Brytyjska architektka pochodząca z Iraku, jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała prestiżową Nagrodę Pritzkera. Zaha Hadid legendą stała się już za życia.
Uznana za jednego z najwybitniejszych architektów współczesnego świata. Projektantka, która przez lata wytworzyła swój własny i niepowtarzalny styl powiązany z dekonstruktywizmem. W swoich koncepcjach konsekwentnie przesuwała granice architektury i urbanistyki, tworząc przy tym budynki o niepowtarzalnej i ponadczasowej formie.
Dekonstruktywizm charakteryzuje się krzywoliniowymi kształtami, które służą zaburzeniu oraz przemieszczeniu szkieletu obiektu. Dekonstrukcja to kontynuacja jednego z wcześniejszych stylów w architekturze – postmodernizmu.
Obywatelka świata
Zaha Hadid urodziła się w 1950 roku w Bagdadzie. Początkowo studiowała matematykę na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, jednak w 1972 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęła studia architektoniczne w Londynie. Po obronie dyplomu w 1977 roku podjęła współpracę z Office of Metropolitan Architecture (OMA), po czym w 1987 roku postanowiła rozpocząć solową karierę i założyła swoją autorską pracownię w Londynie. Od 2001 Hadid wykładała na Columbia University, a także na Universität für Angewandte Kunst w Wiedniu.
Ikona współczesnej architektury
Mimo tego, że młoda architektka wygrywała większość prestiżowych konkursów, to żaden z jej konkursowych projektów nie został zrealizowany. Powodem były zbyt innowacyjne i odważne pomysły, których wykonanie wymagałoby zastosowania nowych technologii i dużego nakładu finansowego. Pierwszym projektem, który zaistniał w świecie architektury był budynek straży pożarnej Vitra Fire Station w Niemczech. Projekt budynku składał się z szeregu płaszczyzn formą przypominający ptaka w locie. Jego budowę ukończono w 1993 roku, a efekt końcowy przyniósł jej rozgłos i uznanie architektów na całym świecie.
Najsłynniejsze projekty
Cechami charakterystycznymi dla wszystkich projektów Hadid jest niebywała plastyczność, futurystyczne kształty, dynamizm oraz harmonia z otoczeniem. Zaha wielokrotnie podkreślała, że w swoich projektach odwoływała się do feminizmu.
Nagroda Pritzkera – jako pierwsza kobieta
W 2003 roku uhonorowano ją nagrodą Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej za projekt parkingu i dworca tramwajowego Hoenheim Nord w Strasburgu. Rok później, jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała Nagrodę Pritzkera, czyli architektonicznego Nobla.
– Hadid to dominacja wyobraźni, umiejętna gra konwencjami. Jej każdy nowy budynek jest wyzwaniem intelektualnym i przestrzenną zagadką złożoną ze znanych, wydawałoby się symboli i elementów. Ale jej twórcza siła polega na tym, że za każdym razem potrafi złożyć te elementy w nową, niepowtarzalną całość –prof. Jorge Silvetti, juror Nagrody Pritzkera.
W roku 2010 za projekt rzymskiej galerii sztuki współczesnej MAXXI Museum Hadid otrzymała nagrodę Stirlinga, jedno z najważniejszych wyróżnień architektonicznych w Wielkiej Brytanii.
Pożegnanie diwy
Królowa współczesnej architektury zmarła 31 marca tego roku w szpitalu, w Miami. Z doniesień wynika, że przyczyną śmierci był atak serca. Zaha Hadid miała 65 lat.
Autor: Patrycja Klepczarek
Data dodania: 20.09.2016