Jak uratować zalaną drewnianą podłogę? Czym osuszyć laminowane panele? Te pytania bardzo często pojawiają się na branżowych forach i spędzają sen z powiek wielu właścicielom zalanych mieszkań czy domów. Przedstawiamy nowoczesne technologie, które pozwalają na bezinwazyjne osuszanie wymienionych okładzin.

Niezwykle często przyczyn niechcianej wilgoci w domu należy szukać w awariach instalacji wodno-kanalizacyjnych, odwilżach czy intensywnych opadach deszczu powodujących przecieki. Zalania bywają również spowodowane nieszczelnością hydroizolacji pokryć dachowych lub niedrożnością rynien.

Skutki niechcianej wilgoci

W przypadku zalania najważniejszy jest czas reakcji. Z każdą godziną obszar zalania powiększa się, a skala szkód spowodowanych wodą rośnie.

Jak przekonuje Angelika Buła z firmy Mishel – eksperta w diagnostyce genezy wilgoci i skutecznym usuwaniu jej skutków – wykorzystanie nowoczesnych, bazujących na wysokiej klasie urządzeń technologii i odpowiedni dobór metody gwarantuje pozbycie się niechcianej wilgoci. Najskuteczniejszą metodą w przypadku zalania drewnianego parkietu czy paneli laminowanych jest zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych. Użycie tych drugich jest zalecane w przypadku występowania w pomieszczeniu niskiej temperatury powietrza.

Technologia osuszaczy kondensacyjnych

Zasada działania osuszaczy kondensacyjnych oparta jest na procesie wykraplania wody z powietrza w wyniku schłodzenia go do tzw. punktu rosy. Wilgotne powietrze zasysane z pomieszczenia przepływa przez wentylator, następnie kierowane jest na parownik, gdzie zostaje schłodzone. W rezultacie woda się skrapla i zbiera w zbiorniku lub zostaje odprowadzona specjalnym przewodem do miejsca odpływu. Następnie podgrzewa się przepływające powietrze na skraplaczu (nagrzewnicy) i kieruje się je z powrotem do pomieszczenia. Cały proces możliwy jest dzięki zastosowaniu wysokowydajnych osuszaczy powietrza i pochłaniaczy wilgoci. Wydajność urządzeń jest większa w wyższych temperaturach i przy wyższej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.

Technologia adsorpcji

Podstawowym elementem osuszacza adsorpcyjnego jest rotor. Praca tego urządzenia polega na obróbce dwóch strumieni powietrza – procesowego i regeneracyjnego. Wilgotne powietrze (procesowe) przepuszczane jest przez znajdujący się w rotorze silnie pochłaniający wilgoć środek higroskopijny. Osuszone w 1/3 wyprowadzane jest poza urządzenie. Druga część powietrza zostaje silnie podgrzana i skierowana do rotora, gdzie służy odparowaniu wody z jego powierzchni. Regeneracja rotora przebiega na bieżąco, co pozwala na nieprzerwaną pracę osuszacza.

Czas i koszt osuszania

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu jest procesem usuwania wody z powierzchni wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych przy wykorzystaniu podstawowych właściwości fizyki wody, w szczególności zasady wyrównywania się poziomów wilgotności materiałów mających ze sobą styczność. Mokre materiały oddają wilgoć do powietrza, a przy zastosowaniu obu opisanych wyżej metod, jest ono osuszane przez suszarki. Wykorzystanie tych technologii gwarantuje odparowanie wody w przyspieszony, lecz zupełnie naturalny sposób. Do osuszania nie stosuje się wysokiej temperatury, tylko suchego powietrza, przez co eliminuje się ryzyko uszkodzenia osuszanych materiałów – niektóre z nich, takie jak drewno, nie mogą być osuszane przy udziale wysokiej temperatury.

Data dodania: 25.04.2014