Wybór wykładziny czy to do biura, czy do domu nie jest zadaniem łatwym. Zwracamy uwagę na to, żeby rozwiązanie było funkcjonalne, trwałe i estetyczne. Wbrew pozorom ta ostatnia cecha jest dla wielu z nas ważna – kto nie chciałby mieszkać i pracować w nowoczesnym wnętrzu. Podpowiadamy, jakie trendy można zaobserwować w branży wykładzin podłogowych.

Wykładzina, która alarmuje

Wybierając wykładziny zwracamy uwagę na jej właściwości – szukamy rozwiązań, które będą wzmacniały bezpieczeństwo. Zwracamy uwagę na fakturę wykładziny i właściwości antypoślizgowe. Ma to szczególne znaczenie, gdy urządzamy mieszkanie dla starszej osoby lub wyposażamy ośrodek opieki. Jednak nie zawsze upadek spowodowany jest poślizgnięciem.

Pod powierzchnią wykładziny umieszczane są czujniki nacisku, informujące czy w danym miejscu znajduje się człowiek. Czujniki są połączone z systemem alarmowym, który powiadamia ewentualnych wydarzeniach w danym pomieszczeniu. Rozwiązanie jest szczególnie przydatne w ośrodkach opieki, gdzie przebywają osoby starsze i w razie wypadku niezwłocznie zawiadamiana jest pomoc. Rozwiązanie również sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej. Ułatwia pracę ochrony – strażnicy są powiadamiani o ruchu w strzeżonym obiekcie i mogą szybko podjąć działanie.

Płytki dywanowe – wygodny dostęp do infrastruktury i możliwość układania wzorów

Klienci coraz częściej dostrzegają korzyści z zastosowania w płytek dywanowych, jako alternatywy dla tradycyjnej wykładziny w rolce. Płytka jest dobrym materiałem wykończenia w nowoczesnych biurowcach, gdzie cała instalacja teleinformatyczna umieszczona jest w podłodze, a nie tak jak kiedyś, pod sufitem. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przestrzeniach, gdzie musi zostać zbudowana tzw. podłoga techniczna, czyli m.in. w salach konferencyjnych i serwerowniach.

Wykładzina w płytkach nie jest zarezerwowana wyłącznie dla wnętrz biurowych. Może być stosowana w takich miejscach, jak galerie sztuki, szkoły oraz przedszkola, jako podłoże w kącikach zabaw dla dzieci. Ważną jej zaletą jest możliwość układania z niej dowolnych wzorów, które umożliwiają stworzenie oryginalnych wzorów na podłodze, od tzw. szachownicy, poprzez ciekawe wzory, do wyznaczenia stref komunikacyjnych, czy zabawy i nauki. Dodatkową zaletą płytek jest możliwość wymiany fragmentu wykładziny w przypadku zabrudzenia lub uszkodzenia.

Pełna paleta barw – również w biurze

Może się wydawać, że trendy w wystroju wnętrz biurowych i komercyjnych są bardziej konserwatywne, niż w przypadku wnętrz domów i mieszkań. Jednak podczas takich wydarzeń jak targi branżowe, można przekonać się, że producenci wykładzin prześcigają się kreowaniu nowych wzorów, struktur i podkładów. Najczęściej pojawiają się wzory linearne o różnorodnej kolorystyce – od czerni, poprzez czerwień do jaskrawej żółci, czy zieleni. Czy na polskim rynku firmy są zainteresowane materiałami w żywych kolorach?

W przypadku wnętrz domowych możliwości są nieograniczone – zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i o fakturę materiału na podłoże.

Wykładzina czy podłoga drewniana – to już nie będzie dylemat

Produktem, na który zwracają uwagę zarówno klienci biznesowi, jak i projektanci wnętrz, są panele LVT imitujące drewno. Nierzadko są chętniej wybierane niż klasyczne drewno czy panele podłogowe. Powodem są ich właściwości: są tańsze niż drewno, łatwiejsze w montażu i przede wszystkim wytrzymalsze, co jest obecnie jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze pokryć podłogowych dla biur i instytucji. Panele LVT dobrze sprawdzą się także w innych miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu, takich jak hotele, pensjonaty, punkty obsługi klienta.

Oznaczenie ciągów komunikacyjnych światłem

Nowością w branży są również wykładziny obiektowe z wbudowanym oświetleniem LED.

Sygnalizacja w podłożu dedykowana jest głównie do miejsc o dużym natężeniu ruchu, gdzie wszelkiego rodzaju drogowskazy pomagają poruszać się dużym grupom ludzi, jak w przypadku lotnisk.

Data dodania: 05.03.2014