Pięć kolorowych mazaków i do dzieła – malowanie po podłodze! W jednej rączce flamaster, w drugiej – kubek z ulubionym sokiem marchwiowym. Czasem się wyleje, bo mały artysta nie może skupić się na dwóch rzeczach naraz. Po ozdobieniu całej podłogi czas na przejażdżkę na rowerze. Ale po co wychodzić z domu? Można to zrobić we własnym pokoju! Rodzice, czy znacie te sceny dantejskie?

Posiadanie małego dziecka to błogosławieństwo, ale także ciągłe porządki i zmartwienia, bo jak pogodzić chęć utrzymania porządku z niepohamowaną weną twórczą naszej pociechy. Decyzję co położymy w przestrzeni malucha warto jest dobrze przemyśleć, aby umiejętnie połączyć higienę, bezpieczeństwo i odpowiednią estetykę. Oto jak to zrobić.

Ciepła deska

Podłoga z desek jest miła w dotyku, ciepła i przede wszystkim w stu procentach naturalna. Mogą powstawać w niej jednak szczeliny, które mogą stanowić problem w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak zdecydujemy się na jej położenie w pokoju dziecięcym wybierajmy drewno pierwszego gatunku. Najlepiej postawić na twarde gatunki, jak dąb, jesion czy buk czy drewno egzotyczne, które jest bardziej odporne na uderzenia, rysy oraz ścieranie. Należy jednak pamiętać, że drewno to nie panel- w każdej desce mogą powstać ubytki, co wynika z delikatnego charakteru materiału jakim jest drewno. Jeśli będziemy przesuwać po nim meble, uderzać z dużą siłą to nie ustrzeżemy się przed rysami. Na deskach dobrze zabezpieczonych, olejowanych wysokiej klasy środkami rysy będą wyglądać naturalnie. Pamiętajmy, żeby nie pastować i nie polerować podłóg w pokojach dziecięcych, bo stwarza to niebezpieczeństwo poślizgnięcia malucha.

Koniecznie zwróćmy uwagę czym pokryte są deski, które zdecydowaliśmy się zakupić. Powinny być lakierowane nietoksycznymi lakierami, które posiadają świadectwo higieny PZH. Wodorozcieńczalny lakier jest najmniej nieprzyjemny w zapachu i nie wydziela oparów. Najlepsze lakiery spełniają Normę Bezpieczeństwa Zabawek czyli Europejską Normę EN 71.3. Z tak zabezpieczonej podłogi dziecko może nawet jeść, bo lakier chroni przed szkodliwymi substancjami.

Zalecamy gotowe podłogi renomowanych producentów, którzy gwarantują pokrycie lakierami najwyższej jakości. Zapoznajmy się z tematyką powłok lakierniczych i olejowych jeśli wynajęliśmy parkieciarza do wykończenia naszej podłogi. Czasem bowiem zdarza się, że parkieciarz stosuje środki chemiczne, do których jest przez lata przyzwyczajony. Warto jest upewnić się czy spełniają najnowsze wymogi ekologiczne.

 

Lakiery, które uzyskały atest to między innymi :

 

  • Błyszczący lub półmatowy Lakier Domalux
  • LAKIER PUR firmy Plastor
  • Lakiery firmy Kleiberit
  • Lakiery firmy ILVA

Panele podłogowe posiadają podobne właściwości jak podłogi z desek z tą różnicą, że nie są tak ciepłe, ale na pewno łatwiejsze w utrzymaniu czystości oraz odporniejsze na zarysowania. Pamiętajmy jednak, że panele podłogowe nie nadają się do renowacji oraz nie są produktem naturalnym. Pod podłogę z paneli połóżmy matę wyciszającą zwłaszcza jeśli mieszkamy w wieżowcu, aby zaoszczędzić sąsiadom odgłosów harców naszej pociechy.

Pięć minut sprzątania – zabawy z linoleum

Posiadając dziecko niewątpliwie jednym z głównych kryteriów przy wyborze podłogi jest jej odporność na brud. W tej kwestii nie mają sobie równych zmywalne wykładziny elastyczne.

Słowo linoleum jest jakby wprost wyciągnięte z poprzedniej epoki. Kojarzy się z szarością i tandetą. Niesłusznie ! Obecnie rodzina wykładzin elastycznych dorobiła się wspaniałych, kolorowych potomków, które z całą pewnością wpiszą się w gusta malucha. Zarówno mała księżniczka, jak i łowca przygód znajdą coś dla siebie. Coraz częściej w pokojach dziecięcych króluje linoleum. Te pokrycia są łatwe w utrzymaniu czystości, wyjątkowo odporne na ścieranie, rozlane soki i inne ciecze, a przede szystkim wygrywają ceną.

Linoleum to całkowicie naturalna wykładzina. Powstaje z połączenia oleju lnianego, mączki drzewnej, wapienia, pigmentów i juty. Należy też do stosunkowo tanich pokryć podłogowych, bo ceny rozpoczynają się już od 50 zł za metr kw.

Jeśli nasze dziecko jest wyjątkowo kreatywne, możemy zakupić wykładzinę pokrytą dodatkową warstwą poliuretanową oraz antypoślizgową.

Sprzątanie w pokoju malucha nie stanowi dużego problemu dla posiadaczy podłogi elastycznej , bo wykładzinę można położyć bez łączeń. To sprawia, że kurz i brud nie ma się gdzie zagnieżdżać. Dodatkowym atutem linoleum jest ciepło, które wydziela przez co zabawa na takiej podłodze będzie przyjemna.

Odmianą linoleum jest Marmoleum. Świetnie nadaje się do pokoi dziecięcych, gdyż posiada właściwości bakteriostatyczne. Powstrzymuje rozwój bakterii, które giną na powierzchni. Dotyczy to między innymi gronkowca. Marmoleum dostępne jest w wielu kolorach I aranżacjach.

Pluszak na podłodze

Po całodziennej zabawie na podłodze niejednemu maluchowi zdarza się na niej zasnąć. Nie zawsze jesteśmy w stanie to skontrolować, więc dla spokoju sumienia połóżmy dziecku dywan w pokoju. Nie musi obejmować całej powierzchni, ale taki ciepły, wygodny kącik przyda się w każdym pomieszczeniu, gdzie przebywa maluch. Wśród wykładzin podłogowych proponowanych przez firmę Komfort znajdziemy ofertę zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Ulice naniesione na dywan (po prawej) są dobrym pretekstem do zabaw czy nauki zasad ruchu drogowego. Przestrzeń zabaw dziecka nie ogranicza się jedynie do jego pokoju. Dobrze położyć małe dywaniki w innych pomieszczeniach, aby maluch mógł bawić się pod okiem rodziców przez cały dzień. Pod każdy dywanik połóżmy matę antypoślizgową, która zapewni bezpieczeństwo przy robieniu fikołków czy skakaniu.  Pamiętajmy jednak, że jeśli dziecko jest alergikiem – musimy dwa razy przemyśleć zakup dywanu, bo zbiera się w nim kurz oraz roztocza. Zaletą dywanów jest to, że bakterie nie fruwają w powietrzu, ale są więzione na powierzchni wykładziny. Jeśli jednak koniecznie chcemy stworzyć miękkie podłoże, zdecydujmy się na dywan, który łatwiej wyprać czy wytrzepać. Minimalna temperatura, w której giną roztocza to 60 st. C. Zapytajmy sprzedawcę czy dywan, na który się zdecydowaliśmy ma taką możliwość.

Aby stworzyć jeszcze większe uczucie komfortu pod wykładziną połóżmy filcowy podkład ocieplający. Na takiej podłodze miło będzie leżeć i snuć plany o podróżach na księżyc.

Łazienka dla malucha

Jeśli w naszym domu mamy możliwość urządzenia dwóch łazienek, dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie jednej dla konkretnych potrzeb dziecka. W takiej łazience wszystkie elementy muszą znaleźć się niżej, aby mycie rąk i buzi nie sprawiało problemów.Ściany i podłogi wyłóżmy kolorowymi, wesołymi kafelkami.

Aranżowanie łazienki może być świetną zabawą dla całej rodziny. Na rynku dostępne są liczne naklejki, które można przyklejać na gładkie powierzchnie. Postacie z bajek, morskie stwory, samochody -wybór jest naprawdę duży.

Kreatywni rodzice mogą też pokusić się o samodzielne przyozdobienie kafli. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalną farbę do zdobienia płytek. Samo wymyślanie szablonu wzoru będzie świetną przygodą dla naszego dziecka. Wiele gotowych szablonów można znaleźć na przykład na stronie www.0to5.com.au. Wystarczy je wydrukować i przekalkować na płytkę

Data dodania: 19.07.2010