Domy Ronalda Mc Donalda można znaleźć na całym świecie. Aktualnie jest już ich ponad 350. To miejsca, w których opiekunowie hospitalizowanych dzieci, mogą bezpłatnie zamieszkać, by być jak najbliższej swoich pociech. W Polsce pierwsza taka placówka zostanie otwarta 14 października. Znajduje się ona w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
Zadbać o komfort
Dom poza domem to jeden z głównych programów fundacji Ronalda McDonalda. Choroba dziecka to trudny czas dla każdej z rodzin. Bardzo ważny jest bliski kontakt dzieci z najbliższymi, aby mogły jeszcze skuteczniej walczyć z przeciwnościami losu. Dom Ronalda McDonalda ma zapewnić możliwie jak najlepszy komfort rodzicom podczas wspierania najmłodszych pacjentów.
W Polsce budowa placówki rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Została zlokalizowana w niewielkiej odległości od szpitala – zaledwie 50 metrów. Wokół domu powstał również malowniczy ogród, który ma być miejscem wytchnienia i odpoczynku od trosk.
Budynek ma 1253 m kw. powierzchni użytkowej i składa się z dwóch kondygnacji, na których rozmieszczonych zostało 20 pokoi. W każdym z nich będzie osobna łazienka. Oprócz tego znajdują się również części wspólne, takie jak: salon, kuchnia, jadalnia czy pralnia. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów i donatorów. Każde pomieszczenie zostało dopieszczone w najdrobniejszym szczególe, aby zapewnić rodzinom odpowiednie warunki do odpoczynku podczas wspierania chorych dzieci.
– Nasz Dom to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Jest to obiekt modelowy, który będzie mógł być wzorem do naśladowania dla wielu podobnych miejsc – mówi Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawczy Fundacji Ronalda McDonalda. – Podczas jego budowy, wykończenia i wyposażenia wykorzystano materiały najwyższej jakości. Kładąc wysokiej klasy wykładziny nie mogliśmy sobie pozwolić na korzystanie z niesprawdzonej chemii podłogowej. Tym bardziej ucieszył nas fakt, że do grona partnerów dołączyła firma UZIN.
Ważny jest każdy detal
Dostarczeniem oraz montażem wykładzin w domu Ronalda McDonalda zajmowała się firma Wapol Wykładziny Obiektowe, której prezesem jest Henryk Wagner.
– Tutaj nic nie było na pół gwizdka. Od samego początku mieliśmy świadomość, że przygotowujemy komfortowe i funkcjonalne miejsce, które ma zastąpić ludziom dom w tak ciężkich chwilach. Wszystkie produkty, które dostarczaliśmy na budowę musiały być najwyższej jakości – mówi.
Koncern UZIN od wielu lat wspiera działania, które mają na celu ochronę naturalnego środowiska. Dlatego też firma dokłada wszelkich starań, aby dostarczane przez nią produkty spełniały najbardziej wyśrubowane standardy.
– Leży nam na sercu zdrowie ludzkie. Dlatego też bez wahania przekazaliśmy Fundacji Ronalda McDonalda najwyższej jakości ekologiczną chemię podłogową – mówi Grzegorz Popik, prezes firmy UZIN Polska, która sponsorowała produkty do przygotowania podłoża i montażu wykładzin.
Perfekcja wymaga czasu
Wszystkie prace związane z przygotowaniem podłoża oraz montażem wykładzin trwały prawie dwa miesiące. Przez ten czas położono ponad 1000 m kw. podłóg. Oprócz tego zamontowano listwy oraz profile schodowe.
– Bardzo łatwo jest popełnić błąd przy przygotowaniu podłoża. To pod względem technicznym jeden z najtrudniejszych etapów naszej pracy – mówi Henryk Wagner. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że do zagruntowania powierzchni wykorzystano koncentrat UZIN PE 260. – Postawiliśmy na sprawdzoną i bezkonkurencyjną masę niwelującą do reparacji i wyrównania – dodaje. – Z uwagi na to, że należało wylewać większe grubości na podłogi ogrzewane, zastosowaliśmy masę UZIN NC 170 Level Star. Zapewnia ona idealnie gładką powierzchnię i łatwe nakładanie kleju. Jest to również produkt ekonomiczny – mamy gwarancję mniejszego zużycia, nawet do 10 procent – dodaje.
Do miejscowego szpachlowania i wyrównania powierzchni wykorzystano masę naprawczą UZIN NC 182 New. Jest stabilna i bardzo szybko wiążąca. Jej drobne ziarno sprawia, że nie odbija się na cienkich wykładzinach. Dodatkowo krótki czas schnięcia znacznie ułatwia prace.
Gwarancja trwałości
Ciepło i komfort pomieszczeń mają zapewnić wykładziny firmy DICKSON, które łączą w sobie wytrzymałość winylu z niezwykle estetycznym wyglądem i teksturą tradycyjnego dywanu. Zostały one położone w korytarzach oraz częściach wspólnych budynku. Wykładzina jest bardzo mocna, jej zniszczenie jest bardzo trudne, a do tego łatwo się ją myje.
– Jej struktura z plecioną stroną wierzchnią wymaga jednak zastosowania kleju do zadań specjalnych. Dlatego postawiliśmy na UZIN KE 2000S – klej dyspersyjny o podwyższonej sile połączenia. Na jego korzyść przemawiała także wysoka wydajność, wytrzymałość i długi czas otwarty – wylicza Henryk Wagner.
W każdym pokoju położno miękkie i miłe w dotyku płytki dywanowe SHAW. Podczas ich montażu wykorzystano antypoślizgową dyspersję UZIN U 1000. Płyn ten zapobiega przesuwaniu się płytek i pozwala na ewentualną wymianę jednego elementu.
Ogromne zaangażowanie oraz ofiarna praca całego zespołu firmy wykończeniowej sprawiły, że prace podłogowe przebiegły bardzo sprawnie. Obecnie pozostały już tylko ostatnie prace wykończeniowe przed wielkim otwarciem. Profesjonalna i wykwalifikowane kadra wraz z wolontariuszami czeka już na przyjęcie pierwszych rodzin. Dom Ronalda McDonalda to przede wszystkim miejsce, które ma zapewnić wsparcie i ciepło Domu poza domem. Najważniejsze jest to, aby w trakcie choroby dziecka najbliższa rodzina mogła być razem i przetrwać wspólnie ten ciężki okres.
Data dodania: 01.10.2015