Montaż karnisza nie należy do trudnych zadań. Aby go sprawnie przeprowadzić, trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, jak odpowiednie zawieszenie czy wykorzystanie odpowiednich kołków rozporowych. Sprawdź, jak poprawnie zamontować karnisz oraz jakich narzędzi potrzebujesz.
Jak dobrać szerokość oraz miejsce zawieszenia karnisza?
Aby karnisz prezentował się ładnie na tle okna, warto zadbać o jego prawidłowe umiejscowienie. W tym celu należy zwrócić uwagę na odległości. Długość karnisza z każdej strony powinna być większa o około 15 do 25 cm od szerokości wnęki okiennej. Oznacza to, iż długość karnisza powinna być obliczona według wzoru: szerokość wnęki okiennej + 30÷50 cm. Kolejnym krokiem jest ustalenie wysokości umiejscowienia karnisza nad wnęką okienną. Powinna ona wynosić od około 5 do 7 cm. Optymalna odległość karnisza od powierzchni ściany powinna wynosić od około 10 do 15 cm. Jeżeli karnisz ma długość większą niż 2–2,5 m, należy zastosować w środku dodatkowy wspornik, który zapobiegnie uginaniu się karnisza szczególnie przy zawieszaniu wysokich firanek i zasłon.
Montaż karnisza
Prace przy montażu karnisza zaczynamy od przygotowania niezbędnych narzędzi, takich jak:
- poziomice,
- miarki z ołówkiem,
- wiertarki udarowa,
- kołki rozporowe (jeśli nie są dołączone do zestawu bądź gdy nasza przegroda wymaga użycia innego typu kołków),
- wkrętarka lub wkrętaki,
- detektor przewodów elektrycznych,
- klucze imbusowe.
Niezbędne akcesoria i narzędzia możesz znaleźć na przykład na stronie firmy Topex. Po skompletowaniu narzędzi można przystąpić do pracy. Najpierw za pomocą detektora należy upewnić się, czy w miejscu planowanego wiercenia nie przebiega przewód elektryczny bądź pręty zbrojeniowe. Po upewnieniu się za pomocą punktatora zaznaczamy miejsce, w którym będziemy wiercić. Wiercenie zaczynamy od wolnych obrotów, aby wiertło nie ześlizgnęło się z zaznaczonego miejsca, po czym obroty zwiększamy. Głębokość otworu zależy od długości zastosowanego kołka rozporowego, a średnicę wiertła dobieramy do wymiaru koszulki kołka. Po wywierceniu otworu należy go oczyścić z pyłu lub ukruszonych drobnych fragmentów ściany, które w wyniku wiercenia mogą zalegać wewnątrz otworu. Jeżeli mamy pewność, że w otworze nic nie zalega, kołek wkładamy tak, by jego główka zlicowana była ze ścianą. Możemy sobie pomóc, dobijając kołek przy pomocy młotka. W dalszej kolejności przykładamy do ściany wspornik, przez który wprowadzamy wkręt. Możemy wkręcić go za pomocą wkrętarki lub ręcznie, wkrętakiem. Następnie do otworów wkładamy wspornik, na którym zamontowane będą rurki karnisza. Ostatnim etapem jest zamontowanie odpowiedniej liczby żabek oraz założenie rurek karnisza na wspornik.
Data dodania: 29.10.2020