Podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego DREMA odbyła się druga edycja Warsztatów Parkieciarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
Głównymi tematami tegorocznych pokazów były systemy tarasowe z drewna – przygotowanie i izolacja podłoża, montaż, konserwacja i regeneracja oraz parkiety – oceny jakościowe i techniki pomiarowe w parkieciarstwie.
– Ideą tych warsztatów jest popularyzacja branży parkieciarskiej oraz rekomendowanie najnowszych technologii, produktów i najlepszych wykonawców w tej branży – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Dariusz Kozera, Prezes Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
W przedsięwzięciu wzięły udział firmy: Sika, Parat-Dos, Bona, Janser, Kopp i Dąbex.
– Prezentujemy na stoisku SPP nasz system tarasowy, poszukiwane coraz częściej przez klientów deski tarasowe – powiedziała Katarzyna Wątor, Dyrektor ds. Marketingu firmy Kopp. – Nasza firma specjalizuje się w systemach tarasowych. Na stoisku prezentujemy m.in. ciekawe deski z bambusa przeznaczone na taras oraz wykonane z popularniejszych gatunków, takich jak ipe czy iroko.
Na terenie, na którym odbywały się warszataty można było zobaczyć także prezentacje maszyn i produktów firmy Janser, Bona oraz Sika. Doradcy techniczni tych firm z chęcią odpowiadali na pytania odwiedzających Targi.
Nie zabrakło także prac konkursowych wykonanych podczas Zawodów o Puchar Parkieciarskiej Stolicy Polski podczas tegorocznej BUDMY. Ciekawe wzory i precyzyjne wykonanie przyciągały uwagę gości DREMY.
Prezentacje, czyli warsztat parkieciarza w teorii
Każdego dnia imprezy odbywały się multimedialne prezentacje firm biorących udział w II Warsztatach Parkieciarskich. Brali w nich udział głównie uczniowie szkół budowlanych zainteresowani poruszanymi tematami.
Przedstawiciele firm przeprowadzających prezentacje mówili o swoich produktach, a także poruszali najważniejsze tematy bliskie każdemu parkieciarzowi.
Podczas prezentacji firmy Janser uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się m.in. w jaki sposób należy sprawdzać i przygotować podłoże, poznać urządzenia służące do sprawdzania jakości jastrychu, a także uzyskać wiele praktycznych porad. Uczestnicy mogli dowiedzieć się również w jaki sposób należy sprawdzać warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniu, jak gruntować podłoże i w jaki sposób należy wylewać masę wyrównującą, a także jakie maszyny służą do cyklinowania parkietu, w jaki sposób należy tę operację przeprowadzać, a także czym i w jaki sposób najlepiej wykończyć podłogę.
Tomasz Paszkowiak i Damian Urbaniak z firmy Janser opowiadali także w jaki sposób należy przeprowadzać renowację desek tarasowych.
Podczas prezentacji firmy Sika uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z ofertą elastycznych klejów poliuretanowych oraz dowiedzieć się jakie systemy parkieciarskie ma w swojej ofercie szwajcarski producent. Krzysztof Szulim mówił także o sposobach przygotowania podłoża oraz o metodach klejenia podłogi drewnianej.
Przedstawiciel firmy Bona podczas prezentacji przedstawiał systemy, które umożliwiają ułożenie podłogi od początku do końca – od gruntów przez masy samopoziomujące, kleje i obróbkę techniczną (szlifowanie) aż po wykańczanie.
Na uczestników warsztatów czekała także część rozrywkowa. Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy wraz z towarzyszącymi firmami zorganizowali dwa krótkie konkursy. Pierwszy polegał na ułożeniu jak najwyższej wieży z drewnianych klocków w trzy minuty, a drugi na ułożeniu wzoru parkietu na czas. Osoby, które uzyskały najlepsze rezultaty otrzymały drobne upominki.
Pokazy, czyli warsztat parkieciarza w praktyce
Największym zainteresowaniem podczas Warsztatów Parkieciarskich cieszyły się pokazy prezentujące renowację deski tarasowej oraz podłóg drewnianych. Każdy gość Targów mógł zobaczyć jak wyglądają te czynności w praktyce przy zastosowaniu najnowszych maszyn i rozwiązań technologicznych.
Przy okazji pokazów można było dowiedzieć się, co jest najważniejsze w przypadku renowacji desek tarasowych.
– Ważne jest, żeby bardzo dokładnie wyczyścić ryfel, który występuje w desce. Jest to dość trudna sprawa – tłumaczył Damian Urbaniak, doradca techniczny firmy Janser. – Dotychczas robiło się to przy pomocy jakichś szczotek, ewentualnie urządzeń typu Karcher, czyli wodą pod wysokim ciśnieniem. Te metody jednak powodowały pewne szkody: w przypadku stalowych szczotek ręcznych pojawiały się mikrouszkodzenia drewna, a z kolei czyszczenie Karcherem powodowało zachlapania tynku i wszystkich innych materiałów, które znajdowały się wokoło.
Firma Janser znalazła rozwiązanie na te problemy – podczas Warsztatów Parkieciarskich prezentowała rynkową nowość – maszynę do deski tarasowej.
– Nasza maszyna ma swój system odsysania, czyli podłączając do niej dobrej klasy odkurzacz, eliminujemy pylenie, a walce, które są zbudowane z włókien poliestrowych, czyli są generalnie miękkie, powodują nam dokładne wybranie z ryfelka wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a jednocześnie nie uszkadzają go. Z kolei miękka szczotka do wcierania oleju i obroty bębna powodują idealnie wtarcie oleju, który dzięki temu nie zostaje w ryfelku, nie przylepia się do niego kurz. Deska po takim zabiegu jest gotowa do użycia już po kilku godzinach. Dzięki tej maszynie zdecydowanie skraca się czas całej renowacji – już po 2-3 godzinach możemy spokojnie w obuwiu domowym tą deskę użytkować.
Robert Mądrecki, specjalista ds. technicznych firmy Bona, wyjaśniał z kolei jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja drewnianego tarasu:
– Deskę tarasową należy olejować dwa razy do roku: na początku i na końcu sezonu. Profesjonalne oleje do stosowania na zewnątrz posiadają w swoim składzie środki grzybobójcze – niestety nic nie jest wieczne, jeśli o drewniany taras nie będzie się dbało, grzyby i tak się pojawią. Wtedy należy podłogę dobrze wysprzątać, wymyć i na nowo zaolejować.
Podczas Warsztatów Parkieciarskich można było także zobaczyć jak działa maszyna do renowacji stopni schodowych firmy Janser.
– Renowacja ta polega na tym, że możemy za pomocą specjalnego przymiaru wyfrezować w stopniu schodowym specjalne miejsce, w które jesteśmy w stanie wkomponować inny element – tłumaczył Damian Urbaniak. – Może to być element z innego drewna, kamienny, wykładzina dywanowa lub PCV. Dotychczas na stopniach były kładzione specjalne nakładki, w tej chwili, dzięki tej maszynie możemy sobie wkleić takie dodatki w stopień. Efekt jest bardzo trwały.
Kolejna okazja do wzięcia udziału w Warsztatach Parkieciarskich organizowanych przez SPP już na przełomie września i października podczas katowickich Targów DREMASILESIA.
Data dodania: 11.04.2011