Parkiet to najbardziej klasyczna odmiana podłogi drewnianej. Jego ponadczasowy charakter, wytrzymałość, estetyka, a także mnogość rodzajów i wzorów sprawiają, że prezentuje się dobrze zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, jak i bardziej tradycyjnych wnętrzach.
Parkiet to drewniane naturalne pokrycie podłogowe, nadające wnętrzu ciepły i przytulny klimat. Jest bardzo wytrzymały, dobrze izoluje termicznie i akustycznie. Wykonywany jest z różnych gatunków drewna, dzięki czemu można dobrze dopasować jego właściwości i kolorystykę do własnych potrzeb.
Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów parkietu: tradycyjny, warstwowy, lamelowy (tzw. lamparkiet) oraz mozaikę parkietową. Coraz popularniejsze ostatnio stają się także tzw. gotowe parkiety.
Rodzaje parkietów
Najbardziej znaną i wciąż najchętniej wybieraną odmianą parkietu jest tradycyjny, składający się z deszczułek tego samego drewna i o tym samym rozmiarze. W Polsce najczęściej spotykane są parkiety tradycyjne o grubości 16 i 22 mm, szerokości od 5 do 7 cm i długości od 30 do 50 cm. Klepki w parkiecie tradycyjnym zwykle łączone są za pomocą systemu pióro-wpust, trzeba je także przykleić do podłoża za pomocą specjalnego kleju. Posadzkę wykonaną z litych deszczułek można wielokrotnie cyklinować i szlifować.
Kolejnym rodzajem jest parkiet warstwowy. W tym przypadku deszczułki z krawędziami wyprofilowanymi w pióro-wpust nie są litym drewnem, tylko zrobione zostały ze sklejonych dwóch lub trzech warstw drewna. Wierzchnią powłokę stanowi zwykle cienka (2-6 mm, standard w przypadku trzech warstw to ok. 3,5 mm) warstwa wysokogatunkowego drewna litego (jesion, dąb, brzoza, olcha, buk, klon), a pod nią znajduje się warstwa wykonana z miękkiego drewna (najczęściej pochodzącego z drzew iglastych). Zdarzają się jednak produkty, gdzie spodnia warstwa jest także z twardego drewna – dębu np. dwuwarstwowy Dąbex czy trójwarstwowy Serenzo Trio. W przypadku parkietu trójwarstwowego pod spodem jest jeszcze jedna warstwa z drewna – najczęściej sosnowego lub świerkowego. Parkiety dwuwarstwowe układa się tak samo jak tradycyjne, trójwarstwowe można także układać na pływająco. Ze względu na budowę parkiet taki można cyklinować (w zależności od grubości poszczególnych warstw) około 2-3 razy. Cyklinowania nie powinno się oczywiście przeprowadzać w przypadku podłogi ułożonej na pływająco.
Trzecim typem parkietów jest tzw. lamparkiet, który odróżnia się od tradycyjnej wersji tym, że nie posiada pióra i wpustu. Dzięki temu jest też dużo cieńszy – jego grubość wynosi od 7,5 do 10 mm. To jego główna zaleta – bardzo łatwo można go bowiem połączyć np. z płytkami, ponieważ oba wykończenia mają podobną grubość. Lamparkiet przykleja się do podłoża. Zaletą tego rozwiązania jest także cena – parkiet lamelowy jest około 20-30% tańszy od tradycyjnego. Nie można go jednak wielokrotnie cyklinować.
Mozaika parkietowa to kolejny z typów parkietu. Wykonuje się ją z małych elementów litego drewna, które najczęściej mają grubość ośmiu milimetrów. Drobne elementy zwykle zgrzewane są ze sobą za pomocą bawełnianych włókien nasączonych termotopliwym klejem (tzw. siatka) w odpowiednie wzory. W przypadku mozaiki parkietowej liczba wzorów może być praktycznie nieograniczona – dowolnie można łączyć ze sobą drewno o odcieniu jaśniejszym i ciemniejszym dopasowując do każdej stylistyki wnętrza. Plusem tego rodzaju parkietu jest szybkość montażu, która dzięki konstrukcji na siatce jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych deszczułek.
Obawiających się bałaganu związanego z położeniem, cyklinowaniem i lakierowaniem bądź olejowaniem parkietu, z pewnością zadowoli ostatni omawiany rodzaj – parkiet gotowy. Gotowe parkiety, zwane także quickparkietami lub finishparkietami, to produkt, który jest już polakierowany kilkoma warstwami lakieru (najczęściej utwardzanego promieniami UV) – oznacza to, że po ułożeniu nie wymaga cyklinowania, polerowania ani zabezpieczania olejem, woskiem lub lakierem. Znacznie skraca to całkowity czas robót parkieciarskich. Można go także użytkować od razu po położeniu i kilka razy odnawiać.
Jak wybrać parkiet?
Tak jak w przypadku każdej podłogi, przed decyzją o wyborze konkretnego rodzaju musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pierwszym aspektem, który zwykle bierzemy pod uwagę przy zakupie jest cena – musimy wiedzieć, że koszt wykonania parkietu będzie znacznie wyższy niż w przypadku np. montażu paneli laminowanych czy wykładziny. Parkiet jest jednak inwestycją długoterminową, koszty, które będziemy musieli ponieść w związku z jego montażem z pewnością nam się zwrócą. Mniej trwałe, ale też tańsze będą parkiety warstwowe i lamparkiety. Cena parkietu będzie także uzależniona od gatunku drewna, z którego będzie wykonany – najdroższe są drewna egzotyczne.
Kolejną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju parkietu, gatunku drewna, a także wzoru ułożenia jest pomieszczenie, w którym będzie się on znajdował.
Jeśli pokój jest mały i ciemny parkiet powinien go rozjaśnić – należy wybrać drewno jasne bez wyraźnego usłojenia. Taki wybór optycznie powiększy nasze wnętrze. W przypadku dużych i jasnych przestrzeni sprawa jest prostsza – sprawdzi się tam drewno w każdym kolorze, który przypadnie nam do gustu, nie musimy się także obawiać ciemnego odcienia, który nada pomieszczeniu wytworności.
Ważną kwestią jest także wybór odpowiedniego wzoru, według którego fachowiec będzie układał deski parkietu. Najpopularniejszymi wzorami są cegiełki, jodełki i kwadraty. Wybór wzoru będzie również zależał od wielkości pomieszczenia i jego układu. Przykładowo jeśli ułożymy klepki równolegle do dłuższej ściany pokój zostanie optycznie wydłużony, jeżeli zdecydujemy się natomiast na ułożenie parkietu po skosie, pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian, wnętrze nie zmieni wizualnie proporcji.
Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniego wykończenia parkietu. Do wyboru mamy lakier, olej lub olejo-wosk. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ale ich główny wpływ koncentruje się na estetyce i sposobie pielęgnacji. Podłogi lakierowane są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych np. wodę. Jednak w przypadku nawet najdrobniejszych uszkodzeń jedynym sposobem naprawy jest cyklinowanie całej podłogi i ponowne położenie warstwy lakieru. Podłogi olejowane mają bardziej naturalny wygląd, ale trzeba o nie dbać z większą troską. W przypadku uszkodzeń powierzchni jest też więcej możliwości renowacji.
Data dodania: 08.12.2010