Wybór sposobu wykończenia podłoża, zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej, jest trudną decyzją. Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych materiałów. Przedstawiamy zalety i możliwości zastosowania wykładzin kauczukowych.

Ze względu na naturalne właściwości kauczuku oraz homogeniczną budowę materiału, wykładziny kauczukowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ścieranie, wgniecenia i zabrudzenia. Podłoże wykonane z tego materiału jest antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Różnorodne możliwości

Wykładzina kauczukowa daje duże możliwości aranżacji wnętrz. Klienci indywidualni i instytucjonalni mają do wyboru wykładziny w formie płytek o różnej strukturze i wielu wariantach kolorystycznych a także wykładziny w rolkach o różnej grubości.

Decydując się na zakup wykładziny kauczukowej warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona homogeniczna, czyli jednowarstwowa i nie pokryta warstwą poliuretanową, która jest ścieralna i wymaga cyklicznego nanoszenia na nowo. Wówczas, aby utrzymać je w idealnym stanie przez lata, należy je czyścić jedynie padami i wodą.

Wymagania podczas montażu

Aby korzystać w pełni z możliwości, jakie dają wykładziny kauczukowe, niezbędny jest jej prawidłowy montaż.

Należy pamiętać, że montaż musi się odbywać w temperaturze minimum 15°C, a wykładzina powinna mieć temperaturę podłoża, na którym będzie układana. Rodzaj kleju należy dobrać do rodzaju i grubości materiału oraz miejsca montażu.

Wykładzina na długie lata

Prawidłowo wykonane podłoże z wykładziny kauczukowej może służyć przez wiele lat. Duży wpływ na trwałość i estetykę podłoża ma sposób jego pielęgnacji. W przeciwieństwie do wykładzin PCW lub linoleum, wykładzin kauczukowych nie należy akrylować. Wykładziny te są proste w czyszczeniu, nie wymagają specjalistycznej chemii, wystarczy regularne czyszczenie padami, które jednocześnie pielęgnują wykładzinę.

Wykładziny kauczukowe są odporne na duże natężenie ruchu, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w środkach komunikacji, na lotniskach, dworcach, zakładach produkcyjnych oraz w obiektach handlowych, jednak należy pamiętać o prawidłowym czyszczeniu.

Data dodania: 28.05.2014