Zależność wilgotności powietrza w pomieszczeniu względem wilgotności drewna jest bardzo prosta, w sposób obrazowy pokazuje to zjawisko zamieszczona poniżej tabela wilgotności równoważnej drewna.
Autorem tekstu jest Janusz Dziewanowski – UZIN Polska
Drewno jest materiałem hydrofobicznym i w sposób naturalny dąży do osiągnięcia wilgotności równoważnej z otoczeniem. Parkieciarz ma obowiązek zainstalowania posadzki w przedziale wilgotnościowym: 9 +- 2%. Jeśli dostarczony materiał ma 9% to jego idealne warunki, w których nie zmieni swojej objętości wynoszą: 20 stopni Celsjusza i 50% wilgotności powietrza.
Najczęstsze reklamacje klientów zdarzają się zimą, kiedy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada. Jeżeli temperatura powietrza będzie wynosiła nadal 20 stopni, wilgotność powietrza spadnie do 30%, to wilgotność równoważna drewna obniży się do 5,9%, przez co posadzka straci na swojej objętości. Na podłodze pokażą się szczeliny, a klient zgłosi reklamację.
Jak się przed tym bronić?
Należy pokazać klientowi powyższą tabelę, wytłumaczyć mu jak to działa i że konieczne jest nawilżanie lokalu zimą. Należy także dostarczyć klientowi w dniu zakończenia prac warunki użytkowania posadzki drewnianej w których trzeba zapisać, że posadzkę drewnianą należy użytkować w warunkach: 19-23 stopnie Celsjusza i 45 do 70% wilgotności powietrza. Powinno to być ujęte w warunkach gwarancyjnych.
A co jeśli nie jest?
Cóż, jeśli Klient nie miał świadomości w jaki sposób użytkować zainstalowaną posadzkę to macie problem i musicie mu ją naprawić.
Najlepiej poczekać aż podłoga znów osiągnie swoje 9%, bo jeśli naprawę wykonacie wcześniej i wypełnicie szczeliny fugą, to przy zwiększeniu objętości latem posadzka nie pomieści się Wam w ścianach.
Z parkieciarskim pozdrowieniem,
Janusz Dziewanowski
Data dodania: 18.03.2014