Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2013 odbyły się w Poznaniu w dniach 29.01 do 01.02.13. Zaprezentowało się na nich ponad 1000 wystawców, a przez cztery dni hale wystawiennicze odwiedziło ponad 53 tysiące gości.
Jak informuje organizator BUDMY – MTP – 1/3 firm, które zdecydowały się na prezentację swojej oferty podczas targów, pochodziła z zagranicy – a konkretniej z 35 państw z całego świata. Tegoroczna edycja była adresowana do czterech grup docelowych: architektów, handlowców, deweloperów oraz wykonawców.
Równolegle na terenie MTP odbywały się także trzy inne wydarzenia, ściśle powiązane z branżą budowlaną: Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WinDoor-tech, CBS – Sport Rekreacja Wellness & SPA oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS. Cztery ekspozycje zajmowały łącznie niemal cały teren targowy – 60 tysięcy mkw.
Większość wystawców z którymi udało nam się porozmawiać podkreślało, iż uważa, że tegoroczna edycja targów była bardzo dobra pod względem liczby gości i zainteresowania, pomimo niesprzyjającej koniunktury. Do tej beczki miodu dokładali jednak niejednokrotnie łyżkę dziegciu, podkreślając przede wszystkim słabnący z roku na rok potencjał targów w ogóle – jako imprez będących źródłem cennych kontaktów, słabą organizację – objawiającą się przed wszystkim brakiem ścisłego podziału tematycznego hal, co niektórym utrudniało dotarcie do firm z poszukiwanych branż, a także zwracając uwagę na wysokie ceny powierzchni wystawienniczej.
Najciekawsze wydarzenia targowe
Forum Architektury – cykl wydarzeń adresowanych bezpośrednio do architektów, realizowany we współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum funkcjonowała Strada Di Architettura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania dla architektów i projektantów. Goście targów mieli również okazję wysłuchać i porozmawiać z jednym z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnych architektów Professore Renato Rizzi.
BudShow – w pawilonie 3A od pierwszego dnia targów można było oglądać ekspozycję – przekrój domu autonomicznego, energooszczędnego. Autorem projektu jest Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design.
Strefa Testów – całkowita nowość na BUDMIE. W pawilonie 12 zaaranżowano specjalną przestrzeń interaktywnej prezentacji materiałów dla budownictwa, w której każdy mógł wypróbować pod okiem specjalistów prezentowane produkty.
Fabryka Okien na Żywo – pełnowymiarowy, zaawansowany park maszyn produkujący okna PCV w czasie rzeczywistym w ramach targów WinDoor-tech. Nad procesem produkcji czuwali koordynator oraz technicy. Wyprodukowane podczas targów okna zostały przekazane Placówce Wsparcia Dziennego oraz Stacji Opieki w Wieliczce w ramach akcji charytatywnej Otwórzmy Dzieciom Okno na Świat.
Targi CBS – zaprezentowały ofertę skierowaną do przedstawicieli miast i gmin, ośrodków sportu i rekreacji, właścicieli hoteli, pensjonatów i ośrodków SPA, operatorów terenów rekreacyjnych i sportowych, zarządców i administratorów szkół, deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych, architektów i biur projektowych, wykonawców oraz przedstawicieli handlu. Jedną z atrakcji ekspozycji był tor rowerowy, na którym odbywały się pokazy.
Szklany dom na targach Glass – architekci z włoskiej pracowni SANTAMBROGIOMILANO udowodnili, że idea „szklanych domów” jest realna. Szkło sprawdza się jako nowoczesne fasady, dachy, świetliki, ogrody zimowe, a także ścianki, balustrady, osłony, schody i podłogi.
Akademia Młodego Budowlańca – to projekt, którego celem jest transfer wiedzy z branży do świata edukacji i wsparcie procesu nauczania informacjami praktycznymi.
Targi odbyły się pod Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Izby Architektów RP.
Kolejna edycja – duże zmiany
BUDMA 2014 przyniesie ze sobą spore zmiany. Począwszy od nazwy: od przyszłego roku pełna nazwa targów będzie brzmiała Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, a skończywszy na terminie – BUDMA w przyszłym roku otworzy swoje podwoje w dniach od 11 do 14 marca.
Zmiana terminu targów budzi pewien niepokój dotychczasowych wystawców – większość z nich utożsamia tę decyzję MTP jako próbę walki o zainteresowanie wystawców i gości z niemieckimi targami BAU, które również odbywają się w styczniu. Martwi ich jednak fakt, iż w marcu rozpoczyna się już w Polsce sezon budowlany, więc nowy termin spotkania branżowego może okazać się dla nich już zbyt późny.
To jednak nie wszystkie zmiany. Organizatorzy zapowiadają także powrót do istotnego sektora łazienkowego – planowany jest Salon Armatury i Ceramiki Łazienkowej AquaSan. W 2014 roku częścią bloku targów budownictwa będą także Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI.
Budownictwo 2013 – quo vadis?
Podczas BUDMY 2013 odbyła się także bardzo interesująca konferencja dotycząca kondycji i przyszłości polskiej branży budowlanej. Obecna sytuacja nie wygląda różowo: bardzo wyraźnie widać wyhamowanie rynku budowlanego – ma na to wpływ z jednej strony przede wszystkim duża podaż nowych lokali, a drugiej istotne ograniczenie nowych inwestycji oraz trudności z uzyskaniem kredytu na kupno nowej nieruchomości, a także zakończenie inwestycji związanych z EURO 2012. Jak prognozują eksperci Instytutu ASM – nastąpi wyraźne wyhamowanie rynku jeśli chodzi o mieszkania oddawane do użytku i efekcie spadek dynamiki do 9,7% r/r.
W 2012 roku produkcja budowlano-montażowa była niższa w Polsce o 1,1% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Utrzymywała się jednak dobra passa w na rynku mieszkaniowym, w którym oddano blisko 153 tysiące mieszkań, czyli o 16,5% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę liczę wydawanych pozwoleń i rozpoczynanie budów, widać już jednak wyraźne wyhamowanie – w 2012 roku rozpoczęto budowę 141 789 mieszkań, a więc 12,6% mniej niż w poprzednim roku.
Koniunktura w budownictwie oceniana jest coraz bardziej pesymistycznie – w grudniu osiągnęła poziom -35. W związku z problemami w zakresie regulowania zobowiązań upadło wiele firm budowlanych. We wszystkich branżach było to 877 przedsiębiorstw, z czego co czwarte z nich było firmą budowlaną. To niemal 50-procentowy wzrost w porównaniu w poprzednim rokiem.
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także fakt, że dalsze pogarszanie się sytuacji w skali makroekonomicznej będzie postępować, rok 2013 zapowiada się jako okres w którym globalny kryzys da się odczuć w znacznie silniejszym stopniu i znajdzie to odzwierciedlenie również w dalszym wzroście liczby upadłości.
Data dodania: 25.02.2013