Każdy gatunek drewna z czasem zmienia swoją barwę. Jest to proces całkowicie naturalny i uzależniony od dawki promieni słonecznych, które padają na naszą podłogę. Intensywność reakcji drewna na światło jest różna i zależy od jego gatunku. Dowiedz się, jak może zmienić się kolor Twojej podłogi.

Zmiana barwy drewna trwa od momentu, w którym jest ono po raz pierwszy wystawione na działanie promieni ultrafioletowych, do chwili w której nastąpi wysycenie. W zależności od gatunku drewna i natężenia światła trwa to mniej więcej od sześciu miesięcy do roku.

Na działanie promieni UV szczególnie wrażliwe są egzotyczne gatunki drewna, dlatego nie powinno się ich stosować na podłogi w pomieszczeniach o bardzo dużym natężeniu światła.

Najbardziej na zmianę kolorystyki reagują ze względu na specyficzną budowę chemiczną, drewna egzotyczne, takie jak: badi, doussie, jatoba, kambala, merbau, wenge, ale także drewna typu wiśnia amerykańska czy czereśnia.Również drewno modyfikowane termicznie mocno zmienia barwę – tłumaczy Magdalena Piotrowicz z firmy Baltic Wood, a Tomasz Mielcarek, doradca salonu Direct Floor dodaje: – Zdecydowanie bardziej na światło reagują gatunki egzotyczne, w znacznie mniejszym stopniu natomiast gatunki europejskie, takie jak dąb czy jesion. W przypadku tych ostatnich zmiana barwy zajmie dużo więcej czasu i przebiega znacznie mniej intensywnie.

Gdy decydujemy się na położenie w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu podłogi z desek egzotycznych, warto poddać ją równomiernemu działaniu promieni ultrafioletowych. To może być dość trudne, ale unikniemy w ten sposób miejscowych przebarwień, które w przypadku dużych różnic kolorystycznych będą bardzo rzucały się w oczy.

Drewno zmienia barwę pod wpływem światła dziennego. Światło składa się z wielu różnych kolorów lub, inaczej mówiąc, z fal różnej długości. Im więcej światła dziennego (wyższe nasłonecznienie) operuje w  pomieszczeniu, tym trudniej drewnu utrzymać ten sam kolor. Nierównomierną barwę drewnianej posadzki  pogłębiają dywany czy chodniki, którymi przykrywamy deski podłogowe, ponieważ światło nie może tam operować i w efekcie zróżnicowane nasłonecznienie powoduje z czasem różnice w kolorze podłogi – tłumaczy Dariusz Wojdat, Dyrektor ds. Inwestycji Barlinek SA.

Odcień drewna pod wpływem światła zwykle zmienia się na ciemniejszy, choć są od tej reguły wyjątki.

Z zasady wszystkie gatunki ciemnieją, niektóre jednak, głównie te jaśniejsze, jak jesionczy klon, odbarwiają się w kierunku bardziej żółtego odcienia. Ciekawostkę stanowi orzech, który jako jedyny przedstawiciel drewna egzotycznego zmienia barwy na żółtawe, cieplejsze. Na początku z brązu jego odcień może nawet przejść w delikatny fiolet. Inną ciekawostkę stanowią gatunki tzw. termowane, czyli barwione termicznie lub tzw. wędzone czy też opalane, np. dąb lub jesion – ogólnie mówiąc deski przyciemniane poprzez wysoką temperaturę lub leżakowanie w oparach amoniaku  –  mają tendencję do jaśnienia – mówi Tomasz Mielcarek.

Można więc powiedzieć, że w większości przypadków drewniana podłoga zachowuje się podobnie do ludzkiej skóry – wystawiona na słońce ciemnieje. W przypadku naszych ciał barwa zmienia się pod wpływem syntezy pigmentów skórnych, a co jest powodem zmiany kolorystyki drewna?

Drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego – zawarte w nim związki chemiczne mają taką cechę, że pod wpływem promieni UV zmieniają swoja strukturę molekularną, czyli budowę (drewno pochłania pewne długości fali, emituje natomiast inne), co powoduje, że oko ludzkie widzi inną barwę – tłumaczy Magdalena Piotrowicz.

POPULARNE GATUNKI DREWNA I REAKCJA ICH BARW NA ŚWIATŁO SŁONECZNE

 

Gatunek drewna
Zakres zmiany koloru
Możliwe odcienie
 badi
 widoczna (ciemnieje)
 Od pomarańczowego do brązowo-miodowego
 buk
 umiarkowana
 Barwa zmienia się w kierunku koloru bursztynowego, z czasem zróżnicowanie kolorystyczne staje się bardziej jednolite
 buk parzony
 umiarkowana
 Dzięki procesowi parzenia zyskuje różowawą, łososiową barwę, która z czasem delikatnie ciemnieje
 dąb
 umiarkowana
 Dąb ciemnieje powoli przyjmując intensywną żółto-brązową barwę
 dąb cocoa
 widoczna (jaśnieje)
 Dąb opalany o czekoladowej barwie, kolor zmienia się stopniowo, jaśnieje
 dąb czerwony
 umiarkowana
 Lekko ciemnieje nabierając odcienia bursztynu
 doussie
 widoczna (ciemnieje)
 Złocistobrązowe drewno z czasem ciemnieje i jego kolor staje się bardziej jednorodny
 jatoba
 widoczna (ciemnieje)
 Ma ciekawy brązowo-cynamonowy kolor, po wpływem światła intensywnie ciemnieje, a jego odcień zmienia się w kierunku ciemnoczerwonego
 jesion
 umiarkowana
Delikatnie ciemnieje, ostateczna barwa przypomina odcieniem żółtą słomę
 jesion mocca
 widoczna (jaśnieje)
 Deska w tonacjach głębokiego brązu, z czasem odcień jaśnieje
 kambala/iroko
 widoczna (ciemnieje)
 Z czasem jasnożółte fragmenty brązowieją, a brązowe pogłębiają swój odcień
 klon kanadyjski
 umiarkowana
 Kolor zmienia się umiarkowanie z upływem czasu osiągając żółto-złotą barwę
merbau
widoczna (ciemnieje)
 Intensywnie zmienia barwę – z czasem zróżnicowanie kolorystyczne staje się bardziej jednolite. Przyjmuje głęboki pomarańczowo-brązowy odcień
 orzech amerykański
 umiarkowana
 Orzech powoli zmienia barwę na ciemniejszą
 orzech europejski
 umiarkowana
 Gatunek o bardzo dużym zróżnicowaniu kolorystycznym, odcienie pod wpływem światła delikatnie ciemnieją
 sapelle
 umiarkowana
 Deski w odcieniach bordowo-brązowych z czasem delikatnie ciemnieją dając efekt głębokiego brązu
 tali
 umiarkowana
 Deska o ciekawej egzotycznej kolorystyce – można w niej dostrzec odcienie pomarańczy, żółci, brązów. Z czasem barwy umiarkowanie się zmieniają
wenge
 widoczna (ciemnieje)
 Deski w kolorze intensywnego brązu ciemnej czekolady, pod wpływem światła intensywnie ciemnieją – do ciemnego brązu, a nawet czerni
 wiśnia amerykańska
 widoczna (ciemnieje)
 Ciepłe odcienie czerwono-brązowe, kremowe. Pod wpływem świata kolory ciemnieją i stają się bardziej intensywne

Zatrzymać kolory

Procesu zmiany barwy drewna nie można całkowicie zatrzymać. Oczywiście, jeśli ograniczymy do minimum światło padające na podłogę, można zmiany te znacznie zahamować, ale komfort korzystania z takiego ciemnego pomieszczenia raczej nie będzie zbyt wysoki.

Na szczęście jest także inny sposób: pierwotny kolor naszej podłogi można także ochronić dzięki zastosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających. Przypomina to trochę stosowanie podczas opalania kremów z odpowiednim filtrem.

Zmiany te można ograniczać stosując specjalne lakiery z filtrami UV – niemniej jednak całkowicie nie da się zniwelować tego procesu. Należy akceptować fakt, że jest to naturalna cecha drewna.Projektując mieszkanie należy wziąć pod uwagę fakt zmiany barwy pod wpływem promieni UV – radzi Magdalena Piotrowicz z Baltic Wood.

W produktach gotowych producenci stosują odpowiednie preparaty z udoskonalanymi filtrami UV. Ale i tak zmiany można jedynie nieco odroczyć, ale nie całkowicie zatrzymać. W produktach wykańczanych, np. do lakierów czy olejów można dodawać tzw. UV protectory, czyli po prostu filtry UV, które opóźniają proces ciemnienia lub żółknięcia. Należy także pamiętać, że olej nieco bardziej przyciemnia niż lakier, za to bardziej „wyciąga” strukturę drewna nadając mu naturalny wygląd ­– dodaje Tomasz Mielcarek z Direct Floor.

Data dodania: 15.11.2010