Młotowiertarki to dobrej klasy sprzęt, bez którego nie może się obejść żaden profesjonalista. Dzięki takiemu elektronarzędziu można łatwo wiercić otwory w najtwardszych materiałach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając młotowiertarkę.
Musisz wywiercić otwór w bardzo twardym betonie? A może konieczne jest wykucie bruzd w ścianie albo skucie posadzek? Do tych i wielu innych prac najlepiej użyć młotowiertarkę. To ciężki sprzęt, który ułatwi i znacznie przyspieszy nawet najtrudniejszą pracę. Z racji tego, że młotowiertarka jest używana do prac najtrudniejszych i najbardziej wymagających, przy jej zakupie warto postawić na sprzęt wysokiej klasy i znanego producenta. Na takich narzędziach nie można po prostu oszczędzać, bo to potem mści się szybko. Słabe młotowiertarki odmawiają posłuszeństwa zwykle w środku pilnej pracy. Należy zatem odpowiednio przygotować się do wyboru dobrej młotowiertarki. Nasz artykuł w tym pomoże.
Czym różni się młotowiertarka od wiertarki?
Młotowiertarka przypomina z wyglądu zwykłą, chociaż nieco większą, wiertarkę. Nie należy jednak mylić tych dwóch elektronarzędzi. Zarówno wiertarka, jak i młotowiertarka to urządzenia udarowe. Ta ostatnia posiada jednak tzw. udar pneumatyczny, który sprawia, że nie trzeba, a wręcz nie wolno (może dojść do uszkodzenia narzędzia), dociskać narzędzia, żeby wywiercić otwór w materiale. To sprawia, że młotowiertarką można wiercić otwory nawet w bardzo twardych powierzchniach bez dużego wysiłku. Wiertarka nie zawsze sprawdziłaby się w takich pracach.
Należy podkreślić, że młotowiertarka może pracować w trzech trybach. Przy twardszych materiałach wykorzystuje się wiercenie z udarem. Gdy należy wykonać otwór w drewnie albo metalu, sprawdzi się wiercenie bez udaru. Trzecia funkcja to kucie, w czasie którego obraca się tylko udar. Tego nie ma w żadnej wiertarce. Funkcja kucia pozwala tworzyć łatwo bruzdy w ścianach, zdzierać kafelki lub skuwać tynki. Młotowiertarki mają zatem szersze zastosowanie niż wiertarki.
Jakie parametry są ważne?
Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli młotowiertarek. Różnią się one nie tylko marką, ale również wieloma parametrami. Podpowiadamy, na które z nich zwrócić uwagę przy zakupie.
Zacznijmy od sposobu zasilania. Większość młotowiertarek zasilanych jest sieciowo z gniazdka elektrycznego, ale można także znaleźć modele akumulatorowe. Te pierwsze sprawdzają się jednak dużo lepiej, są mocniejsze i dobrze radzą sobie z najtrudniejszymi pracami. Skoro wspomnieliśmy o mocy, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr. Do amatorskiego użytku wystarczy model o mocy około 1000 W, jednak do profesjonalnego użytku będzie potrzebna dużo wyższa. Im wyższa moc, tym dłużej będzie można pracować młotowiertarką bez robienia przerw i tym twardszy materiał może być nawiercany lub skuwany.
Jeśli zależy nam na młotowiertarce bardzo wydajnej i radzącej sobie z kruszeniem niezwykle twardych materiał, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka jest energia pojedynczego udaru w wybranym modelu. Ta wartość podawana jest w dżulach (J). Profesjonalne, najbardziej zaawansowane młotowiertarki będą miały około 65 J, ale zwykle wystarczają narzędzia z energią 10 J. Istotny jest także moment obrotowy podawany w niutonometrach (Nm). Im wyższy moment obrotowy, tym łatwiej wiertło pokonuje opór i może wiercić otwory w twardszych materiałach.
Nie można zapomnieć także o maksymalnej średnicy wiercenia, jeśli zależy nam na używaniu bardzo grubych wierteł. Nie bez znaczenia jest także typ uchwytu. Najczęściej to będzie SDS-Plus, gdzie można wymienić osprzęt błyskawicznie bez dodatkowych narzędzi. Za to w modelach przeznaczonych do najcięższych prac stosuje się system SDS-Max. W każdym z tych przypadków można używać typowych wierteł SDS.
Wybierając młotowiertarkę, warto także sprawdzić częstotliwość udaru, ponieważ wysoka zwiększa znacznie efektywność narzędzia. Na koniec należy jeszcze sprawdzić, czy wybrany model ma możliwość regulacji obrotów (dostosowuje się je do rodzaju obrabianego materiału) i funkcję zmiany kierunku obrotów, gdy sprzęt zamierzamy używać często do wiercenia.
Dodatkowe opcje i osprzęt
Najbardziej zaawansowane modele młotowiertarek posiadają także dodatkowe opcje i funkcje, które zwiększają precyzję i komfort pracy. Można tu wymienić na przykład funkcję redukcji drgań. Te niekorzystnie wpływają na użytkownika, zwłaszcza przy długich pracach młotowiertarką, dlatego należy ograniczyć przenoszenie drgań. Inna przydatna opcja to wbudowany wskaźnik zużycia szczotek oraz alarm przeciążenia silnika.
Wspomnieliśmy już, że w młotowiertarkach można używać wierteł SDS. Niekiedy najpopularniejsze rozmiary takich wierteł dodawane są z osprzętem przez producenta. Poza tym w zestawie zwykle obecne są również dłuta i szpicaki, które wykorzystuje się do kucia i kruszenia materiałów. Do tego zwykle dołączane są dodatkowe uchwyty i ograniczniki głębokości wiercenia.
Młotowiertarki to funkcjonalne elektronarzędzia do najcięższych prac. Planując duży remont, warto zaopatrzyć się w taki sprzęt i dobrać jego parametry do rodzaju prac. Poza tym w wielu przypadkach młotowiertarka może również zastąpić zwykłą wiertarkę.
Data dodania: 27.12.2019