Błyszcząca czy matowa? Oddychająca czy maksymalnie zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi? Wybór wykończenia podłogi wydaje się niemal tak skomplikowany jak wybór surowca czy koloru. Ale wystarczy dobrze przeanalizować wszystkie wady i zalety tych rozwiązań, żeby nie mieć wątpliwości które z tych rozwiązań najbardziej do nas pasuje.

Pytanie o wykończenie podłogi pojawia się nie tylko przy kupnie nowej, drewnianej podłogi. Często stajemy przed takim wyborem także przy renowacji starego parkietu. Wybór to wypadkowa preferencji estetycznych i przeznaczenia podłogi.

Zawodnik twardy jak stal – lakier

Lakier nadaje podłodze wysoki połysk, ale możemy wybrać także jego wersję matową bądź satynową. Żadna z nich nie pozwala jednak na bezpośredni kontakt z powierzchnią drewnianą, co jest ważne dla osób lubiących bardzo naturalne wnętrza.

Niestety – na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej na wysoki połysk, dużo wyraźniej widać uszkodzenia mechaniczne, rysy i odpryski lakieru. Wadą tej podłogi jest też to, że nie da się jej poddać częściowej, miejscowej jedynie renowacji. Ale zaletą jest jej wytrzymałość – tak naprawdę trzeba ją będzie po raz kolejny poddać renowacji dopiero po kilku latach. Wtedy będziecie Państwo musieli ponownie wykonać cykl ścierań, które przywrócą podłodze dawny blask.

Subtelny konkurent – naturalny olej

Wykończenie podłogi olejem to powrót do metody stosowanej przez naszych przodków. Olejowanie wróciło „na salony” dopiero kilka lat temu, ale szturmem zdobywa coraz większe rzesze wielbicieli. Takie wykończenie gwarantuje podłogę szlachetną, matową, z lekkim aksamitnym połyskiem. Olej łatwo wnika w pory drewna i wyjątkowo uwydatnia usłojenie. I choć to lakier jest uważany powszechnie za lepsze zabezpieczenie drewnianych podłóg – to właśnie olej, wnikając na kilka milimetrów w głąb drewna, pełniej chroni podłogi przed nieprzyjemnymi przygodami.

Olejowanie jest metodą całkowicie naturalną – olej powstaje bowiem na bazie olejów roślinnych. Niestety – podłogi olejowane wymagają częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza jeśli znajdują się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, a raz na pół roku może być także potrzeba ponownego naniesienia oleju, tym razem renowacyjnego.

W przypadku podłóg olejowanych dużo łatwiejsza jest także renowacja miejscowa. Wystarczy bardzo drobnym papierem ściernym zdjąć zabrudzenie z powierzchni deski i w to miejsce wetrzeć olej. Odcień desek wyrówna się po kilku dniach i trudno będzie znaleźć miejsce w którym podłoga była „czyszczona”.

Parkiet olejowany ma jeszcze kilka zalet, o których nie można zapomnieć. Jedną z nich jest to, że drewno to normalnie „oddycha”, naturalnie pochłania i oddaje wilgoć, a dzięki swoim właściwościom olej w odróżnieniu od lakieru nie gromadzi ładunków elektrycznych, co sprawia że podłoga się nie elektryzuje, a co za tym idzie jest dużo bardziej właściwym wyborem dla alergików i astmatyków.

Olejowana podłoga starzeje się bardziej „szlachetnie” niż podłoga lakierowana. Z każdym rokiem starzejące drewno nadaje jej coraz więcej klasy.

Kompromis – wosk twardy olejny

Twarde woski olejne oddychają i regulują wilgoć podobnie jak oleje, szczególnie głęboko wnikają w pory drewna, są wyjątkowo odporne na wszelkie rozlane płyny – kawę, wino i soki owocowe a powstałe plamy dają się łatwo z nich usunąć.

Jedno jest pewne – każdy znajdzie coś dla siebie i dzięki temu może wykończyć wnętrze dokładnie według swoich oczekiwań, nie tylko w kwestii estetycznej, ale także praktycznej. A drewno – bez względu na to, czy wykończone olejem, lakierem czy woskiem twardym olejnym, będzie dobrze wyglądało przez wiele, wiele lat.

Data dodania: 11.12.2012