Zastanawiasz się, w jaki sposób podkreślić urok swojego ogrodu? A może chcesz dokonać jego metamorfozy? W zależności od charakteru ukochanego zakątka zieleni, zaakcentujesz jego czar dobrze dobraną nawierzchnią. Producenci zaskakują nas coraz nowszymi rozwiązaniami – drewniany parkiet ogrodowy, kolorowa kostka brukowa, niesymetryczne kamienie, podkłady kolejowe a może zwyczajna, soczysto-zielona trawa?
Pierwszy krok
Metamorfozę lub projekt ogrodu należy zacząć od wyznaczenia ścieżek, na których umieścimy idealnie dopasowaną nawierzchnię, oczywiście zaraz po tym, gdy zamieścimy na tym projekcie rabatki, grządki i wszystkie inne miejsca, w których będą rosły kwiaty, krzewy i drzewa. Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie przygotowywać ścieżki, będziemy musieli usunąć tzw. humus – czyli wierzchnią warstwę ziemi. Po wyznaczeniu miejsca i uporaniu się z humusem należy przygotować podbudowę, na którą zostanie już nałożona nasza wymarzona posadzka. Musimy pamiętać jednakże, iż w zależności od wielkości ogrodu, możemy w nim zastosować dwie, maksymalnie trzy rodzaje posadzek – wszystko to ma służyć zachowaniu harmonii i umiaru.
Modnie i funkcjonalnie
Posadzka w ogrodzie powinna być nie tylko modna, ale przede wszystkim funkcjonalna – to na niej możemy ustawić grilla, leżaki, a dzięki urokliwym ścieżkom, unikniemy nadmiernego stąpania po zielonej trawce. Najbezpieczniejszym, i pasującym do wszystkich ogrodów, rozwiązaniem jest posadzka z kamienia. Ich stałe występowanie w naturze sprawi, że będą równie naturalnie wyglądały w przydomowym zakątku zieleni. Niestety, nie jest to najtańsze i najprostsze rozwiązanie (kamień jest trudny w obróbce), zwłaszcza, jeśli nasz „zakątek” jest sporych rozmiarów.
Wówczas alternatywą staje się beton (niestety znacznie mniej reprezentatywny) lub, bardzo modne ostatnio, produkty stylizowane na kamień. Płyty mają naturalnie profilowaną powierzchnię, a zatem gdy są zestawione blisko siebie, sprawiają wrażenie naturalnego piaskowca.
Betonowa mozaika
Kostka brukowa brzmi banalnie? A jednak, dzięki stworzeniu z niej mozaiki, możemy uzyskać korzystne efekty: zestawiając niesymetryczne kostki uzyskamy wrażenie rozmaitości, należy jednak zachować umiar, żeby nie odwrócić uwagi od meritum: roślin.
Celem każdej nawierzchni jest bowiem zdobienie, nie mają one stanowić głównej atrakcji naszego ogrodu. Nietuzinkowym rozwiązaniem jest wkomponowanie pomiędzy mozaikę roślin. Przestrzeń ta jednak nie może być przypadkowa, musi mieć określony kształt – może być to „łezka” lub wszelakie figury geometryczne. Ważne jest jednak, by miały one owalne zakończenia, a nie ostre krawędzie – sprawia to wrażenie łagodnego i harmonijnego przejścia z jednej przestani w kolejną. Wkomponowanie roślin zielonych dodaje szyku i elegancji, kolorowych kwiatów zaś – wiejskiego uroku. Powierzchnię tę możemy posypać korą lub kamieniami, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Praktycznie, ale i z pomysłem
Praktycznym i tanim rozwiązaniem będzie ułożenie płyt. Ważne by były to płyty mrozoodporne – dzięki temu nasz ogród bezboleśnie przetrwa nawet srogą zimę. Aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, płytki powinny być w jasnych, stonowanych kolorach – na przykład w piaskowym.
Co ważne, płytki umożliwiają swobodne koszenie trawy, bez konieczności zwracania uwagi na „wystające elementy” zagrażającym ostrzom kosiarki. Korzystniejszą alternatywą jest jednak ułożenie bruku drewnianego, który jest tańszy i lepiej wkomponowuje się w ogród. Można układać z niego fikuśne ścieżki, dzięki którym dojdziemy do każdego zakamarka naszego ogrodu.
Innowacje producentów
Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom producentów, zaskakujących nas coraz bardziej innowacyjnymi pomysłami, mamy szeroki wybór asortymentu, umożliwiającego zaprojektowanie modnego ogrodu.
Bez względu na to, na jaki materiał się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać, że ponadczasowe rozwiązania jak zwykle nawiązują do tradycji, dlatego najkorzystniejszym pomysłem jest zastosowanie produktów w naturalnych odcieniach brązu i beżu. Będą delikatnie zdobić, a soczysta zieleń trawy i rośliny o pstrokatych kolorach zapewnią różnorodność barw w naszym ogrodzie.
Data dodania: 08.07.2011