Aranżacja wnętrz w stylu retro staje się coraz popularniejsza – coraz chętniej wprowadzamy do wystroju mieszkania elementy nawiązujące do mody sprzed lat. Jak odpowiednio zaaranżować w tym stylu łazienkę, by uniknąć przesadnego eklektyzmu?

Nowoczesne aranżacje czasami odstraszają surowością wystroju – ciekawym sposobem na uatrakcyjnienie chłodnych wnętrz jest zastosowanie stylistyki nawiązującej do przeszłości. Uzupełnieniem nieco bezdusznego wyglądu zaawansowanych technologicznie instalacji mogą być motywy inspirowane dawnymi trendami dekoratorskimi, które nadadzą pomieszczeniom niezwykły, indywidualny charakter.

Trzeba jednak zadbać, by elementy zdobnicze nie utrudniały codziennego korzystania z dekorowanych sprzętów. Jednocześnie powinny one tworzyć spójną, elegancką całość zaaranżowaną według zasad określających dany styl.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się projekty wystroju łazienek, w których nowoczesne instalacje oprawione są gustownymi zdobieniami.

Relaksująca kąpiel

Retro stało się odzwierciedleniem pewnego stylu życia. Dlatego istotne jest, by stworzona w łazience aranżacja była efektem przemyślanej decyzji, a nie chwilowego zauroczenia.

 Przeniesienie nowoczesnego wyposażenia w klimat starych, czarnobiałych filmów to poważne przedsięwzięcie, w którym walory estetyczne pomieszczenia muszą iść w parze z wygodą użytkowników.

Sama instalacja urządzeń stylizowanych na przedmioty sprzed lat nie stanowi większego problemu, gdyż są one dostosowane do współczesnych norm i trendów.

Ważne są detale

Stworzenie eleganckiej łazienki wymaga sporej dbałości o szczegóły. Aranżacja w stylu retro składa się z wielu drobnych elementów, które razem tworzą atrakcyjną całość. Warto je więc dobierać w oparciu o sprecyzowaną wizję przyszłego wystroju pomieszczenia.

Szykowne baterie łazienkowe powinny pasować do wanny i umywalki, a meble, wieszaki i wszystkie dodatki współgrać z ceramiką oraz nowoczesnymi sprzętami, takimi jak pralka czy suszarka.

Dodatkowe przedmioty w postaci koszy, stojaków, pojemników na mydło powinny być funkcjonalnym wypełnieniem dostępnej przestrzeni.

Należy pamiętać, by unikać przy tworzeniu wystroju w stylu retro zbędnego nagromadzenia wielu elementów w jednym miejscu. Warto także zadbać, by ilość i wygląd dekoracji nie wywołała wrażenia kiczu. Kolorowy kubek z plastiku postawiony na drewnianej, gustownej półce może nieco popsuć planowany efekt.

Urodę poszczególnych detali w stylu retro można wydobyć za pomocą zainstalowanego w dogodnych miejscach stylowo oprawionego oświetlenia.

Dobrze zaplanowana aranżacja sprawi, że niezwykły klimat retro wkomponuje się we wnętrze nawet bardzo nowoczesnego mieszkania.

Data dodania: 26.04.2011