Roberto Palomba założył wraz z żoną Ludowicą w roku 1994 Palomba Serafini Associati (PS+A). Firma mieszcząca się w Mediolanie zajmuje się architekturą, aranżacją wnętrz, wzornictwem oraz grafiką. Prócz tego sami projektanci współpracują między innymi z takimi firmami jak Bosa, Iris, Flaminia czy też Zucchetti. Od roku 2003 Palomba pracuje również jako profesor na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego Politechniki Mediolańskiej.
Projektant nie ukrywa z jakich źródeł czerpie inspiracje do swoich dzieł, codzienne życie i obserwacje otoczenia stanowią dla niego „iskierkę od której rozpoczyna się pożar”. Nagromadzenie inspiracji sprawia, że każdy obiekt żyje swoim życiem, a projekt końcowy zawiera bardziej idee pierwotnej inspiracji niż jej rzeczywisty kształt. Swoje projekty artysta określa mianem „jasnych ewidentnych”, by po chwili dodać, że w zasadzie nie tworzy w jakimkolwiek stylu. Dla samego twórcy projektowanie i normalne życie to praktycznie jedno, po pierwsze ze względu na to, że w jego pracowni znajduje się również jego mieszkanie, a po drugie dlatego, że żyje w otoczeniu swoich przedmiotów – jak sam twierdzi projektuje rzeczy, które sam lubi, a więc się nimi otacza.
Mimo że projekty Włocha są doceniane na całym świecie to z jego ust padają słowa, że dizajn już nie istnieje, a globalizacja zabiła sztukę. Więcej jest jednak w tych słowach przekory niż prawdziwego zawodu, gdyż jednocześnie artysta przekonuje, że jednym z najważniejszych aspektów projektowania jest relacja projektant-przedmiot i możliwość wyrażania się poprzez przedmiot, uwrażliwienie na materiały. Ten ostatni aspekt jest dla projektanta szczególnie ważny. Palomba ustosunkowuje się do każdego materiału: uwielbia skórę, szkło uważa za niezwykle żywe i plastyczne, ceramikę ceni za to, że nigdy nie jest idealna.
Siedzisko Lama jest właśnie przykładem zamiłowania projektanta do materiału. Wykonane do wyboru ze skóry licowej bądź niewyprawionej skóry bydlęcej, wspiera się na ramie stalowej oraz elastycznych taśmach. Szezlong powstał również jako wynik osobistych potrzeb projektanta. Kolejnym projektem tego typu jest absolutnie niesamowity skórzany fotel Cuir inspirowany japońskim kimonem. Ten zjawiskowy projekt to idealna próba połączenia nowoczesnego wzornictwa z tradycyjnym warsztatem tapicerskim.
Każdy twórca czerpie inspiracje od swoich poprzedników, nie inaczej jest również w przypadku Palomby. W 2007 roku powstał ciekawy projekt regału dla firmy Sawaya & Moroni. Całość wykonana z kutej stali z widocznymi łączeniami, surowa w swojej formie nasuwa skojarzenia z dziełami Pieta Mondriana. Projekt idealnie pasuje do minimalistycznych, oszczędnych wnętrz.
Większość projektów Włocha cechuje niezmierna ponadczasowość oraz uniwersalność i to chyba najwyraźniej świadczy o ich ogromnej wartości.
Przeczytaj też relację z warszawskiego wykładu Roberta Palomby
Data dodania: 25.11.2010