Podłogi laminowane są stosunkowo tanie, odporne i łatwe do ułożenia – te zalety powodują, że jest to najpopularniejsze pokrycie podłogowe w całej Europie. Jak czytamy w ostatnim raporcie EPLF, klienci coraz większą wagę przywiązują także do ochrony przyrody, a produkty, które chcą mieć w domu mają być jak najbardziej przyjazne dla natury.

Naturalne materiały od wielu lat podobają się konsumentom, a tendencja ta nie wygląda na słabnącą. Nie dziwi zatem obserwowany od dłuższego czasu trend dekorów coraz wierniej imitujących podłogi drewniane wśród producentów paneli laminowanych.

W marcu 2013 instytut GfK w Norymberdze opublikował badanie rynku wykonane na zlecenie PEFC Deutschland. Wynika z niego, że większość niemieckich konsumentów traktuje niezależne oznaczenia jakości jako dowody na prawdziwość proekologicznych haseł znajdujących się w materiałach promocyjnych producentów.

80,1% ankietowanych uważa, że firmy, które używają różnego rodzaju oznaczeń lub certyfikatów ekologicznych, powinny być w stanie wykazać te wartości w całej swojej działalności. Konsumenci oczekują wiarygodnych dostawców, którzy nie tylko obiecują, że dbają o środowisko, ale również są w stanie to udowodnić.

Bez wątpienia popyt na „zielone” produkty będzie cały czas rósł. Klienci już teraz poszukują wysokiej jakości produktów wykonanych z surowców odnawialnych, a także takich, które mogą być poddane recyclingowi. Komisja Europejska we współpracy z branżowymi organizacjami, takimi jak EPLF, pracuje obecnie nad rewizją norm dla materiałów budowlanych w kontekście ich aspektów środowiskowych.

Jak przekonuje EPLF, panele laminowane choć nie są stricte naturalnym materiałem, są produktem wyjątkowo przyjaznym dla środowiska. Większość ich europejskich producentów czerpie materiał drzewny ze zrównoważonych źródeł, a dzięki coraz dokładniejszemu odwzorowaniu rysunku drewna, każdy może pozwolić sobie na podłogę wyglądającą jak z drewna egzotycznego, bez szkody dla zasobów leśnych.

W raporcie EPLF czytamy także, że wszystkie elementy podłóg laminowanych używanych przez producentów-członków Federacji produkowane są bez użycia pestycydów i innych szkodliwych związków czy metali ciężkich. Laminaty nie zawierają PVC i substancji zmiękczających. Dekory są natomiast drukowane na papierze z certyfikatem, który informuje nas, że został on wyprodukowany przy dużym udziale surowców wtórnych, a do nadruku używane są farby na bazie wody.

Nie bez znaczenia dla środowiska jest też trwałość wysokiej jakości paneli, które przy odpowiednim użytkowaniu mogą służyć długie lata. Można je także całkowicie poddać recyclingowi – według ELPF nie trzeba ich traktować jako odpady specjalne, a nawet po demontażu można znaleźć dla nich zastosowanie, np. w rolnictwie.

Źródło: MeisterWerke

Nie ma wątpliwości, że wraz z stale wzrastającą świadomością konsumentów odnośnie ochrony środowiska, stają się oni bardziej wymagający wobec producentów – zwłaszcza podłóg, które w zamierzeniu mają służyć latami. Konkurencja i ustawodawstwo wymuszą natomiast większą troskę o środowisko naturalne na każdym etapie produkcji. Z korzyścią dla nas wszystkich.

Źródło: Parador

Data dodania: 16.04.2013