Nastroje członków EPLF są dość zróżnicowane. Stabilna sytuacja w Niemczech to dobra wiadomość, ale EPFL ma nadzieję, że poprawie ulegnie również sytuacja w Europie Południowej. Federacja ma także duże oczekiwania dotyczące rynku tureckiego oraz Ameryki Południowej. Wzrastający eksport do Chin, zwłaszcza produktów z sektora premium, pokazuje że europejska jakość i innowacje są poszukiwanie na całym świecie.

Laminat – produkt o nieograniczonych możliwościach

Według ELPF, ogólna sytuacja gospodarcza w Niemczech jest częściowo kształtowana przez klasę średnią, która w dalszym ciągu chce inwestować w trwałe wartości, stanowiące jej własność. Wymiana podłogi znajduje się na szczycie listy średnich i dużych prac remontowych. Rynkowi niemieckiemu zależy także na jakości i wyglądzie produktów. Członkowie EPLF przodują w innowacjach. Przykładem mogą być panele imitujące nietypowe gatunki drewna, powierzchnie barwione, postarzane, ciemne dębowe dekory i nietypowe rozmiary.

Dzięki temu zmienia się postrzeganie paneli przez projektantów.

Dobre dla środowiska

Ekologia coraz bardziej zyskuje na ważności również w sektorze budowlanym. Jak uważa Volkmar Halbe, podłogi laminowane to z definicji produkt ekologiczny, ponieważ zapewnia wygląd bardzo dobrze imitujący drewno, jest wytrzymały więc posłuży całe lata, a dodatkowo nie wymaga użycia dużej ilości materiału drzewnego.

Postępy w standaryzacji

Według dr Theo Smeta, przewodniczącego Komitetu Technicznego EPLF, istnieje bezpośredni związek pomiędzy działalnością normalizacyjną Federacji a rozwojem rynku:

 

Ze względu na nowelizację mandatu M119 (Wyroby podłogowe i posadzkowe), która została zainicjowana przez Komisję Europejską, Komitet Techniczny CEN/TC 134 (laminaty, tekstylia, materiały elastyczne) rozpoczął rewizję normy EN 14041.

EPLF pracuje także nad innymi uregulowaniami: norma EN 16094 – określająca procedury badania sprawdzającego odporność na mikrozarysowania została opublikowana w styczniu ubiegłego roku. Projekt normy prCEN/TS 16354 dla materiałów podkładowych został przedstawiony do publicznej kontroli. Projekt opisuje wymagania i metody badań dla sypkich materiałów podkładowych pod podłogi laminowane i ustanawia standardowy system oceny dla tych ważnych elementów.

Kolejne projekty normalizacyjne obejmują rewizję standardów dla podłóg laminowanych EN 13329 (Laminowane pokrycia podłogowe –Elementy z warstwą użytkową na bazie aminoplastycznych termoutwardzalnych żywic — Specyfikacje, wymagania i metody badań), EN14978 (Laminowane pokrycia podłogowe — Elementy z warstwą użytkową na bazie akrylowej utwardzaną wiązką elektronów — Specyfikacje, wymagania i metody badań) oraz EN 15468 (Laminowane pokrycia podłogowe — Elementy z bezpośrednio nakładanym nadrukiem i warstwą wierzchnią z żywic — Specyfikacje, wymagania i metody badań).

Data dodania: 05.03.2013