Nawet najlepsze łóżko nie zapewni komfortowego snu, jeśli nie jest uzupełnione o wysokiej klasy materac. Czym kierować się przy wyborze tego akcesorium do sypialni?
Biorąc pod uwagę wciąż poszerzający się asortyment na rynku materacy, wybór tego właściwego nie ogranicza się wyłącznie do podjęcia decyzji, czy ma to być materac miękki, czy twardy, ani też rozstrzygnięcia, czy materac ma być piankowy, czy sprężynowy. Trzeba również uwzględnić takie czynniki, jak długość gwarancji proponowanej przez producenta, łatwe zdejmowanie pokrowca i możliwość wielokrotnego ich prania, czy zdolność odprowadzania ciepła. Poniżej kilka właściwości materacy, na które warto zwrócić uwagę kupując materac.
Materac sprężynowy vs materac piankowy
Zasadnicza różnica między materacami sprężynowymi a piankowymi tkwi w wypełnieniu materacy. W przypadku materaców sprężynowych, jak sama nazwa wskazuje, będą to sprężyny, zaś w przypadku materaców piankowych – różnego rodzaju pianki (wysokoplastyczne, termoelastyczne czy najmniej pożądane, te najgorszej jakości, pianki PUR) lub lateksem.
Nie jest prawdą, że jedne z nich są lepsze lub gorsze od drugich. Choć materace sprężynowe to najbardziej powszechne i standardowe typy materaców, producenci materaców już dawno wykroczyli poza tradycyjne metody produkcji, sięgając nawet do technologii wykorzystywanych w NASA, jak w przypadku materac Tempur. Odpowiednie ułożenie sprężyn, wykorzystywane np. w materacach kieszeniowych, sprawia że materac nie przenosi drgań, dzięki czemu nasz partner leżący obok nas na łóżku nie obudzi nas, przewracając się na drugi bok.
Materace wyprodukowane z użyciem najnowszych technologii (np. z wykorzystaniem mikro sprężyn czy bardzo gęstym rozkładem sprężyn) są skonstruowane w sposób, który umożliwia precyzyjne dopasowanie materaca do ciała. Takie materace są w stanie reagować na każdy nasz ruch, zapewniając naszemu ciału długotrwałe i równomierne podparcie i redukcję nacisku. Bardzo ważne jest to, aby materac był twardy tam, gdzie to niezbędne dla zdrowia, a jednocześnie miękki tam, gdzie tego oczekujemy.
Twardość/miękkość materaca
Producenci materacy oznaczają ich twardość symbolami H1, H2, H3, H4, gdzie H1 oznacza najbardziej miękki materac, a H4 – najtwardszy. Ogólnie, materace z oznaczeniami H1 przeznaczone są dla osób o najniższej wadze, np. dzieci albo dorosłych o filigranowej budowie ciała. H2 to nieco twardszy materac, przeznaczony dla osób z wagą 50-80 kg. H3 to materac o średnim stopniu twardości, z którego najbardziej zadowolone będą osoby o wadze 80 – 100kg.
Najtwardszy materac to H4, dedykowany osobom o większej wadze, co na rynku materacy określa się jako więcej niż 100 kg. Wybierając materac dla tych ostatnich osób, dobrze rozejrzeć się wśród akcesoriów stworzonych specjalnie z myślą o nich. Dostępne na tej stronie materace Janpol XL https://senpo.pl/janpol/materace-janpol/ zapewnią komfort snu także klientom o bardziej obfitych kształtach.
Jeśli materac ma służyć parze, w której jest duża różnica wagi między partnerami, warto skorzystać ze specjalnego rodzaju materaca dla par. W takim materacu obie strony (lewa i prawa) są różnej twardości. Ostatecznie zawsze pozostaje opcja kupienia na łóżko dwuosobowe dwóch materacy o różnej wielkości – jeden dla nas, a drugi dla naszej „drugiej połówki”.
Zdrowy materac, zdrowe ciało
W „słusznie minionych czasach” producenci materacy rzadko zwracali uwagę na dolegliwości potencjalnych klientów związane z alergiami. Na szczęście to się zmienia. Kupując materac zwracajmy uwagę, czy wykonany jest z materiałów, które nie uczulają. Często te najwyższej jakości pianki używane w materacach piankowych mają właściwości hipoalergiczne.
Ważne jest, też żeby pokrowiec zakrywający materac łatwo można było odpiąć, ściągnąć i wyprać. To pozwoli nam zadbać o czystość powierzchni materaca, która powinna być pozbawiona roztoczy, alergenów, bakterii i wirusów, bo przecież z nią styka się nasza skóra. Jednocześnie dysponując takim materacem z łatwo ściągalnym pokrowcem, możemy łatwiej zadbać o swoje zdrowie.
Certyfikowane materace
Kupno materaca dobrze potraktować jako inwestycję na lata. Dlatego warto od razu ponieść nieco większy wydatek. Żeby mieć pewność, że dany materac pomoże naszemu ciału efektywnie odpoczywać, a bynajmniej mu nie zaszkodzi, kupując materac zwracajmy uwagę, czy jest to atestowany produkt.
Certyfikaty, z którymi możemy się spotkać przy kupnie materacy, to Certyfikat Oeko-TexR Standard 100 wydawany już od 25 lat przez Instytucje zrzeszone w Stowarzyszeniu Oeko-Tex (Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych). Certyfikat ten poświadcza, że wyrób włókienniczy nim oznaczony nie zawiera substancji mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka, m.in. pestycydów, barwników alergizujących czy metali ciężkich. Z kolei Certyfikat jakości TUV Rheinland ISO 9001 stwierdza, że w danej firmie regularnie dokonywane są pomiary i ekspertyzy jakości wyrobów. Certyfikatem o bardzo rygorystycznych kryteriach przyznawania jest CertiPUR poświadczający, że dane produkty są pozbawione substancji rakotwórczych, alergicznych czy metali ciężkich.
Data dodania: 21.10.2020