Dobrze dobrany dywan może zmienić nawet mało przytulny pokój w naprawdę ciepły kącik. Z kolei dywan który nie pasuje do aranżacji, może zupełnie odebrać urok najpiękniejszego wnętrza.

Zastanawiając się nad kupnem dywanu musimy wyraźnie określić zadania, jakie ma on spełniać w naszym domu. Nie tylko styl i kolor, ale także jego rozmiar i kształt. Za pomocą dywanu można z łatwością zmienić wygląd całego wnętrza.

Naturalny czy syntetyczny?

Niezwykle ważny jest materiał, z którego nasz dywan został wykonany. Naturalny dywan z wełny to gwarancja trwałości i miękkość pod stopami. Niestety dywany wykonane z takich materiałów trudno utrzymać w czystości. Dobrym rozwiązaniem jest zatem kupno dywanu wykonanego z włókien syntetycznych. Produkty te są bardzo trwałe, łatwe w pielęgnacji, odporne na plamy, przebarwienia i działanie promieni słonecznych. Dodatkowo dywany syntetyczne nie uczulają.

Funkcjonalny i praktyczny

Odpowiednio dobrany dywan powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Jego ergonomia powinna zależeć od pomieszczenia w jakim chcemy go położyć. Dywany wybierane do salonu powinny być odporne na plamy i dobre jakościowo, ale też sprężyste i eleganckie.

W sypialni z kolei lepiej sprawdzi się dywan puszysty i miękki, dający poczucie ciepła i komfortu. Najważniejsze cechy dywanu do pokoju dziecka to miękkość oraz odporność na zaplamienia. Z kolei dywan do przedpokoju powinien być odporny na ścieranie i łatwy do czyszczenia, najlepiej w ciemnym kolorze.

Kolory i wzory

Wybór odpowiedniego koloru dywanu to naprawdę nie lada wyzwanie. Istnieje jednak kilka sposobów odpowiedniego dobrania odcienia, tak aby pasował do wystroju i stylu wnętrza:

  1. Dobieramy kolor dywanu do wnętrza na zasadzie tej samej gamy barwnej – gama barwna to wszystkie odcienie tego samego koloru, np. niebieskie wnętrze – dywan w jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu niebieskiego
  2. Dobieramy kolor dywanu do wnętrza na zasadzie tej samej gamy kolorystycznej – barwy podstawowe i pochodne (niebieskiego poprzez błękitny, aż do granatowego) np. wnętrze niebieskie, dywan błękitny lub granatowy
  3. Dobieramy kolor dywanu do wnętrza na zasadzie kolorów dopełniających – kolory znajdujące się po przeciwległej stronie koła barw np. wnętrze zielone, dywan fioletowy albo czerwony.

– Dobrze jest pomyśleć nad kolorem. Choć tak naprawdę tu mamy już dosyć dużą dowolność, nie warto się przy niczym upierać, bo często nietypowe kolory dywanu potrafią tchnąć nowe życie w nasze pomieszczenia i zupełnie odmienić ich charakter – podkreśla Bartłomiej Nowak z firmy DywanStyl.

Dywan w zdecydowanym, jaskrawym kolorze lub w oryginalnym wzorze może być nawet główną ozdobą pokoju, a nie tylko jego tłem.

Rozmiar i kształt

Nie tylko kolor dywanu, ale także jego rozmiar ma bardzo duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia.

W dużym pokoju małe dywany mogą świetnie wyodrębnić podział pomieszczenia, tworząc kącik jadalny lub wypoczynkowy. Jeżeli natomiast chcemy powiększyć małe pomieszczenie powinniśmy zdecydować się na duży i jasny dywan.

Pod stolik kawowy w salonie kładzie się dywan większy o mniej więcej 30 cm z każdej strony, tak aby stolik swobodnie się na nim mieścił. Do kwadratowego stolika można dopasować okrągły dywan, jeśli inne elementy wystroju salonu mają okrągłe kształty.

Okrągły dywan dobrze podkreśla daną przestrzeń. Okrągły dywan może także „przełamać” zbyt dużo linii prostych, ważne jednak, aby kontrasty nie były zbyt duże.

Moda i trendy

Dla właścicieli nowoczesnych wnętrz, chcących ożywić swój salon, projektanci przygotowali ofertę złożoną z dywanów w intensywnych barwach. Dla bardziej zachowawczych osób producenci polecają monochromatyczność oraz delikatne wzory geometryczne.

– W sezonie 2012 najmodniejsze są dywany z dużymi wzorami, a także  motywami kwiatowymi. W najnowszych trendach dominują także dywany multikolorowe. Tak jak w poprzednim roku tak i w roku 2012 modna nadal będzie kratka oraz paski, dywany patchwork, a także vintage – dodaje Marta Budka.

Shaggy nadal modny

Dywany shaggy to propozycja dla osób lubiących modny wystrój wnętrz. Dywany typu shaggy pasują do nowoczesnych wnętrz i dedykowane są osobom, które cenią przede wszystkim komfort użytkowania. Shaggy jest jednym z najpopularniejszych dywanów ostatnich lat.

– W roku 2012 nadal modne będą wszelkie dywany typu shaggy – tzw. kudłacze. Klienci szukają teraz dywanów z dłuższym i ciekawszym włosem niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Nie wystarczy im już tylko zwykła fryzowana (skręcana) nitka długości 2-4 cm. Bardzo modne stały się ostatnio dywany poliestrowe z błyszczącym runem często wzbogacane nitkami z innej jakości. Klienci poszukują też dywanów bardzo grubych, wręcz luksusowych, zazwyczaj jednokolorowych, podnoszących standard pokoju, w którym zostaną położone – mówi Bartłomiej Nowak z DywanStyl.

Dywan shaggy jest zdecydowanie ozdobą pomieszczenia. Musi więc zostać odpowiednio wyeksponowany. Ogromny wybór kolorów pozwala nam na wybór dywanu dostosowanego do każdego rodzaju wnętrza.

– Na temat najnowszych trendów dowiemy się dużo już w połowie stycznia, kiedy to w Hanowerze odbędą się największe targi dywanowe na świecie – podsumowuje Bartłomiej Nowak z Dywan Styl

Dobrze dobrany dywan potrafi nadać charakter całemu pomieszczeniu. Może w doskonały sposób komponować się z wystrojem lub stać się główną ozdobą salonu. Prawidłowo dobrany dywan może dodać wnętrzu elegancji albo uczynić je przytulnym miejscem odpoczynku i relaksu.

Data dodania: 30.12.2011