Winyl stał się ostatnio jedynym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych na rynku podłogowym. Zarówno panele, jaki i płytki z tego materiału są trwałe, praktyczne, a do tego bardzo efektowne. Dzięki pięciowarstwowej budowie cechują się dużą wytrzymałością i są odporne na uszkodzenia. Jednak, aby podłoga LVT dobrze wyglądała przez lata, ważny jest jej prawidłowy montaż.

Na co zwrócić uwagę przy montażu podłogi LVT ?

Dzięki niewielkiej grubości, bo zaledwie 3-5 mm, panele czy płytki LVT bardzo dobrze przylegają do podłoża, co dobrze wpływa na akustykę. Jednak tak niewielka grubość, powoduje, że tego typu podłoga musi być zamontowana na naprawdę równej powierzchni. W innym przypadku nawet najmniejsza nierówność będzie bardzo widoczna na górnej warstwie gotowej podłogi.

Wybór sposobu montażu powinien być dobrze przemyślany

Podłogi winylowe można zarówno przytwierdzić na stałe do podłoża lub podobnie jak panele laminowane ułożyć “na pływająco”.

Przyklejenie posadzki do podłoża wpływa na jej trwałość i stabilność. Dzięki temu podłoga zwiększa swoją odporność na obciążenia – np. ciężkich mebli. W pomieszczeniach „mokrych”, jak łazienka czy strefy SPA – oprócz stabilności, taki sposób montażu zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wylewki. Podobnie jest w przypadku montażu na ogrzewaniu podłogowym, gdzie zmniejsza straty ciepła.

Klejenie “na mokro” warto jednak zlecić wykwalifikowanym fachowcom, którzy do montażu użyją odpowiedniego sprzętu i środków.

Jeśli podłoga jest “narażona” na częstą zmianę aranżację wnętrz, w tym przypadku do montażu LVT warto użyć bezklejowy system loose-lay. Taki sposób stosuje się także najczęściej w przypadku przestrzeniach handlowo-usługowych, gdzie podłoga zwykle jest wymieniana wraz ze zmianą najemcy.

Jaki rozwiązanie mocujące sprawdzi się najlepiej?

Wybierając klej do podłogi LVT warto zwrócić uwagę, aby był on odporny na ścinanie i odkształcanie, a dodatkowo nie wypływał spomiędzy klejonych elementów.

Jeśli nie chcemy używać kleju, a przy tym zależy nam na cichym i czystym, a do tego szybkim sposobie montażu, możemy zastosować nowoczesną technologię switchTec®, czyli folię nośną o właściwościach klejących.  

Kolejnym rozwiązaniem, który możemy zastosować podczas montażu winyli jest dyspersyjny system mocujący, który można aplikować na stojąco za pomocą wałka. Kompletny zestaw pozwala na wykonanie szybkiego i samodzielnego montażu. Ma jednak pewne ograniczenia.

Autor: Patrycja Klepczarek 

Data dodania: 27.06.2016