Każdy rodzic chce, aby jego dziecko miało jak najlepsze warunki do rozwoju, ale i wypoczynku. Ze względu na to, że maluchy potrzebują więcej snu niż dorośli, urządzając ich pokój, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na dobór ergonomicznego, komfortowego materaca, ale także pozostałych elementów, które wpływają na jakość wypoczynku. Wśród tych produktów, które są niezbędnym wyposażeniem dziecięcego łóżeczka, wymienia się przede wszystkim kołdry i poduszki. Na jakie modele najlepiej postawić i co na co zwrócić uwagę podczas wyboru tych elementów do pokoju dziecięcego? Podpowiadamy.

Jakie wypełnienie kołder i poduszek jest najlepsze dla dziecka?

Zarówno kołdry, jak i poduszki wypełniane są różnymi tworzywami, od których uzależniona jest nie tylko wygoda ich użytkowania, ale także szereg innych właściwości. Wśród podstawowych rodzajów wypełnienia kołder i poduszek, wymienia się te z naturalnego pierza. Wyróżniają się one świetnymi parametrami cieplnymi, jednak zazwyczaj są dość ciężkie, a dodatkowo pióra, mogą uczulać maluchy. Kolejnym rodzajem wypełnienia, jest wełna, która zapewnia świetną wentylację i dobrze utrzymuje ciepło. Jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać zazwyczaj nawet alergicy. 

Ostatnim, najchętniej wybieranym przez rodziców, zwłaszcza małych alergików typem wypełnienia poduszki i kołdry dla dzieci, jest to z włókien syntetycznych, na przykład silikonowych. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko dobrą wentylację i ciepłotę, ale również jest miękkie w dotyku. Dodatkowo wypełnienie syntetyczne ma na celu ochronę malucha przed roztoczami. Dlatego też jest to świetna opcja dla alergików. Kołdry i poduszki z wypełnieniem syntetycznym świetnie sprawdzają się w pokoju dziecięcym ze względu na to, że przeznaczone są one do wielokrotnego prania. Dzięki temu można z nich z łatwością usuwać nie tylko bakterie, kurz, roztocza i inne drobnoustroje, ale również ewentualne zabrudzenia.

Jaki rozmiar kołdry i poduszki wybrać do pokoju dziecięcego?

Wypełnienie kołder i poduszek ma duży wpływ na komfort snu malucha, ale także bezpieczeństwo użytkowania takich produktów przez alergików. Z tego powodu jest to podstawowy aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając takie komplety. Niezwykle istotne jest jednak, aby były one dobrze dopasowane do wieku malucha, a także wielkości łóżka. Z tego powodu warto zwrócić uwagę także na rozmiar kołdry i poduszki. Wielu rodziców zastanawia się, jakie wymiary tych produktów będą najlepsze. Warto dopasować je przede wszystkim do wieku dziecka. 

W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzają się kołdry o wymiarach 60 × 120 cm. Taki rozmiar może być dobrym rozwiązaniem jednak nawet dla rocznego dziecka, a także dwulatka. Maluchy w wieku 3-6 lat powinny posiadać większą kołderkę o wymiarach 100 × 135 cm. Z kolei uczniowie mogą spać pod kołdrą 140 × 200 cm. Zalecane wymiary poduszki z kolei w przypadku większości maluchów to 40 × 60 cm.

Na co zwrócić uwagę wybierając kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego?

Istnieje wiele czynników, które możemy wziąć pod uwagę, wybierając kołdry i poduszki dla malucha. Poza rozmiarem takiego kompletu, a także rodzajem wypełnienia, ważny jest także materiał poszycia. Istotne jest przede wszystkim, by nie wchłaniał on wilgoci i był łatwy w pielęgnacji, a jednocześnie miły w dotyku i antyalergiczny. Komplety chętnie wybierane przez rodziców to zwłaszcza te z poszyciem z mikrofibry. 

Wybierając zestaw dla malucha, sprawdźmy również, czy posiada on odpowiednie certyfikaty, takie jak na przykład OEKO TEX 100. Ważne jest również, by dostosować zwłaszcza kołdrę do pory roku. Latem maluch może spać pod nieco cieńszą wersją niż zimą, chociaż obecnie większość rodziców decyduje się na optymalne rozwiązanie, jakim jest jej wersja całoroczna. Grubość kołdry powinna być dopasowana jednak nie tylko do wieku maluchów czy pory roku, ale także temperatury w sypialni.

Wybór kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego to nie wszystko, ponieważ żeby zagwarantować maluchowi komfortowy wypoczynek, musimy postawić także na wysokiej jakości pościel. Podobnie jak kołdra czy poduszka powinna być ona wykonana z miłego w dotyku materiału, który nie podrażnia delikatnej skóry malucha i nie uczula jej. Obecnie komplety takie dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Warto dopasować je do preferencji malucha i postawić na przykład na wersję z postaciami z bajek.

 

Data dodania: 03.04.2024