Podłogi z żywicy do niedawna kojarzone były głównie z przestrzenią publiczną lub obiektami przemysłowymi. Ze względu na dużą trwałość takie posadzki znajdują zastosowanie przede wszystkim w halach produkcyjnych, centrach handlowych czy też biurach. Niezwykły efekt dekoracyjny sprawił, że żywice coraz częściej pojawiają się także we wnętrzach prywatnych.
Główną zaletą posadzek żywicznych jest ich wytrzymałość, odporność na ścieranie oraz bardzo duża twardość. Oprócz tego charakteryzują się brakiem łączeń, dzięki czemu uzyskujemy gładką powierzchnię, która wpływa na estetykę pomieszczenia. Poza walorami użytkowymi, największą zaletą podłóg z żywic jest ich spektakularny i niepowtarzalny wygląd.
Żywica epoksydowa i poliuretanowa
Na rynku posadzek żywicznych dostępne są dwa rodzaje żywic: epoksydowe i poliuretanowe. Posadzki poliuretanowe występują w bogatej gamie kolorystycznej (paleta RAL), która umożliwia wykonanie połogi zarówno monochromatycznej, jak i wielobarwnej. Żywica epoksydowa daje możliwość umieszczenia pod warstwą zabezpieczającą dowolnej grafiki czy też elementu dekoracyjnego.
Posadzka 3D… nieograniczone wzory
Bez wątpienia największym hitem aranżacyjnym ostatnich lat stały się podłogi z efektem 3D, nazywane również posadzkami dekoracyjnymi. Do ich wykonania używana jest, wspomniana wcześniej, bezbarwna żywica epoksydowa. Posadzki tego typu można wykonać na podłożu betonowym, jastrychu cementowym lub anhydrytowym. Wzór 3D powstaje poprzez umieszczenie na posadzce dowolnej grafiki, którą następnie zabezpiecza się warstwą transparentnej żywicy.
Oczywiście przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest odpowiednie przygotowanie i wyrównanie podłoża, jak również dokładne odtłuszczenie zatapianych elementów.
Podłoga w dowolnym stylu
Posadzka żywiczna z efektem 3D to idealne rozwiązanie na zaaranżowanie pomieszczenia w nieszablonowy sposób. Nieograniczona gama wzorów i kolorów pozwoli dopasować podłogę do niemal każdego stylu wnętrza. Błyszcząca, pełna głębi posadzka to oryginalny pomysł na podkreślenie salonu w nowoczesnym stylu. Oprócz spektakularnego efektu aranżacyjnego taka posadzka optycznie powiększy pomieszczenie. Przyciągająca blaskiem podłoga z odpowiednio dobranym motywem 3D, może stać się prawdziwą ozdobą salonu w stylu glamour. Wybierając podsadzkę do wnętrza w stylu industrialnym możemy pokusić się o zatopienie w niej metalowych przedmiotów, które będą elementami dekoracyjnymi pomieszczenia.
Mimo nieograniczonych możliwości graficznych, przy wyborze konkretnego wzoru warto jednak dopasować go do stylu i charakteru całego pomieszczenia tak, by cała aranżacja była ze sobą spójna.
– Wzory i kolory wybrane na posadzkę żywiczną nie mogą być konkurencją dla wzorów i kolorów na pozostałych elementach pomieszczenia. Ponieważ najczęściej wzory posadzki są bardzo wyraźne i kolorowe to pozostała kolorystyka powinna być bardzo neutralna. Inaczej uzyskamy chaos estetyczny – mówi Michał Mikołajczak, właściciel biura projektowego M+M wnętrza.
Ze względu na swoje właściwości, dużą wytrzymałość, trwałość, a także łatwość utrzymania w czystości to przede wszystkim idealna podłoga do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Dzięki posadzkom 3D możemy mieć na podłodze wodospad, błękitną lagunę z koralowcami, a nawet muszelki, kamyki czy inne ciekawe przedmioty, które pozwolą zatopić się pod warstwą żywicy.
– Wyraźny i efektowny wzór może stać się męczący przy dłuższym obcowaniu, więc ryzykowne byłoby umieszczenie go w pomieszczeniu, gdzie przebywamy przez większość czasu. Stąd właśnie posadzki żywicowe z efektem 3D stosowane są częściej w łazienkach niż np. w salonach czy sypialniach – mówi Michał Mikołajczak. – Nie ma technicznych przeciwwskazań przed zastosowaniem posadzki żywicowej w dowolnym pomieszczeniu. Choć lepiej unikać jej w przedpokoju, gdzie pojawia się ryzyko zmatowienia powierzchni od chodzenia w butach – uzupełnia projektant.
Choć w większości posadzki 3D – dla podkreślenia głębi obrazu – wykonywane są w połysku, istnieje możliwość wykończenia posadzki żywicznej 3D lakierem poliuretanowym, który pozwoli uzyskać matową powierzchnię.
Więcej zalet niż wad…
Podłoga z żywicy epoksydowej jest przyjazna dla alergików. Nadaje się także na ogrzewanie podłogowe, należy jednak pamiętać, że nie nakładamy jej bezpośrednio na ogrzewanie, tylko na cementowe lub anhydrytowe podłoże, w którym będą zatopione przewody grzewcze.
Bez najmniejszych przeszkód można ją łączyć z innym rodzajem podłóg, a w przypadku konieczności całkowitej wymiany posadzki – na żywicę można bezpośrednio zamontować nową okładzinę.
Należy pamiętać, że mimo dużej sztywności, posadzki żywiczne nie mają zdolności krycia pęknięć, dlatego, jeśli wystąpi pęknięcie podłoża – każda powstała rysa będzie widoczna na ich powierzchni.
Autor: Patrycja Klepczarek
Data dodania: 16.03.2017