Budowa domu jest dużym wzywaniem dla budżetu. Jednak samo doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego nie jest jeszcze nawet połową kosztów. Kolejne czekają nas podczas urządzania i wykańczania wnętrza. W tym artykule wskażemy 10 największych grzechów urządzania domu, dzięki którym unikniecie ekonomicznej problemów.

1. Brak, bądź nieodpowiedni wybór ekipy do prac wykończeniowych

Jednym z pierwszych błędów, jaki wskazuje się w pracach wykończeniowych, jest brak bądź nieodpowiedni wybór firmy wykończeniowej. Bardzo wielu inwestorów w tej kwestii kieruje się chęcią zbytniej kontroli oraz nadzorowania poszczególnych prac. Klienci ekip wykończeniowych mając świadomość wysokości wydatków nie wybierają profesjonalistów, lub kierują się do fachowców „po znajomości”. Naturalnie, jest to zrozumiałe, jednak może być kosztowne w przyszłości. Nieprawidłowo wykonane elementy instalacji czy ogrzewania mogą nadwyrężyć budżet w perspektywie kilku lat.

2. Oszczędzanie na materiałach wykończeniowych

Brak ekipy wykończeniowej może być zrozumiały. Jednak oszczędzanie na materiałach wykończeniowych jest już niedopuszczalne. Specjaliści w tym zakresie twierdzą, że lepiej jest wybudować solidny dom z dobrych materiałów niż posiadłość kiepskiej jakości. Chcąc wprowadzić się jak najszybciej do nowego domu i nie martwić się usterkami, warto jest skonsultować rodzaj wybieranych materiałów z firmą wykończeniową. W ten sposób unikniecie kolejnego remontu zaraz po wprowadzeniu się do wymarzonego domu. Oszczędności to od zawsze bolączka każdego inwestora, dlatego podczas podejmowania decyzji o projekcie warto pamiętać, że projekty domów tanich w budowie i eksploatacji znajdziecie na domoweklimaty.pl.

materiały i wybór fachowców

3. Odłożenie prac elewacyjnych na później

Przyczyną kolejnego błędu są ponownie fundusze. Po wykonaniu wielu prac okazuje się, że przekroczyły one planowany budżet i następuje wielkie cięcie wydatków! Tutaj kolejne ostrzeżenie: lepiej nie robić ich kosztem opóźnienia wykonania elewacji. W tym miejscu należy wiedzieć, że elewacja to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim ochrona. Nie wykończenie elewacji spowoduje niszczenie materiałów, z których wznoszone są ściany, pogorszenie izolacji budynku, a także zabrudzenie ścian. W efekcie budynek będzie wymagał wyższych rachunków za ogrzewanie, a położenie ostatecznego wykończenia może się okazać trudne ze względu na zabrudzenia.

4. Brak zaplanowanego harmonogramu prac 

Wiąże się to bezpośrednio z brakiem profesjonalnej ekipy wykończeniowej. Dzięki jej obecności prace takie jak instalacja elektryczna, wentylacyjna, ogrzewania czy też gazowa i wodnokanalizacyjna będą następować po sobie w określonej kolejności. Takie rozwiązanie nie spowoduje opóźnienia źle zaplanowanych prac i nie narazi inwestorów na koszty ewentualnych napraw.

5. Ignorowanie niedoróbek 

Prace wykończeniowe są jak domino. Jeśli błędnie wykona się jedną z nich, następne również nie będą wykonane profesjonalnie. Właśnie z tych względów między innymi przygotowuje się harmonogram prac wykończeniowych. Źle wykonane instalacje dają sobie znać w przyszłości, z tego względu możesz sprawdzać, czy standard ekipy cię zadowala, dzięki czemu wszystkie prace będą następowały w naturalnym rytmie.

specjalista i harmonogram prac

6. Nieodpowiednie warunki klimatyczne podczas tynkowania

Biorąc pod uwagę wykończenie ścian wewnątrz budynku, częstym błędem bywa również pośpiech inwestorów. Wystarczający budżet, ale konieczność szybkiego wprowadzenia się do domu przyspiesza prace wykończeniowe, Z tego powodu dochodzić może do sytuacji, gdzie nie zwraca się uwagi na warunki klimatyczne podczas tynkowania. W ten sposób ściany narażone na zbyt wysoką temperaturę bądź przeciąg mogą popękać.

7. Nieprawidłowo wykonana wylewka podłogowa

Wykonywanie wylewki podłogowej to kolejny element, przy którym należy zwrócić uwagę na określone warunki atmosferyczne. Przykładem będzie tutaj odpowiednia wilgotność. Ponadto wylewka musi być wybrana konkretnie pod sposób wykonania podłogi. Kolejne warstwy wykończenia posiadają określone wymogi, o których trzeba pamiętać. Co prawda można dokonywać późniejszych korekt, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

8. Mierz, zanim kupisz!

W sytuacji, kiedy organizujemy materiały wykończeniowe na własną rękę, musimy koniecznie pamiętać, aby prawidłowo określić wymiary poszczególnych elementów pomieszczeń. W przeciwnej sytuacji możemy zorganizować ich nadwyżkę, której bardzo często sklepy nie przyjmują do zwrotu.

9. Błędy podczas malowania

Przygotowanie podłoża, źle dobrana farba, to dopiero początek. Będąc już na etapie wybierania kolory ścian, wielu inwestorów ponownie bierze sprawy w swoje ręce, nie znając podstaw malarskich. Jeśli koniecznie chcemy podjąć się tego zadania sami, powinniśmy zainteresować się doborem odpowiedniej farby do rodzaju pomieszczenia i przynajmniej podstawowym przygotowaniu ścian takiej jak gruntowanie czy też farba podkładowa.

malowanie specjalista

10. Błędy instalacji elektrycznych

Kolejnym problemem na etapie prac wykończeniowych jest zamontowanie niewystarczającej liczby gniazdek. Jest to częsty i naturalny błąd, wynikający z nieświadomości jak będzie wyglądało ostatecznie wnętrze każdego pomieszczenia. W tym miejscu warto pamiętać o konsultacji tej kwestii z elektrykiem i chociaż wstępnego przemyślenia rozmieszczenia urządzeń domowych.

Przemysł projekt i ekipę

Dom to inwestycja, dlatego każdy z nas stara się przemyśleć sprawy etapu budowy i wykończenia w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Jednakże nie bez powodu mówi się, że dom to istna „skarbonka”. Kwestię finansów będą przewijały się nieustannie, więc by uniknąć usterek i błędów wymagających poprawy należy pochylić się nad kwestią rodzaju projektu. Już na tym etapie możemy zadbać o budżet, dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się domy parterowe, które mogą okazać się przyjaznym dla portfela rozwiązaniem. Jeśli takie rozwiązanie byłoby dla Ciebie interesujące, sprawdź rozplanowane projekty domów parterowych. Ponadto przemyśl kwestię zatrudnienia profesjonalnej ekipy, ponieważ jej obecność na wielu etapach może zniwelować obecność kosztownych usterek.

Data dodania: 19.05.2021