Zakończenie wojny w Wietnamie. Dynamiczny rozwój muzyki disco i subkultury punk. Postęp infrastruktury, kultury i telewizji. Wszystko to ukształtowało niepowtarzalny styl lat 70.

Wnętrza lat 70. charakteryzuje połączenie stylu hippie, beatnik, boho chic i funky. Inspiracją do ekstrawaganckiego wystroju domu były m. in. liczne podróże hipisów do Maroko i Indii. To właśnie stamtąd przywędrowały ciekawe akcesoria i wszechobecne kolory. Dekadę kształtowała muzyka – mieszanka rocka i disco. Ówczesne wnętrza były więc niezwykle eklektyczne. Charakter domów można określić jako refleksyjny i lekki zarazem. Były one przede wszystkim wyrazem wolności. Ich konstruktorzy jak nigdy wcześniej stawiali na niczym nieskrępowaną możliwość wyrażania siebie. Jak dziś przywołać ducha tamtych czasów?

Feeria barw

Należy przede wszystkim postawić na tapety w geometryczne wzory. W latach 70 królowały te grube winylowe. Dziś możemy się posiłkować ich papierowymi odpowiedniki bądź tkaniną. Najważniejszy jest jednak kolor. W opisywanej dekadzie triumf święciła neutralna paleta kolorów ziemi. Wśród nich beżowy, piaskowy, szałwiowy, zielony, brązowy, pomarańczowy, granatowy, śliwkowy, oberżyna i głębokie odcienie fioletu. Oczywiście niezbędne są też akcesoria w barwach kojarzonych z klimatem disco, czyli srebra i złota.

Symetria i futuryzm

Błyszczeć powinny także meble i akcesoria. Warto postawić na akcenty chromowane bądź polerowane. Stylowe kanapy z kolorową tapicerką powinny przywodzić na myśl lekcje geometrii. Znakiem tamtych czasów był bowiem powrót do symetrii. W latach 70. zaczęto na większą skalę wykorzystywać we wzornictwie tworzywo sztuczne. Meble do kuchni, sypialni czy salonu powinny zawierać elementy metalu, drewna, plastiku oraz welur i skórę.

We wnętrzu lat 70. nie może zabraknąć gadżetów o futurystycznych kształtach. Flagowym przykładem, który odnaleźć można w większości stylizowanych mieszkań jest niezwykle designerski, podwieszany plastikowy fotel. Zamiłowanie do tego rodzaju mebli związane jest z ich niesamowitymi właściwościami. Fotel pochłania dźwięk, dzięki czemu użytkownik będąc w środku jest całkowicie wyizolowany!

Koniec wieńczy dzieło

Lata 70. to prawdziwy kult dodatków. Chcą stworzyć we wnętrzu klimat tamtych czasów powinniśmy przede wszystkim dobrać kolorowe, szklane figurki i wazony. Warto także pomyśleć o zakupie stylowej lampy stojącej, podłogowej z chromowanym, bądź materiałowym, kwiecistym kloszem. Tym odważniejszym polecamy montaż lustrzanej dyskotekowej kuli! Kwiaty powinny być także obecne na malowidłach, których po prostu nie może zabraknąć na ścianie żadnego salonu. Z kolei stylizowana kuchni powinna być naszpikowana futurystycznymi gadżetami, takimi jak wyciskarka do soków czy mikser.

Data dodania: 25.03.2014