W miniony weekend w Krakowie odbyły się targi aranżacji i wyposażenia wnętrz – Festiwal Wnętrz. Dwie kondygnacje Centrum Handlowego Chemobudowa w Krakowie (ul. Klimeckiego 24) wypełniły 74 stoiska, na których prezentowały swoje oferty studia projektowe, pracownie architektury wnętrz, salony meblowe czy sklepy z elementami do wykańczania wnętrz.

Można było znaleźć pomysły na ściany, podłogi i okna, a także cały wystrój pokoju. Organizatorem Festiwalu Wnętrz jest firma Virtus. Z przyjemnością objęliśmy to wydarzenie patronatem medialnym.

Niewątpliwie przeważająca część prezentujących się firm podczas Festiwalu Wnętrz pochodziła z Małopolski – Krakowa i okolic, co wskazuje na lokalny charakter targów, chociaż nie zabrakło również przedstawicieli innych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Lublin. Warto zadać sobie pytanie, czy osoba, która kupiła mieszkanie w stanie deweloperskim, byłaby w stanie urządzić je od A do Z, bazując wyłącznie na produktach, zaproponowanych na Festiwalu Wnętrz.

Można by również zastanowić się, czy wykonane w ten sposób prace wykończeniowe byłyby na każdą kieszeń. Okazuje się, że osoby bardziej zamożne bez problemu znalazłyby wiele ciekawych rozwiązań do salonu, kuchni [Reblok, Marta Zimmer] czy łazienki [megalazienki.pl, sanitbuy.pl]. Więcej trudności mogłoby przysporzyć urządzenie własnych czterech kątów mniej zamożnym zwiedzającym. Wreszcie obie grupy miałyby problem z tak prostą czynnością, jak chociażby malowanie. Za to z pewnością byłyby w stanie rozważyć wiele niestandardowych pomysłów na urządzenie pokoju, sypialni czy piwnicy – jeżeli ktoś marzy o własnym SPA…

Oferta Grupy Zendar obejmuje projekt, budowę i wykończenie jaskiń solnych. Z firmą jesteśmy w stanie wybudować własne SPA, wyposażone w salę solną. Półotwarta grota może posłużyć za salę wypoczynkową albo umożliwić schłodzenie po pobycie w saunie. Ten ostatni wariant jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które lubią zimę. Generator śniegu sprawi, że zamiast lodowatej kąpieli będziemy mogli cofnąć się na kilka chwil do lat dzieciństwa wśród śnieżek. Ciekawe rozwiązanie stanowi również sauna solna – połączenie sauny fińskiej z grotą solną. Przedstawiciele Grupy utrzymują, że roztacza się przed nami szerokie spektrum możliwości przy różnym budżecie.

Oczywiście na Festiwalu Wnętrz nie zabrakło podłóg. Prym wśród podłóg drewnianych i laminowanych wiodło Centrum Parkieciarza. Miłośników parkietu mógł również zainteresować bezprzewodowy odkurzacz na pilota – Rob Zone zamiata i myje podłogi. Ten maluch posprząta za Ciebie, ale jego wadą jest to, że po naładowaniu bateria starcza mu na wypucowanie powierzchni nieprzekraczającej pięćdziesięciu kilku metrów kwadratowych. Oprócz parkietów uwagę przykuwali również wystawcy, prezentujący mniej konwencjonalne rozwiązania.

Aqua Style posiada w swojej ofercie ściany wodne bąbelkowe, które można postawić w dowolnej, zamkniętej przestrzeni. Z powodzeniem pełnią one funkcje ścianek działowych, wypełnienia wnęk czy połączenia dwóch różnych pomieszczeń. Jeden z czterech żywiołów, w połączeniu z delikatnym szumem wody, może urozmaicić wnętrze salonu czy restauracji. Aby urządzenie prezentowało się w pełnej krasie, należy podłączyć je do gniazdka z prądem. Zaletą ścianek wodnych jest energooszczędność, osiągnięta dzięki zastosowaniu oświetlenia diodowego.

Centrum Dekoracji Art Top Design prezentowało możliwość tworzenia mozaiki cyfrowej. Można nakleić ją bezpośrednio na tynk, ale także na podłogę – trzeba ją wówczas pokryć żywicą epoksydową. Dzięki temu mozaikę chroni nieścieralna warstwa, po której można chodzić bez obaw. W praktyce to nowoczesne rozwiązanie z powodzeniem może zastąpić fotografię ścienną czy fragment wykładziny podłogowej. Znakomicie komponuje się w kuchni, przy kominku, w salonie. Ponieważ na mozaice jesteśmy w stanie umieścić dowolne zdjęcie, ten spersonalizowany element każdemu wnętrzu nada indywidualny charakter.

Dla tych osób, które nie chcą dużo inwestować w wykończenie wnętrza, ale chciałyby urozmaicić przestrzeń mieszkalną bądź zatuszować jej niedoskonałości, ciekawym rozwiązaniem okazują się… koperty. Sklep internetowy Przyklejkoperty.pl proponuje szereg prostych rozwiązań dla zabieganych. Gama możliwości wystroju jest naprawdę duża. Rolety ze znakiem firmowym, fototapeta z widokiem ulubionego miasta czy blat biurka, pokryty kolorowym laminatem to tylko niektóre możliwości, które rozpościerają się przed potencjalnym klientem. U sprzedawcy znajdziemy odporne na wodę okleiny drzwiowe i stołowe, laminaty, witraże i rolety okienne, fototapety ścienne, a nawet naklejki i szablony malarskie. W sklepie można zakupić gotowe do przyklejenie bryty, dopasowane wielkością do indywidualnych potrzeb. Tapety wykonane są ze zmywalnego winylu na fizelinie.

Osoby wymagające powinny poszukać inspiracji w Świecie Kamienia – Master of Stone. Każdy odwiedzający miał możliwość obejrzenia różnych rodzajów surowców skalnych, obrobionych i przygotowanych do wycięcia: onyksu, marmuru, granitu i trawertynu, tworzonego na bazie naturalnych spoiw wapiennych i pyłu marmurowego. Wszystkie wymienione materiały firma sprowadza zza granicy. Najdroższy, ale zarazem najbardziej trwały, jest brazylijski onyks. Kamienie mogą mieć zastosowanie w dekoracji prywatnej łazienki, hallu, kuchni, na posadzce, schodach, a nawet na elewacji zewnętrznej.

Jako że nazwa zobowiązuje, targi zostały wzbogacone o wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znalazły się wykłady, prezentacje i zajęcia dla dzieci. W sobotę odbyły się warsztaty rodzinne, Zostań małym designerem, zorganizowane przez firmę Kludi, zaś Szkoła Wnętrz i Przestrzeni przedstawiła relację z targów Saloni Mediolan 2011 – Mediolan w Krakowie. W niedzielę Akademia Dobrze Mieszkaj przeprowadziła Intensywny i inspirujący kurs aranżacji, który obejmował wykłady, prezentacje oraz część dyskusyjną. Również Studio Architektury Wnętrz Art & Design oferowało bezpłatne porady – zwiedzającymi mieli do swojej dyspozycji kilku architektów współpracujących z pracownią. Ci, którzy lubią być obdarowywani prezentami, wzięli udział w loterii i zawalczyli o upominki: fotek biurowy (model „Ferrara”), ufundowany przez krakowski salon meblowy BoConcept, zestaw narzędzi i akcesoriów kuchennych Fiskars oraz ceramiczne naczynia kuchenne Neoflam. Oprócz spotkań otwartych zrealizowano cykl zamkniętych seminariów dla architektów wnętrz.

Mimo swoich skromnych rozmiarów i nieco wybiórczej oferty trzeba przyznać, że lista wystawców tegorocznego Festiwalu Wnętrz była dość zróżnicowana. Przeważały propozycje elementów z wyższej półki, na które nie każdy może się zdecydować – dlatego targi mogły pozostawić delikatne poczucie niedosytu.

Data dodania: 20.05.2011