Wybór sposobu wykończenia podłoża, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, jest trudną decyzją. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych materiałów. Przedstawiamy zalety i możliwości zastosowania wykładzin kauczukowych.
Ze względu na naturalne właściwości kauczuku oraz homogeniczną budowę materiału, wykładziny kauczukowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ścieranie, wgniecenia i zabrudzenia. Podłoże wykonane z tego materiału jest antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu w czystości.
Różnorodne możliwości
– Wykładziny kauczukowe mogą być stosowane w wielu obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie dedykowane są dla miejsc o dużym natężeniu ruchu – szkoły, dworce, czy hale produkcyjne. Dodatkową zaletą jest możliwość stosowania w miejscach, gdzie stawiane są wysokie wymagania higieniczne, jak szpitale i laboratoria – mówi Agata Woźniak – produkt manager marki nora® w firmie Coniveo.
Wykładzina kauczukowa daje duże możliwości aranżacji wnętrz. Klienci indywidualni i instytucjonalni mają do wyboru wykładziny w formie płytek o różnej strukturze i wielu wariantach kolorystycznych a także wykładziny w rolkach o różnej grubości.
– Produkty nora® dostępne są w ponad 300 wersjach kolorystycznych, a zastosowanie techniki intarsji pozwala układać dowolne wzory, np. logo firmy oraz wyznaczać strefy komunikacyjne we wnętrzach – dodaje Agata Woźniak.
Decydując się na zakup wykładziny kauczukowej warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona homogeniczna, czyli jednowarstwowa i nie pokryta warstwą poliuretanową, która jest ścieralna i wymaga cyklicznego nanoszenia na nowo. Wówczas, aby utrzymać je w idealnym stanie przez lata, należy je czyścić jedynie padami i wodą.
Wymagania podczas montażu
Aby korzystać w pełni z możliwości, jakie dają wykładziny kauczukowe, niezbędny jest jej prawidłowy montaż.
– Wykładziny kauczukowe, podobnie jak inne wykładziny elastyczne, np. PCW, linoleum, wymagają gładkiego podłoża. Dlatego przed jej montażem należy wykonać wylewkę o grubości minimum 3 milimetrów – mówi Łukasz Żukowski, kierownik w dziale serwisu firmy Coniveo.
Należy pamiętać, że montaż musi się odbywać w temperaturze minimum 15°C, a wykładzina powinna mieć temperaturę podłoża, na którym będzie układana. Rodzaj kleju należy dobrać do rodzaju i grubości materiału oraz miejsca montażu.
–Wykładziny kauczukowe można łączyć na wiele sposobów. Pierwszy z nich, to tzw. metoda „na styk”, gdzie wystarczy precyzyjnie przyciąć i ułożyć wykładzinę. Jednak nie wszędzie może być ona zastosowana. W miejscach, gdzie stawiane są szczególne wymogi higieniczne, np. sale operacyjne, albo gdzie występuje intensywny kontakt podłogi z wodą, należy łączyć wykładziny na gorąco przy użyciu sznura spawalniczego, lub na zimno za pomocą masy jednoskładnikowej. W niektórych pomieszczeniach technicznych, np. w serwerowniach należy dodatkowo zamontować uziemienie w postaci miedzianej taśmy, którą umieszcza się pod każdym rzędem arkuszy. Aby uniknąć problemów w eksploatacji wykładzin, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej – radzi Łukasz Żukowski.
Wykładzina na długie lata
Prawidłowo wykonane podłoże z wykładziny kauczukowej może służyć przez wiele lat. Duży wpływ na trwałość i estetykę podłoża ma sposób jego pielęgnacji. W przeciwieństwie do wykładzin PCW lub linoleum, wykładzin kauczukowych nie należy akrylować. Wykładziny te są proste w czyszczeniu, nie wymagają specjalistycznej chemii, wystarczy regularne czyszczenie padami, które jednocześnie pielęgnują wykładzinę.
Wykładziny kauczukowe są odporne na duże natężenie ruchu, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w środkach komunikacji, na lotniskach, dworcach, zakładach produkcyjnych oraz w obiektach handlowych, jednak należy pamiętać o prawidłowym czyszczeniu.
Data dodania: 28.05.2014