Pierwszego dnia na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury Budma 2015 w Poznaniu, w pawilonie 3A, miał miejsce panel dyskusyjny zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy (Organizację Branży Wykładzinowej). Spotkanie nosiło tytuł: Umowy prowizyjne pomiędzy architektem a dostawcą materiałów na budowę – prawne i etyczne aspekty porozumień.

Gośćmi spotkania byli mecenas Hubert Masiota (Kancelaria Masiota), Adam Nizio (POLFLOR), Krzysztof Pęski (TO STUDIO), Henryk Wagner (WAPOL) oraz Arkadiusz Wojtkiewicz (MAPEI). Spotkanie poprowadził Tomasz Urbański (CONIVEO), członek zarządu stowarzyszenia PSP.

Dyskusja posiadała wiele bardzo ciekawych wątków, od takich czy takie umowy są zgodne z prawem i jak tego rodzaju porozumienia wyglądają za granicą, kto jest inicjatorem tego typu umów, jak te sprawy wyglądają pod kątem etycznym i jak to może wyglądać w przyszłości.

Mecenas Hubert Masiota zwrócił uwagę, że istnieją pewne regulacje, które dotyczą architektów, ale są one nieprecyzyjne. Poza tym – wspomniał – dotyczą tylko tej grupy zawodowej, która wykonuje zawód architekta. Oddzielną i wyłączoną z tych zapisów grupą są projektanci, którzy mają inny status na rynku.

Większość uczestników panelu, w tym osoby z publiczności, określiło ten rodzaj współpracy za niejasny i stawiający wiele osób w niewygodnej pozycji. Zwrócono uwagę, że zbyt niskie wynagrodzenie osób zajmujących się projektowaniem, może powodować, że producenci produktów wykończeniowych mają większe możliwości oferowania dodatkowego wynagrodzenia za sprzedaż swoich produktów.

Spotkanie zakończono podsumowaniem, że sytuacja będzie bardziej komfortowa dla wszystkich uczestników rynku, jeśli sprawy rozliczeń prowizyjnych zostaną uregulowane na szczeblu branżowym, a potem na szczeblu centralnym, czyli w parlamencie. Tego typu debaty publiczne i dyskusje, jak ta, na pewno pomogą pójść w odpowiednim kierunku.

Data dodania: 16.03.2015