Klocki LEGO zna każdy. Firma, założona przez Olego Kirka Christiansena w 1932 roku, odniosła ogromny sukces na rynku zabawek. Teraz za sprawą kreatywności projektantów wkracza w świat architektury. Kształt popularnych klocków stał się inspiracją dla wielu artystów, którzy wykorzystują je przy produkcji mebli, dodatków, a także przy projektowaniu nowoczesnych budynków. Ten niepozorny materiał cieszy oko nie tylko najmłodszych członków społeczeństwa, ale także przywołuje wspomnienia z dzieciństwa starszych pokoleń.

Kuchenna wyspa z klocków

Ciekawą inicjatywą wykazali się pracownicy paryskiego studia Munchausen – Simon Pillard i Philippe Rosetti – którzy postanowili pokryć klockami LEGO meble IKEA. W efekcie ich pracy powstała niecodzienna zabudowa kuchenna, która idealnie komponuje się z prostotą i bielą dominującą w nowoczesnym apartamencie.

Biurko dla szefa

Meble inspirowane klockami LEGO to także niebanalne rozwiązanie dla ludzi, którzy preferują bardziej stonowany i elegancki styl w swoich mieszkaniach. Naprzeciw takim wymaganiom wyszła firma Staffan Holm Studio Design, która w 2007 roku stworzyła biurko idealne dla szefa. „CEO the directors writting desk” imituje budowlę z klocków, dzięki czemu zwykły blat zyskał piękną formę, natomiast wykonanie go z czarnej płyty z połyskiem dodało mu elegancji.

Meble z elementami LEGO

Dla mniejszych miłośników klocków idealnym rozwiązaniem będzie „Lego Collection” hiszpańskiej firmy Lola Glamour. Jest to kolekcja mebli przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży. Firma w swojej ofercie posiada biurka, szafy oraz łóżka z kolorowymi elementami w kształcie LEGO.

Sztuka z klocków

Klocki LEGO znajdują także odzwierciedlenie w sztuce. Specjalistą w tej dziedzinie jest Adam Builds, który zyskał sławę dzięki tworzeniu obrazów i rzeźb z klocków. Swoje dzieła pokazuje światu na blogu. Można tam znaleźć wiele ciekawych inspiracji związanych ze sztuką a także pomysły na kolorowe lampki i półki.

Dekoracja i funkcjonalność w jednym

W pogoni za modą na LEGO we wnętrzach, polska firma Kalmar postanowiła wyprodukować grzejniki na kształt popularnych klocków. Kolekcja „Kalmar Sector” to kolorowe płyty LEGO, które umieszczone na ścianach ocieplają wnętrza nie tylko od strony funkcjonalnej, ale także wizualnej.

LEGO House w Dorking

Niecodziennego wyzwania podjął się James May, który na potrzeby programu TopGear w 2009 roku wybudował wraz z wolontariuszami pełnowymiarowy dom z klocków w Wielkiej Brytanii. W „LEGO House” oprócz pokoi, znalazły się schody, toaleta oraz prysznic, które według twórcy nadawały się do codziennego użytku. Do budowy 2-piętrowego domu zużyto trzy miliony kolorowych klocków firmy LEGO. Niestety niedługo po emisji programu „LEGO House” w Dorking został zburzony.

Nowa siedziba LEGO

Grupa LEGO nie może pozostać w tyle, podczas gdy ich główny produkt odnosi sukcesy w architekturze. Nowa siedziba firmy w Danii, której koniec budowy planowany jest na 2016 rok to kompleks zaprojektowany na wzór ogromnego stosu prostopadłościanów. Budynek ma być prezentacją przeszłości, teraźniejszości i niedalekiej przyszłości, w której przedmioty LEGO, a także dzieła sztuki wykonane z klocków, będą wykraczać daleko poza pierwotne założenia.

Zastosowanie klocków we wnętrzu to świetny pomysł na wprowadzenie życia do zimnych i nudnych pomieszczeń. Ta cecha powoduje, że architekci coraz częściej korzystają z tego materiału w celu dodania charakteru białym i prostym wnętrzom. Odrobina szaleństwa sprawia, że pomieszczenia stają się ciekawe oraz wyjątkowe. O stworzenie swojego małego, niepowtarzalnego dzieła może pokusić się każdy. Wystarczy trochę wyobraźni, aby stworzyć autorską lampkę lub obraz, a przy tym dobra zabawa i satysfakcja jest gwarantowana.

Autor: Aneta Lewandowska

Data dodania: 14.05.2015