Podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego DREMA odbyła się druga edycja Warsztatów Parkieciarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

Głównymi tematami tegorocznych pokazów były systemy tarasowe z drewna – przygotowanie i izolacja podłoża, montaż, konserwacja i regeneracja oraz parkiety – oceny jakościowe i techniki pomiarowe w parkieciarstwie.

W przedsięwzięciu wzięły udział firmy: Sika, Parat-Dos, Bona, Janser, Kopp i Dąbex.

Na terenie, na którym odbywały się warszataty można było zobaczyć także prezentacje maszyn i produktów firmy Janser, Bona oraz Sika. Doradcy techniczni tych firm z chęcią odpowiadali na pytania odwiedzających Targi.

Nie zabrakło także prac konkursowych wykonanych podczas Zawodów o Puchar Parkieciarskiej Stolicy Polski podczas tegorocznej BUDMY. Ciekawe wzory i precyzyjne wykonanie przyciągały uwagę gości DREMY.

Prezentacje, czyli warsztat parkieciarza w teorii

Każdego dnia imprezy odbywały się multimedialne prezentacje firm biorących udział w II Warsztatach Parkieciarskich. Brali w nich udział głównie uczniowie szkół budowlanych zainteresowani poruszanymi tematami.

Przedstawiciele firm przeprowadzających prezentacje mówili o swoich produktach, a także poruszali najważniejsze tematy bliskie każdemu parkieciarzowi.

Tomasz Paszkowiak i Damian Urbaniak z firmy Janser opowiadali także w jaki sposób należy przeprowadzać renowację desek tarasowych.

Podczas prezentacji firmy Sika uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z ofertą elastycznych klejów poliuretanowych oraz dowiedzieć się jakie systemy parkieciarskie ma w swojej ofercie szwajcarski producent. Krzysztof Szulim mówił także o sposobach przygotowania podłoża oraz o metodach klejenia podłogi drewnianej.

Przedstawiciel firmy Bona podczas prezentacji przedstawiał systemy, które umożliwiają ułożenie podłogi od początku do końca – od gruntów przez masy samopoziomujące, kleje i obróbkę techniczną (szlifowanie) aż po wykańczanie.

Na uczestników warsztatów czekała także część rozrywkowa. Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy wraz z towarzyszącymi firmami zorganizowali dwa krótkie konkursy. Pierwszy polegał na ułożeniu jak najwyższej wieży z drewnianych klocków w trzy minuty, a drugi na ułożeniu wzoru parkietu na czas. Osoby, które uzyskały najlepsze rezultaty otrzymały drobne upominki.

Pokazy, czyli warsztat parkieciarza w praktyce

Największym zainteresowaniem podczas Warsztatów Parkieciarskich cieszyły się pokazy prezentujące renowację deski tarasowej oraz podłóg drewnianych. Każdy gość Targów mógł zobaczyć jak wyglądają te czynności w praktyce przy zastosowaniu najnowszych maszyn i rozwiązań technologicznych.

Przy okazji pokazów można było dowiedzieć się, co jest najważniejsze w przypadku renowacji desek tarasowych.

Firma Janser znalazła rozwiązanie na te problemy – podczas Warsztatów Parkieciarskich prezentowała rynkową nowość – maszynę do deski tarasowej.

Robert Mądrecki, specjalista ds. technicznych firmy Bona, wyjaśniał z kolei jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja drewnianego tarasu:

Podczas Warsztatów Parkieciarskich można było także zobaczyć jak działa maszyna do renowacji stopni schodowych firmy Janser.

Kolejna okazja do wzięcia udziału w Warsztatach Parkieciarskich organizowanych przez SPP już na przełomie września i października podczas katowickich Targów DREMASILESIA.

Data dodania: 11.04.2011