Dariusz Kwieciński pełni funkcję Prezesa Zarządu Organika SA od dnia 31 marca 2008 roku. Jest ekspertem rynku i technologii produkcji pianek, ma bogate doświadczenie sektorowe i menedżerskie zdobyte w czołowych spółkach sektora chemicznego. Karierę zawodową rozpoczął w bydgoskich Zakładach Chemicznych Zachem (obecnie Grupa CIECH). Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i magistrem chemii. Jeden z założycieli i członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Pianek Poliuretanowych POLPUR, działającego w ramach europejskich struktur EUROPUR.
Związałem się z branżą podłogową ponieważ… Branża budowlana była jedną z niezagospodarowanych dziedzin naszego biznesu, skupionego głównie na branży meblarskiej – większość wytwarzanych przez nas pianek jest przeznaczona do mebli tapicerowanych. Pianki są w branży budowlanej powszechnie stosowane – postanowiliśmy opracować produkt dla tego obszaru. Ze względu na uwarunkowania techniczne i zaplecze zaczęliśmy od podłóg, od podkładów podłogowych wyrównujących powierzchnie i zwiększających izolację akustyczną oraz termiczną. Tak weszliśmy na rynek z naszym produktem Pianomat, za który otrzymaliśmy tytuł „Lidera Nowych Technologii” – nowoczesnym podkładem pod posadzki pływające, wykładziny.
W branży podłogowej najważniejszy jest… Efekt końcowy – dobrze ułożona, bezpieczna, cicha, wygodna i ciepła „przyjazna” – podłoga. Na taki efekt i zadowolenie użytkownika składa się kilka elementów, z których najistotniejsza jest jakość materiałów dla przyjętego kosztu podłogi – istotne także przy projektowaniu i produkowaniu, a potem w montażu. Dla stworzenia podłogi idealnej ważna jest znajomości całego procesu – włącznie z wyceną i czasem pracy układających panele czy wykładziny – bez tego nie odnieślibyśmy sukcesu sprzedażowego Pianomatu.
W swojej pracy najbardziej lubię… Współpracę z fachowcami – nawet najprostszy produkt, który ma mieć praktyczne zastosowanie – szczególnie gdy ma współpracować z innymi produktami, tworzyć całość, potrzebuje przejść przez ręce montażystów, serwisantów, tych którzy będą produkt aplikować, montować, serwisować. Precyzyjne wyliczenia gęstości, wagi, właściwości plastycznych są jedynie wstępem: główne prace projektowe odbywają się obok laboratorium – na placach budów, gdzie rękami współpracowników układamy podkład – to od nich dowiadujemy się, czy wystarczająco łatwo się rozkłada, w jakich rozmiarach jest najbardziej pożądany – bo tak łatwiej i oszczędniej na przykład w transporcie, na ile jest trwały, a to tylko niektóre ze składowych współpracy z praktykami. Fachowcy są dla nas kopalnią wiedzy, którą przekuwamy w praktykę i mamy nadzieję, że Organika jest dla nich kopalnią sprawdzonych rozwiązań „na miarę”.
Największym wyzwaniem w mojej dotychczasowej karierze było… Mam tę przyjemność, że pracuję dla organizacji międzynarodowej – MZCh Organika to przedsiębiorstwo posiadające zakłady i spółki zależne w całej Europie. Największym wyzwaniem było przestawienie się na myślenie międzynarodowe, czy może ponadnarodowe. Dostarczamy produkty do różnych krajów – wszędzie zwyczaje są nieco inne, na przykład sposób korzystania i oczekiwania względem podłogi właśnie. Takie małe zwyczaje i tradycje determinują dobór produktów, sposób ich montażu, decyzje zakupowe a to wpływa na projektowanie, dobór narzędzi marketingowych, produkcję i samą sprzedaż. Trzeba być uważnym i podważać własne przyzwyczajenia, normy, autorytety czasem, aby osiągnąć sukces w sprzedaży międzynarodowej.
Owoc mojej pracy, z którego jestem szczególnie dumny to… Każdy nowy produkt Organiki i procesy newbusiness, które towarzyszą jego powstaniu. Badania, na które postawiliśmy aby wprowadzać na rynek innowacje mają szczególne znaczenie w przemyśle, dla jego rozwoju. Przemysł piankowy wydaje się być nudny, tymczasem możliwości zastosowania pianek są właściwie nieograniczone – odkrywanie, gdzie jeszcze oraz w jakim zakresie możemy zaistnieć z produktami Organiki jest jak planowanie uroczystego obiadu. Tak właśnie było z Pianomatem, który jest ukoronowaniem kilku lat ciężkiej pracy całego zespołu Organiki.
W branży podłogowej nie lubię… Tanich, nietrwałych, dalekowschodnich komponentów i przypadkowego wykonawstwa. Przedstawiam tu skalę mikro, która doskonale przedkłada się na skalę makro. Bez ukłonu w stronę coraz bardziej świadomego i wymagającego klienta, co rozumiem przez doskonalenie produktu, przykładanie wagi do jego bezpieczeństwa – także w procesie produkcji – dla środowiska i zdrowia, trwałości – nie ma branży podłogowej z prawdziwego zdarzenia. Naturalnie, jak w każdej branży są różnej zasobności portfele i nastawienie do biznesu determinujące zastosowane produkty, montaż – na podłogę można przecież położyć cokolwiek, tylko czy nas na to stać?
Siłę do pracy czerpię z… Poczucia odpowiedzialności za zatrudnionych, współpracy z zespołem, sukcesów Organiki, a w czasie prywatnym z długich wypraw motocyklowych po bezdrożach.
Gdybym nie pracował w branży podłogowej byłbym… Pracownikiem branży chemicznej – jak dotąd i nie wykluczam, że któraś z dróg w końcu zaprowadziłaby mnie do branży podłogowej.
Idealna podłoga powinna… Sama się sprzątać, pracujemy nad tym. Żartuję trochę, bo każdy ma nieco inne oczekiwania i to nie tylko w skali Polski, ale i Europy, świata, a tak biznesowo: ma być na tyle ładna, trwała, cicha, aby klienci chcieli ją mieć u siebie i na tyle łatwa w montażu, praktyczna aby od decyzji zakupowej nie odwodzili klientów monterzy – fachowcy.
Produkt z branży podłogowej, którego brakuje w Polsce to… Granic polskiej przedsiębiorczości i innowacyjności jeszcze nie poznałem. Nasza branża podłogowa trzyma światowe i europejskie standardy, często proponując nowe rozwiązania – kreujemy nowe pomysły i produkty. Przykładem jest nasz nowy podkład: Pianomat PLUS, który wypuściliśmy na rynek w 2015 roku. Pianomat PLUS to podkład o znacząco wyższej twardości, odporności na ściskanie (obciążenie statyczne) zgodnej z wymaganiami Stowarzyszenia Europejskich Producentów Podłóg Laminowanych (EPLF®), daje lepsze podparcie dla podłogi pływającej, w szczególności dla systemu mocowania (zamków) paneli i pozwala uzyskać większą trwałość użytkową całego systemu podłogi. Szybko reagujemy na nowe potrzeby rynku.
Data dodania: 06.05.2016