Zanim zdecydujemy się na zakup drzwi, powinniśmy przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Jakiego rodzaju drzwi wybrać: tradycyjne, przesuwane, a może harmonijkowe? Czy wymienić framugę, czy też nałożyć na nią nową konstrukcję? Poniżej przedstawiamy rady Grzegorza Bartosika – współwłaściciela firmy P.P.H. WIBAR. s.c., która od 1992 r. specjalizuje się w produkcji stolarskiej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Grzegorz Bartosik: Trzeba odróżnić dwie rzeczy: czy montujemy drzwi w starym budynku; tam, gdzie są zamontowane futryny, czy też tam, gdzie ich nie ma, czyli w zupełnie nowym mieszkaniu. W pierwszym przypadku, tym najczęściej spotykanym, czyli w mieszkaniach remontowanych, futrynę należy zdemontować lub zastosować rozwiązanie, które pozwala uniknąć demontażu. Tą drugą możliwość dają m.in. nakładki na futryny, produkowane przez firmę P.P.H. WIBAR. s.c.

Co jest praktyczniejsze: montaż nowej futryny czy pozostawienie starej?

GB: Praktyczniejsze, z punktu widzenia klienta, jest rozwiązanie, w którym nie wyrywa się starej futryny. Jest to możliwe pod warunkiem, że znajdziemy taką futrynę, którą da się nałożyć na starą. Tego typu ościeżnice produkuje tylko kilka firm w Polsce.

Jakie korzyści płyną z pozostawienia starej futryny?

GB: Po pierwsze, nie robimy bałaganu w domu. Po drugie, przy zrywaniu starych futryn zdarzają się sytuacje, których remontujący nie przewiduje, np. uszkodzenie podłogi czy kafelków albo pęknięcie ściany. Wtedy, oprócz wymiany samej futryny z drzwiami, zakres prac remontowych się zwiększa. Ponadto nakładka na futrynę jest rozwiązaniem tańszym.

Czy rozmiar drzwi jest uniwersalny?

GB: Rozmiar drzwi jest znormalizowany. Polska norma określa wysokość i szerokość drzwi. Są drzwi „siedemdziesiątki”, „osiemdziesiątki”, „dziewięćdziesiątki” itd. Znormalizowane jest również to, w którym miejscu powinny znajdować się zawiasy i klamka.

Czy do każdej futryny można dobrać odpowiednie drzwi?

GB: W latach sześćdziesiątych, w okresie tzw. późnego Gomułki, produkowano drzwi innego rodzaju. Ze względów oszczędnościowych miały one grubość 36 mm. Teraz produkowane są szersze drzwi, o grubości 40 mm. W związku z tym współczesne drzwi nie pasują do starych futryn.

Co zrobić, jeżeli drzwi nie pasują do futryny?

GB: W takiej sytuacji albo wyrywamy całą futrynę albo na starą futrynę nakładamy nową.

Ile kosztuje zakup drzwi wraz z futryną?

GB: Jeżeli zabudowujemy starą futrynę nową, jej koszt waha się od 240 – 350 zł netto do 350 – 400 zł netto. Cena uzależniona jest od tego, czy nowa futryna znajduje się w stanie surowym i jest wykonana z niemalowanego drewna. Koszt zależy również od szerokości ściany, którą się zabudowuje. Ściana z drzwiami może mieć 6 cm, ale również 30 cm grubości. Pytanie, czy klient chce zabudować samą futrynę, czy też całą ścianę? Futryna do zabudowy wygląda jak standartowa futryna opaskowa. Natomiast istnieją firmy, które nie robią futryn z drewna, ale z MDF-u. Futryny te zostają oklejone taką samą folią, jak produkowane do nich drzwi. Kosztują one 400 – 600 zł.

Jakie drzwi są tańsze: z drewna czy z płyty MDF?

GB: Tańsze są drzwi z tworzyw drewnopochodnych.

Ile wynosi koszt montażu drzwi?

GB: Koszt montażu jest zależny od tego, co jeszcze należy zrobić. Czasami zdarza się, że futryna znajduje się w samym rogu, ściana jest nierówna czy wystają płytki na dole. W zależności od warunków mieszkaniowych, szacunkowy koszt waha się od 150 do 250 zł.

Ile czasu zajmuje montaż drzwi?

GB: Profesjonalny montażysta montuje drzwi w 2-3 godziny., natomiast amatorowi może to zająć 6-7 godzin.

Czy futrynę można wymienić samodzielnie?

GB: Tak, można to zrobić samodzielnie, o ile ktoś ma predyspozycje do majsterkowania.

Jakie narzędzia są potrzebne do nałożenia nowej futryny?

GB: Na pewno potrzebny jest ołówek, poziomica, piłka, ewentualnie piłka do metalu (żeby obciąć stare zawiasy), kątownik, wkręt krzyżowy, klej do drewna, ściski stolarskie oraz pianka montażowa, za pomocą której mocuje się futrynę.

Jak usunąć niedoskonałości budownictwa?

GB: Niedoskonałości budownictwa, np. krzywy próg, możemy zniwelować, montując specjalną nakładkę na starą futrynę. Jest to wykonalne dzięki możliwości regulacji – pionowania i poziomowania.

Kiedy warto wybrać drzwi harmonijkowe?

GB: Z reguły drzwi harmonijkowe stosuje się w starym budownictwie. Montuje się je bezpośrednio w starych futrynach. Jest to prosta czynność, która nie nastręcza większych kłopotów. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które mają bardzo małe mieszkania; gdzie nie ma możliwości otwierania drzwi, ponieważ brakuje na to miejsca.

Czego wymaga montaż drzwi przesuwanych?

GB: Drzwi przesuwane są droższe w montażu i już sama ich konstrukcja pociąga za sobą większe koszty niż drzwi tradycyjne. Ponadto nie wszędzie można zamontować tego rodzaju drzwi. Ściana, na której montujemy drzwi, musi posiadać wnękę, żeby można było chować drzwi, powinniśmy również przewidzieć miejsce na mechanizm przesuwu, chyba że zdecydujemy się na zamontowanie go na zewnątrz. Jednak to rozwiązanie z reguły jest droższe. W dodatku drzwi przesuwane nigdy nie są tak szczelne jak drzwi tradycyjne.

Ile czasu zajmuje montaż drzwi przesuwanych?

GB: Montaż drzwi przesuwanych zajmuje 4 – 5 godzin.

Ile kosztuje montaż drzwi przesuwanych?

GB: Przeciętna konstrukcja, która pozwala przesuwać drzwi, kosztuje od 300 zł do nawet 1500 zł. Cena zależy od tego, w jakim standardzie chcemy wykończyć pomieszczenia. Do tego trzeba doliczyć koszt zakupu drzwi. Cena takich drzwi jest wyższa, w porównaniu z drzwiami tradycyjnymi i w tym przypadku montażem muszą zająć się fachowcy.

Rozmawiała Anna Bartosiewicz

Data dodania: 06.10.2011