Montaż wykładziny podłogowej, choć nie jest tak skomplikowany jak montaż parkietu, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. To właśnie jego jakość bezpośrednio wypływa na ostateczny efekt.
Pierwszym warunkiem prawidłowego montażu wykładziny jest odpowiednia wilgotność jastrychu. Jej wartość nie powinna przekraczać 2%, a najlepiej by była niższa. Jeśli pomiary wskazują na wyższą wilgotność, należy posadzkę odpowiednio wygrzać i zapewnić wymianę powietrza w pomieszczeniu. Dopiero gdy wilgotość osiągnie pożądany poziom, można rozpocząć montaż wykładziny.
Równość podłoża to kolejny ważny parametr, w przypadku cienkich wykładzin być może najbardziej istotny.
– Jastrych, czyli wylewka betonowa musi być równa. Po przyłożeniu dwumetrowej łaty szczelina pod nią nie większa niż 2-3 min. Większe powierzchnie muszą być odpowiednio zdyletowane, podejrzane pęknięcia należy ocenić i ewentualnie sklamrować. Do montażu wykładziny dywanowej wystarczy dobrze wykonana wylewka betonowa (równa i dobrze zatarta). Wykładzina PCW wymaga wykonania wylewki wygładzającej, mylnie nazywanej samopoziomującą – mówi Marek Dobosz, ekspert firmy Coniveo.
Działania naprawcze
Jeśli ocean podłoża wykaże np. podejrzane pęknięcia, należy podjąć się odpowiednich działań naprawczych. Wszelkie spękania i dylatacje należy pogłębić, ponacinać poprzecznie, a następnie sklamrować (umieścić co 10-15 cm specjalne klamry i zalać je odpowienią żywicą).
Do wycinania spoin w jastrychach należy używać specjalistycznego sprzętu. Jak wygląda ten proces, możemy zobaczyć na poniższym filmie:
Jeśli jest to konieczne, podłoże należy zagruntować, a następnie zaszpachlować, oczywiście uprzednio je wyrównując za pomocą szlifierki. Przed montażem wykładziny całe podłoże trzeba także bardzo dokładnie odkurzyć.
Wymiana podłogi, czyli co zrobić, gdy wcześniej był w tym miejscu zamontowany inny rodzaj posadzki
Oczywiście należy przede wszystkim pozbyć się starej podłogi i wszelkich pozostałości po niej. Mocno trzymającą się podłoża wykładzine lub parkiet najszybciej i najskuteczniej usuwają specjalistyczne maszyny. Urządzenia bardzo precyzyjnie usunąć nie tylko starą okładzinę, ale i wszelkie pozostałości chemii montażowej. Jak wygląda taki domontaż można zobaczyć na poniższym filmie:
Po usunięciu starej podłogi i kleju, najlepiej jest idealnie wyrównać jastrych. Robi się to za pomocą szlifierek, które błyskawicznie pozwolą na osiągnięcie pożądanego efektu.
Po przeszfilowaniu podłoża w razie potrzeby można je przeszpachlować lub wykonać wylewkę wygładzającą. Tak pokrótce można opisać przygotowanie podłoża pod montaż wykładziny – oczywiście najlepiej znać się na pomoc fachowców, którzy nie tylko dysponują najlepszym sprzętem, ale mają również wieloletnie doświadczenie.
Data dodania: 18.02.2014