Komoda to mebel, który z łatwością może łączyć funkcję użytkową z estetyczną. Wyposażona w praktyczne szuflady lub szafki pomieści większość przedmiotów, które chcielibyśmy schować. Sprawdza się jako bieliźniarka, a nawet szafka RTV, a dodatkowym jej atutem jest pojemność. Jeśli prawidłowo dobierzemy ją do aranżacji wnętrza, znakomicie odnajdzie się w roli mebla reprezentacyjnego. Jeszcze do niedawna komody wybierali głównie miłośnicy wnętrz urządzonych tradycyjnie oraz w stylu rustykalnym. Nowoczesne modele z powodzeniem wpisują się w nurt skandynawski, industrialny lub glamour.

  1. Komoda – połączenie funkcjonalności i elegancji
  2. Jak dopasować komodę do stylu wnętrz?
  3. Biała komoda – najnowszy trend w aranżacji
  4. Komoda – element aranżacji wnętrz w stylu retro
  5. Komoda nie tylko w przedpokoju

Komoda pojawia się w różnych częściach mieszkania: od przedpokoju przez sypialnię i pokój dziecięcy aż po salon. W każdym z tych miejsc pełni nieco inną funkcję.

Komoda – połączenie funkcjonalności i elegancji

Szukając mebli do mieszkania, w dużej mierze kierujemy się ich estetyką. Zależy nam, aby poszczególne elementy wyposażenia wpisywały się w ulubiony przez nas styl i współgrały z całością wystroju. Funkcjonalność także ma duże znaczenie. Każdy z nas ma w swoim domu mnóstwo przedmiotów, dla których powinniśmy znaleźć miejsce, dążąc do zapanowania nad rozgardiaszem. Komoda sprawdzi się w tej roli znakomicie. Wstawiona do łazienki pozwoli przechowywać ręczniki, zapasowe kosmetyki czy akcesoria kosmetyczne. Jeśli wykorzystamy ją w przedpokoju, pomieści klucze i drobne elementy garderoby, takie jak szaliki i rękawiczki. W sypialni można potraktować komodę jak bieliźniarkę, a w salonie wykorzystać w roli stylowej szafki na telewizor lub eleganckiego dodatku.

W ofertach producentów dostępne są komody o różnych wymiarach. Niektóre z nich wyposażone są wyłącznie w szuflady, w innych znajdziemy także część składającą się z zamykanych szafek. Warto zwrócić uwagę na tę konstrukcję, ponieważ to w dużej mierze od niej zależeć będzie późniejsza funkcjonalność.

Jak dopasować komodę do stylu wnętrz?

Komody to meble dostępne w wielu stylach i wzorach. Produkowane są z różnych materiałów, w formie prostej lub misternie zdobionej. Wybór odpowiedniego mebla zawsze powinien być podyktowany aranżacją wnętrza. Na jakie komody szczególnie warto zwrócić uwagę?

Niezmienną popularnością cieszą się komody drewniane z zachowanym naturalnym rysunkiem drewna. Dzięki szerokiej kolorystyce dopasować można je do różnych wnętrz i dodatków: od rustykalnych po nowoczesne. Do pokoju o charakterze współczesnym najlepiej jest dobierać komody o prostych, uniwersalnych kształtach. W sypialni postawić możemy na lekkość, podkreśloną na przykład wygiętymi nóżkami mebla. Przy stylu vintage sięgajmy po cięższe modele. Efekt glamour wymaga zdobień i przykuwających wzrok uchwytów. Jeśli z komody chcemy uczynić mebel reprezentacyjny, postawmy na wyjątkowość. Ten postulat nie musi koniecznie oznaczać wyrafinowanej formy. Wręcz przeciwnie, prostota także może być pełna uroku, jeśli okraszona zostanie eleganckimi dodatkami poustawianymi na meblu. Alternatywą dla drewna są meble z płyty. Wykonane solidnie i z płyty dobrej jakości wcale nie muszą ustępować jakością.

Biała komoda – najnowszy trend w aranżacji

Komoda w kolorze białym to jedno z uniwersalnych rozwiązań. Pasuje właściwie do każdego pomieszczenia i idealnie łączy z innymi kolorami. Białe meble po zmianie dodatków zupełnie zmienią swoje oblicze, pozwalając niewielkim kosztem stworzyć zupełnie nowe wnętrze. Biała komoda świetnie łączy się z dodatkami brązowymi, czarnymi lub barwnymi – jedynym ograniczeniem jest fantazja. Biel zapewnia delikatność, subtelność i… powiększenie pomieszczenia.

Biała komoda szczególnie dobrze współgra z wnętrzami skandynawskimi i nowoczesnymi, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wariant lakierowany. Białe drewno przenosi mieszkańców do Prowansji. Sprawdzi się również w klimacie rustykalnym.

Komoda – element aranżacji wnętrz w stylu retro

Komoda retro przybiera formę sypialnianego sekretnika. W niedużym pokoju z powodzeniem wykorzystać ją można jako bieliźniarkę lub toaletkę. Aby zachować klimat dawnego buduaru, sięgajmy po stylowe, często subtelnie zdobione lub wyposażone w dodające lekkości nóżki modele. Takie komody mogą zostać pomalowane białą albo pastelową farbą dla podkreślenia kobiecego efektu. Rzeźbione komody w stylu retro sprawdzą się również w salonie i sypialni.

Komoda nie tylko w przedpokoju

Komoda co do zasady jest meblem pakownym, dzięki czemu sprawdzi się w różnych pomieszczeniach. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, z powodzeniem można przechowywać w niej ubrania. W salonie może posłużyć za miejsce ekspozycji zdjęć rodzinnych i pamiątek z podróży. W pokoju dziecięcym ukryje ubrania i zabawki, a z czasem – gdy lokator pokoju będzie dorastał – z łatwością zmieni swoje przeznaczenie.

Funkcjonalne, stylowe i pakowne komody są meblami praktycznymi, a jeśli zostaną wykonane z wysokiej jakości materiałów, posłużą przez lata.

Data dodania: 08.04.2020