Sezon targowy Tabelaofert.pl – organizator Targów Mieszkaniowych i Aranżacji Wnętrz – rozpoczęła od imprez w Poznaniu i Łodzi, na których wystawiało się łącznie około 180 firm, a liczba odwiedzających przekroczyła 15 tysięcy.
Poznańska edycja imprezy przyciągnęła do Hali Arena 9150 osób – odwiedzający mogli zapoznać się z szeroką ofertą deweloperów, instytucji finansowych udzielających kredytów mieszkaniowych oraz producentów wyposażenia wnętrz.
Wśród imprez towarzyszących na szczególną uwagę zasługiwały warsztaty „7 kroków do własnego M”:
– Prelegenci przygotowali bardzo ciekawe tematy – m.in. jak powinien wyglądać akt notarialny, jak powinna wyglądać umowa przedwstępna zawierana z deweloperem, jak i gdzie powinno się szukać kredytu mieszkaniowego, na co należy zwracać uwagę, jaką polisę ubezpieczeniową wybrać. Uwieńczeniem warsztatów są porady architekta wnętrz – podkreśla Katarzyna Jagłowska, dyrektor regionalny redNet Media.
Ceny mieszkań będą stabilne
Spore zainteresowanie targami mieszkaniowymi sugeruje, że rynek po niedawnej zapaści znów zaczyna się odbudowywać.
– Prognoza na rok 2011 jest taka, że ceny będą ustabilizowane – nie będą szły ani mocno w górę, nie będą też spadać. To dobra informacja dla tych, którzy planują zakup mieszkania czy domu w drugiej połowie roku – nie powinni obawiać się zmian cen – przekonuje Katarzyna Jagłowska. – Już druga połowa 2010 roku sygnalizowała tę stabilizację, deweloperzy byli też skłonni negocjować ceny.
– W tej chwili mieszkań zaczynają poszukiwać młodzi ludzie z tzw. wyżu demograficznego. Dzięki temu w tym pierwszym kwartale roku odczuliśmy znaczne zainteresowanie naszą ofertą – dodaje Joanna Łuka z firmy Virke. – Młodzi ludzie najczęściej wybierają mieszkania dwupokojowe, a klienci w przedziale wieku +30, którzy mają już swoje rodziny – najczęściej szukają mieszkań trójpokojowych o powierzchni około 60 m2.
Trendy w aranżacji wnętrz
W wiosennej edycji reprezentacja firm z sektora wyposażenia wnętrz w Poznaniu było mniej liczna niż podczas jesiennych targów. Udało nam się jednak porozmawiać z wystawcami o nowościach w ich ofertach oraz poznać ich zdanie na temat trendów obowiązujących w aranżacji wnętrz w 2011 roku.
– Na tych targach prezentujemy głównie tkaniny, oferujemy także klientom gotowe aranżacje okien – mówi Paulina Makałowska, Projektant-Wykonawca firmy Ridex. – Jako firma zajmujemy się także dystrybucją światowych marek: amerykańskich, angielskich, francuskich. Są to głównie materiały obiciowe, zasłony. Oprócz tkanin oferujemy także tapety, których wzory są dopasowane do tkanin.
W tym roku w tkaninach mają przeważać trendy naturalne:
– Dominować będzie len, delikatne sploty – tzw. ekologiczne. Pojawi się też dużo haftów, wraca biel – dodaje Paulina Makałowska.
Na Targach Mieszkaniowych w Poznaniu swoją najnowszą ofertę przedstawiała także firma Meblobuk – producent mebli kuchennych.
– Na targach prezentujemy całą ofertę naszych kuchni. Wśród tegorocznych nowości pojawiły się ładne lakiery w kolorze oberżyny, ciekawe, surowe w formie blaty naśladujące dąb, a także nowe rozwiązania techniczne ułatwiające organizację pracy w kuchni – wyjaśnia Ewa Stefaniak, Kierownik Salonu Meblobuk w Skórzewie.
Jak tłumaczy Pani Ewa, trendy w meblach kuchennych zawsze są kształtowane gustami klientów:
– Klienci mają bardzo różnorodne oczekiwania, jednak od dwóch lat można zaobserwować taką stałą tendencję: młodzi ludzie wybierają nowoczesne meble z lakierem na wysoki połysk lub w półmacie, preferują proste formy. Nieco starsi klienci swoje zainteresowania ukierunkowują na bardziej tradycyjne, rustykalne formy. To jednak wcale nie musi być reguła– wszystko zależy od indywidualnych gustów.
Jedną z targowych ciekawostek był też produkt prezentowany przez firmę Colour Glass – panele ze szkła hartowanego, robione na wymiar do kuchni klienta.
– Wzór na panelu jest całkowicie indywidualny – oferujemy kilkaset wzorów, ale możemy wydrukować też każde zdjęcie, które klient sobie zażyczy – wyjaśnia Wiesław Śmigielski z Colour Glass. – Panele te są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu czystości od płytek, nie ma tutaj fug. Do zalet naszych paneli trzeba też zaliczyć hartowaną szybę o dużej wytrzymałości, dzięki czemu można ją stosować nawet w pobliżu kuchenki gazowej lub płyty indukcyjnej.
Płytki są odporne na uderzenia, montuje się je szybko i nie trzeba zatrudniać do tego fachowców. Wymiary szklanych paneli są praktycznie nieograniczone – producent może nawet wyprodukować kafelki o długości trzech metrów i szerokości 1,2 metra.
Trudniejszy 2010 rok, lepsze perspektywy na 2011
Firmy z branży wyposażenia wnętrz, podobnie jak inne uzależnione od segmentu budowlanego, mają za sobą nieco gorszy rok. W jaki sposób walczyły z kryzysem i jak widzą swoje perspektywy obecnie?
– Nasza branża generalnie charakteryzuje się takim falowym zainteresowaniem klientów – co roku są miesiące, kiedy zainteresowanie jest mniejsze – np. w styczniu, lutym, natomiast latem, jesienią, aż do świąt Bożego Narodzenia to zainteresowanie jest zawsze większe – wyjaśnia Ewa Stefaniak z firmy Meblobuk. – Miniony rok też był bardzo różny. Na pewno nie był tak wspaniały jak 2008, osłabiona koniunktura także nas troszeczkę dotknęła. Ludzie szukają oszczędności, faktycznie rzadko zdarzają się klienci, którzy realizują duże inwestycje w kuchni. My natomiast działamy na zasadzie poleceń klientów – co jest dla nas bardzo miłe i pozwala utrzymać wzrost zainteresowania naszymi produktami.
– Stawiamy teraz głównie na współpracę z architektami wnętrz, ponieważ obecnie klienci coraz częściej posiłkują się ich poradami – tłumaczy Paulina Makałowska z firmy Ridex. – Dlatego uruchomiliśmy siatkę kontaktów, to jest nasz pomysł, żeby dotrzeć do jak najszerszego grona klientów.
Targi Mieszkaniowe i Wyposażenia Wnętrz odbywają się w siedmiu miastach Polski: w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Gdyni.
– Od 2011 roku zarówno w Poznaniu, jak i w Łodzi, zwiększyliśmy ilość imprez. Najbliższa okazja do zakupu mieszkania na preferencyjnych warunkach w Poznaniu już w maju – dodaje Katarzyna Jagłowska.
Data dodania: 11.03.2011