczęściej do tego typu działań wykorzystuje się środki dwukomponentowe – takie jak Magic Oil 2K, który zawiera dodatek wosku, dzięki czemu powierzchnia, którą tworzy jest bardziej wytrzymała.

Wykańczanie podłogi olejem rozpoczyna się od miejsca najbardziej oddalonego od wejścia do pomieszczenia. Wymieszany środek zwykle przelewa się do mniejszego pojemnika, a następnie wylewa bezpośrednio na podłogę. Olej rozprowadza się na podłodze metalową pacą, wykonując półokrągłe ruchy.

To jak będzie się prezentowała nasza podłoga po renowacji, zależy także w ogromnej mierze od tego, w jaki sposób będziemy ją później użytkować i jak o nią dbać.

Data dodania: 28.04.2014