Zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w smartwatcha czy klasyczny, elegancki zegarek? Wybór inteligentnych modeli jest bardzo duży – oprócz smartwatchy możesz przyjrzeć się zegarkom sportowym – bardziej podobnym do klasycznych czasomierzy, a przy tym – naszpikowanym innowacyjnymi funkcjami. Zobacz, czym się kierować, by zakup posłużył ci przez długi czas!

Smartwatch – czym się charakteryzuje?

Najmocniejszą stroną smartwatcha jest dostęp do szeregu innowacyjnych rozwiązań, które najczęściej działają w parze ze smartfonem. Inteligentny zegarek zwykle działa w trzech obszarach.

  • Pierwszy z nich to współpraca ze smartfonem – odbieranie połączeń i wiadomości tekstowych, a także szybkie na nie odpisywanie. Na smartwatchu przeczytasz też powiadomienia z najpopularniejszych aplikacji biurowych i komunikatorów – by zawsze być na bieżąco, bez potrzeby nieustannego zerkania w telefon. Dzięki temu smartwatch może stać się centrum sterowania dla twojego cyfrowego wszechświata!
  • Funkcje zdrowotne – nowoczesne smartwatche dokładnie monitorują twoje zdrowie. Nie chodzi już tylko o mierzenie, ile kroków zrobiłeś w ciągu dnia. Zegarek potrafi określić asymetrię chodu, a także zmierzyć poziom saturacji i przeprowadzić pomiar EKG. W niektórych modelach możesz liczyć też na funkcję wykrywania upadku – wtedy automatycznie zostaną powiadomione wybrane kontakty lub służby ratunkowe. Jak widzisz, to doskonały sprzęt dla osób dbających o zdrowie i chcących być na bieżąco z kluczowymi parametrami.
  • Funkcje sportowe – nie mogło zabraknąć funkcji związanych z aktywnością fizyczną! Smartwatch pozwala ci dokładnie mierzyć trening i porównywać swoje wyniki z poprzednio zarejestrowanymi parametrami. Poszczególne modele różnią się w zależności od liczby i listy monitorowanych dyscyplin. Najbardziej zaawansowane sprzęty potrafią monitorować także na przykład wspinaczkę!

Dobrze zdecydować się na model umożliwiający płatności zbliżeniowe – to duże udogodnienie. Przyda się także GPS – na przykład by zapisywać pokonaną podczas treningu trasę!

Sterowanie smartwatchem odbywa się dotykowo, na niewielkim ekranie. Najnowsze modele mają niegasnący wyświetlacz always-on display, co oznacza, że niepotrzebny jest ruch nadgarstkiem, by ustalić, która jest godzina.

Co to jest zegarek sportowy i czym różni się od smartwatcha?

Granice między zegarkami sportowymi i smartwatchami powoli się zacierają. Dzisiaj oba rodzaje sprzętów oferują ciekawy design i interaktywny wyświetlacz. Zegarki sportowe proponują zwykle bardziej rozbudowany monitoring sportowy – często są kompatybilne z aplikacjami treningowymi i całymi społecznościami miłośników aktywności fizycznej – jak w przypadku sprzętów marki Garmin.

Zegarki sportowe pod względem wzornictwa bardziej przypominają klasyczne czasomierze. Część sterowania odbywa się także za pomocą przycisków na kopercie – zwykle w większym stopniu niż przy smartwatchu.

Zegarki sportowe odznaczają się również zwykle większą odpornością – na wodę i pot, a także – bardziej wytrzymałą baterią.

Jeśli regularnie trenujesz, a przy tym zależy ci na innowacyjnych funkcjach zarezerwowanych dla smartwatchy, jak płatności zbliżeniowe, rozważ zegarek sportowy wyposażony w odpowiednie opcje. Odpowiednio dobrany model będzie prezentował się równie atrakcyjnie, co elegancki czasomierz. Także i smartwatche przeszły pod tym względem ewolucję w ostatnich latach!

Jedną z najlepiej ocenianych marek zegarków jest Garmin. Daje bardzo duży wybór modeli w różnych przedziałach cenowych. Sprawdź artykuł w MediaMarkt o tym, jaki zegarek Garmin wybrać!

Data dodania: 25.11.2023