Na spędzenie wolnej chwili poza miastem w komfortowych warunkach oczekujemy z niecierpliwością. Mamy coraz mniej czasu na wypoczynek, a znacznie więcej przeznaczamy na pracę. To odbija się na zdrowiu, jednak wcale nie musi tak być. Zakup małej działki na obrzeżach miasta to obecnie dość niewielki koszt. Jak ją zagospodarować i na co się zdecydować – domek letniskowy czy całoroczny mieszkalny?

Domek letniskowy czy całoroczny – formalności i prawo

Chcesz zagospodarować swoją działkę wedle własnych upodobań oraz oczekiwań pozostałych członków rodziny? Zacznij od kwestii formalno-prawnych. W Polsce sposób budowy domków mieszkalnych i letniskowych definiuje bardzo precyzyjnie prawo budowlane, które zmieniło się na początku 2022 roku jako część Polskiego Ładu. Przed nowelizacją zgodnie z przepisami możliwe było wznoszenie domków wolnostojących, parterowych o powierzchni do 35 m2 na powierzchni 500 m2 działki, bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczyło samo zgłoszenie.

Polski Ład dał nam teraz jednak znacznie większą swobodę – bez zgłoszenia postawimy przede wszystkim garaże, altany i wiaty, a także domki letniskowe. Różnica polega na ich metrażu. Domki na samo zgłoszenie mogą mieć aż 70 m2. Reszta zasad nie uległa zmianie. W dalszym ciągu musi to być jedyna budowla na 500 m2 powierzchni działki. Ponadto konstrukcja musi być także wolnostojąca i parterowa. Co ciekawe jednak, sformułowanie budynku „parterowego” jest dość niespójne. W efekcie jako kondygnację nie można uznać poddasza nieużytkowego.

Ważne też jest przeznaczenie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To, że działka jest budowlana, nie znaczy, że można wybudować na niej domek letniskowy. Na działce budowlanej można wybudować domek mieszkalny – chyba że MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) dopuszcza zabudowę rekreacyjną – wtedy można na takiej działce wybudować też domek letniskowy.

Domek letniskowy a całoroczny mieszkalny – różnice w technologii wykonania

Wydawać by się mogło, że domek całoroczny i letniskowy mają taką samą konstrukcję – to jednak nieprawda. Mimo z pozoru niewielkich różnic z zewnątrz te dwa obiekty różnią się sposobem użytkowania, a tym samym także technologią ich produkcji. Podstawową różnicą jest to, że w domku mieszkalnym można mieszkać przez cały rok – zarówno podczas upalnego lata, jak i w trakcie srogiej zimy. Wynika przede wszystkim z montażu grubszego ocieplenia oraz zastosowania instalacji grzewczej. Domki letniskowe sprawdzą się zatem znakomicie tylko wtedy, gdy temperaturę na zewnątrz można uznać za komfortową, np. w lecie lub na wiosnę.

Ocieplenie – podstawa domku całorocznego

Jeśli chcesz mieszkać poza miastem w domku wykonanym prawie w całości z drewna, zdecyduj się na domek całoroczny. Podstawową i najważniejszą różnicą względem domku letniskowego jest lepsze ocieplenie zewnętrzne, podobne do tego, które spotyka się w domach budowanych metodą tradycyjną. W tym przypadku za izolację wnętrza odpowiada wełna mineralna, która cechuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Nie jest łatwopalna oraz podatna na rozprzestrzenianie się ognia, co w przypadku dużej ilości drewna ma fundamentalne znaczenie. Ponadto jej montaż nie generuje zbyt dużych kosztów.

Precyzja przede wszystkim

Wełna skutecznie redukuje ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz podczas zimy, a latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. W rezultacie zwiększa komfort, gdy za oknem termometry są rozgrzane do czerwoności ze względu na wysokie temperatury. Bardzo istotne jest jednak to, aby ocieplenie było wykonanie szczelnie i ze zwróceniem uwagi na najdrobniejsze detale. Nawet minimalne mostki cieplne mogą w efekcie zupełnie zniweczyć nasze starania i sprawić, że mimo dobrze (z pozoru) zaplanowanej techniki, zastosowane ocieplenie nie spełni naszych oczekiwań. Właśnie z tego powodu tak ważna jest również stolarka. Okna oraz drzwi powinny szczelnie przylegać do ościeżnic i ram i zapewniać skuteczną izolację, aby nie wpuszczać powietrza do środka.

Dla kogo domki letniskowe, a dla kogo mieszkalne?

Całoroczne domki letniskowe cieszą się największą popularnością wśród osób, które chcą mieszkać poza miastem, lecz pragną uniknąć wydawania fortuny na wybudowanie domu metodą tradycyjną. Domy szkieletowe są znacznie tańsze w zakupie, a jednocześnie równie atrakcyjne. Zwracają na siebie uwagę naturalną konstrukcją opartą na drewnianych balach i doskonale wpisują się w wiejski lub podmiejski krajobraz. Prawie tak samo dobrze wygłuszają odgłosy dochodzące z zewnątrz.

Domki letniskowe mają zupełnie inną charakterystykę niż modele całoroczne. Wynika ona przede wszystkim z ich przeznaczenia. Te drugie z wymienionych można użytkować przez cały okrągły rok w naszym bardzo trudnym klimacie, podczas gdy letniskowe – wyłącznie w trakcie komfortowej temperatury na zewnątrz. Właśnie z tego względu są przeznaczone głównie dla osób, które preferują letni wypoczynek, a zimą wolą zaszyć się w ciepłym mieszkaniu w centrum miasta.

Domek letniskowy czy całoroczny – co wybrać, aby być zadowolonym?

Domek letniskowy czy całoroczny? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona również od ceny. Z oczywistych względów koszt zakupu konstrukcji na lato jest znacznie niższy – zaczyna się już od kilkunastu tysięcy złotych za te o małym metrażu do kilkudziesięciu za modele znacznie większe. W przypadku wariantów przeznaczonych do użytku przez cały rok jest nieco inaczej. Ich cena jest wielokrotnie wyższa – w przypadku najbardziej rozbudowanych konstrukcji może wynosić nawet ponad 300 tys. złotych, lecz w dalszym ciągu znacznie niższa niż standardowy dom murowany. Warto wiedzieć, że koszt zakupu całorocznego domku można z powodzeniem traktować jako alternatywę tradycyjnej metody wznoszenia.

Domek letniskowy czy całoroczny? Co wybrać, aby być w pełni zadowolonym? To zależy od oczekiwań, wymagań, możliwości finansowych oraz od metrażu samej działki i wielkości rodziny. Równie istotny jest wygląd, kolorystyka, układ pomieszczeń oraz zastosowane elementy dodatkowe, takie jak altanki, tarasy czy balkony. Tak czy inaczej – wybierz domek letniskowy, jeśli traktujesz go jako obiekt wypoczynkowy na lato lub całoroczny, jeżeli chcesz z niego korzystać jak ze standardowego domu.

Partnerem artykułu jest Drewnolandia – producent drewnianych domków całorocznych i letniskowych.

Data dodania: 28.07.2022