Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych uhonorowała Grupę IKEA nagrodą za największą inwestycję w 2010 roku.

PAIiIZ zatwierdziła w 2010 roku 47 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 619,2 mln euro. Dzięki inwestycjom powstanie 9 305 nowych miejsc pracy. W grudniu Agencja uhonorowała trzech największych zagranicznych inwestorów mijającego roku w trzech kategoriach:

 

  • Największa inwestycja
  • Inwestycja, która utworzyła najwięcej miejsc pracy
  • Najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesnych technologii

 

W kategorii Największa Inwestycja w 2010 roku laureatem została firma Swedspan/IKEA, której projekt inwestycyjny jest jednym z największych w tym roku, a jednocześnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć w regionie Polski Wschodniej.

Spółki z Grupy IKEA zainwestowały w rozbudowę sklepów w Gdańsku i Krakowie, rozbudowę centrum dystrybucyjnego w Jarostach, w centrum handlowe w Łodzi oraz rozpoczęły budowę fabryki w Orli koło Bielska Podlaskiego.

Od 2011 roku firma będzie wytwarzać do 250 tysięcy m3 niskoemisyjnych produktów dla przemysłu meblarskiego – ultracienkie panele HDF Green-Light mają gwarantować lepsze właściwości produktu, niższą wagę oraz redukcję kosztów.

IKEA otrzyma dofinansowanie w ramach działania 4.5.1 – wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki z sektora produkcyjnego. Projekt ma być realizowany etapami, a inwestycja będzie samowystarczalna energetycznie – firma planuje budowę instalacji kogeneracyjnej.

Data dodania: 30.12.2010