Drewno jest materiałem naturalnym, w związku z czym jest bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu. Deski drewniane w obrębie jednego gatunku mogą się bardzo różnić wizualnie. To zróżnicowanie starają się zniwelować producenci podłóg drewnianych, którzy oferują swoje produkty w określonych selekcjach – tak by zamontowana podłoga była jak najbardziej spójna.

Drewniane deski lite i warstwowe różnią się od siebie nie tylko kolorystycznie, ale także intensywnością wzoru – niektóre mogą mieć bardziej jednolite wybarwienie i stonowany rysunek drewna, inne wręcz przeciwnie – mogą zawierać mnóstwo sęków, bieli, kontrastujących odcieni.

Selekcja drewna to, najprościej ujmując, sposób doboru desek na konkretną podłogę. Jeśli wybierzemy podłogę z konkretnej selekcji, producent zapewnia nas, że otrzymamy deski zgodne z oczekiwaniami. Dotyczy to jedynie aspektu wizualnego – selekcja drewna nie wpływa bowiem na jakość podłogi. O takiej możliwości z pewnością informuje każdy rzetelny sprzedawca. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że wybór selekcji drewna wpłynie również na cenę podłogi.

Producenci podłóg często stosują własne nazewnictwo na poszczególne selekcje, rozróżniają także wiele ich typów, ale najczęściej możemy spotkać z takimi rodzajami: SELECT, NATUR oraz RUSTIC.

SELECT – najbardziej wymagająca i zarazem najdroższa selekcja drewna. Dopuszcza tylko idealne deski o jednolitej barwie, odrzuca natomiast wszelkie deski z sękami czy wyraźnymi przebarwieniami. Podłoga ułożona z desek SELECT będzie miała jednolite wybarwienie na całej powierzchni, a rysunek drewna będzie spokojny, niespecjalnie rzucający się w oczy.

NATUR – warunki tej selekcji są nieco mniej restrykcyjne niż w przypadku SELECTa. Dopuszcza się w niej wyraźne usłojenie, niewielkie sęki i przebarwienia. Podłoga z tej selekcji wygląda naturalnie, niezbyt mocna różnorodność ożywia podłogę i podkreśla jej indywidualny charakter.

RUSTIC – w tej selekcji dopuszcza się praktycznie wszystkie deski, które nie są uszkodzone lub niezdrowe (np. przegniłe czy zaatakowane przez owady). Podłoga z tej selekcji będzie miała zatem duże sęków, kontrastów, drobnych pęknięć. Ma intensywny, dynamiczny wygląd, pasujący do rustykalnej stylistyki.

Konkretne wytyczne dotyczące poszczególnych selekcji są określone przez producentów. Wielu z nich wyróżnia jeszcze dodatkowe selekcje lub używa innych nazw (np. City, Town, Country, Classic, Premium, Vintage, Antique itp.). Szczegółowe wytyczne dotyczące każdej selekcji podaje producent – zwykle w katalogach lub opisach produktów. Warto także zobaczyć podłogi danego producenta z poszczególnych selekcji na zdjęciach. Należy jednak pamiętać, że drewno to materiał całkowicie naturalny, nie da się zatem całkowicie przewidzieć jego efektu wizualnego. I to jest w nim najpiękniejsze.

Data dodania: 08.05.2013