Często decydujemy się na kupno mieszkania myśląc, że nie stać nas na wymarzony dom. Tymczasem okazuje się, że możemy mieć dom nawet taniej niż mieszkanie, jeśli mamy już wykupioną działkę lub za taką samą kwotę, jeśli takiej działki nie mamy. Jak to zrobić?

Coraz popularniejsze w Polsce stają się domy modułowe, czyli ekologiczne domy z prefabrykatów robionych w fabryce na nasze zamówienie, które składane na miejscu w ciągu zaledwie kilku dni stają się naszym domem. Pozostaje nam wynająć firmę, która położy wszystkie instalacje (tak jak przy każdej budowie domu) i możemy się wprowadzać.

Czym są domy kompaktowe?

Domy kompaktowe, zwane inaczej modułowymi to nowoczesne rozwiązanie na kieszeń każdego, kto marzy o wybudowaniu domu. Więcej szczegółów możemy znaleźć tutaj: https://www.erdolhaus.pl/. Są to domy drewniane oparte na kilku podstawowych projektach. Możemy je jednak konfigurować wybierając układ pomieszczeń, rodzaj dachu, kolor oraz to, czy poddasze ma być użytkowe czy nie. Wybierając projekt domu mającego (licząc z poddaszem) 130 metrów kwadratowych płacimy za niego niecałe 175 tysięcy złotych, a jeśli nie potrzebujemy aż tylu metrów możemy wybrać mniejszy i oczywiście tańszy projekt.

Dom bez pozwolenia na budowę

Najmniejszy z oferowanych projektów to dom o wielkości zaledwie 35 metrów kwadratowych, a do tej wielkości nie potrzebujemy nawet pozwolenia na budowę. Będzie to idealne rozwiązanie na postawienie domku letniskowego czy zabudowanie na działkę, w którym będziemy mogli na przykład przespać się po grillu ze znajomymi. Jeżeli do tego mamy smykałkę do majsterkowania, to producent daje nam możliwość postawienia go samemu, a my zapłacimy tylko za materiały konstrukcyjne, czyli 29 tys. złotych. Tego typu domy nie wymagają kopania fundamentów, wystarczy położenie płyty fundamentowej, która zachowuje pełne walory termoizolacyjne, a do tego jest tańsza od klasycznych fundamentów i dużo szybciej można ją wykonać. Możemy to zrobić we własnym zakresie lub zlecić to firmie, która postawi nam dom, jeśli nie mamy pewności, że zrobimy to dobrze sami. Wszystkie projekty, jeśli wybierzemy pełny montaż, będą wyposażone w drzwi, okna PCV oraz betonową dachówkę, a nam poza instalacjami zostaną do wykonania typowe prace wykończeniowe, takie jak zamknięcie dachu, stropu, szpachlowanie i szlifowanie ścian, sufitu, położenie finalnego tynku i malowanie ścian. Cała budowa przebiega więc tradycyjnie, od normy odbiega tylko to, że te piękne domy są drewniane, a więc ekologiczne, a budowa jest tańsza i szybsza.

Co zapewnia nam producent domów modułowych?

Poza tym, co oczywiste, czyli położeniem konstrukcji wraz z dachem producent zapewnia projekt, transport wszystkich elementów na naszą działkę, stolarkę okienną oraz w razie potrzeby postawienie płyty fundamentowej, która jest bardzo ważnym elementem konstrukcji, warto więc zlecić to fachowcom, jeśli nie mamy pewności, że zrobimy to idealnie. Oczywiście wszystkie elementy konstrukcji są stworzone tak, że jest w nich niezbędne miejsce na położenie instalacji. Jeżeli zależy nam na tanim, szybkim, a do tego ekologicznym domu, to oferta jest wprost skierowana do nas.

Data dodania: 19.07.2021