Choć mogłoby się wydawać, że mały metraż nie będzie trudny do zaaranżowania, okazuje się, że przy urządzaniu niewielkiego mieszkania trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich materiałów korzystamy. Odpowiedni dobór podłóg i kolorów ścian sprawi, że choć do dyspozycji mamy zaledwie 30 – 40 metrów kwadratowych, to przestrzeń wyda się o wiele większa, niż w rzeczywistości. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka drobnych elementów…

  1. Jak zaaranżować małe mieszkanie?
  2. Lepiej postawić na własny projekt, czy zawierzyć specjaliście?
  3. Jaka podłoga idealnie sprawdzi się do małego mieszkania?

Jak zaaranżować małe mieszkanie? 

Choć duże, kolorowe wzory wyglądają imponująco na nowoczesnych tapetach i dodatkach, to w większości przypadków nie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Dodatkowo je zmniejszają, powodując uczucie przytłoczenia. W małych mieszkaniach dobrze jest postawić na jasne kolory, które z powodzeniem można łączyć z kolorowymi dodatkami. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest cykliczna zmiana dodatków na te w zupełnie innych wariantach kolorystycznych. Mówiąc o kolorach warto wspomnieć, że kładąc podłogę w jednym kolorze w całym mieszkaniu optycznie je powiększamy. To samo dzieje się ze ścianami, które można pomalować w tych samych odcieniach w kilku pomieszczeniach. Inspiracji na ciekawe projekty warto szukać w sieci, np. na stronie Obido.pl.

Lepiej postawić na własny projekt, czy zawierzyć specjaliście? 

Mówiąc o aranżacji mieszkania nie sposób nie wspomnieć o projektancie wnętrz. To, czy zdecydujemy się na jego usługi, czy też nie, w dużej mierze zależy od zasobności portfela. Nie mniej jednak, jeżeli zależy nam na spersonalizowanym projekcie, który zagospodaruje niemal kazdy centrymetr naszego mieszkania, warto wziąć taką opcję pod uwagę. Choć obecnie w sieci istnieje wiele ciekawych tutoriali, które pozwolą osom, które chciałyby przeznaczyć nieco niższą kwotę na remont mieszkania zagospodarować je w ciekawy i tym samym bardzo funkcjonalny sposób. Doskonale sprawdzą się tutaj programy wnętrzarskie i tematyczne kanały w serwisach takich jak YouTube.

Jaka podłoga idealnie sprawdzi się do małego mieszkania?

Jak już wspomnieliśmy, w niewielkich mieszkaniach warto postawić na podłogę w jednakowym kolorze, wykonaną z tego samego materiału. Optycznie powiększy mieszkanie. Co więcej, aby cieszyć się efektem większej przestrzeni dobrze jest zrezygnować z drzwi i progów pomiędzy pomieszczeniami. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Choć więcej uwagi przywiązujemy do dekoracji ścian, to właśnie od tego, jaką położymy podłogę zależy design całego mieszkania. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płytki, podłogę drewnianą czy panele podłogowe musimy zwrócić uwagę na sposób jej ułożenia i kolor.

W przypadku podług drewnianych dobrze jest zdecyodwać na ten sam gatunek drewna – np. dąb czy jesion. Wspomniane ułożenie podłogi może wydłużyć lub skrócić pomieszczenie, dlatego trzeba mieć na uwadze wskazówki specjalistów. O to, jak układać podłogę najlepiej zapytać sprzedawcę, skorzystać z porady specjalisty czy też poprosić o pomoc fachowca. Mówi się, że najlepsze ułożenia podłogi dla niewielkich mieszkań to angielski prosty i angielski diagonalny.

Wracając do koloru, podobnie jak w przypadku ścian, tak i w odniesieniu do podłogi kierujmy się jasną, ciepłą kolorystyką. Ciemne tony o uwydatnionych słojach sprawią, że pomieszczenie będzie przytłaczać i w połączeniu z równie ciemnymi meblami czy ścianami, w długie jesienno-zimowe wieczory nie będzie zachęcać do przebywania w nim.

Data dodania: 23.06.2020