NEPCon został uznany przez Komisję Europejską Organizacją Monitorującą według EUTR. Ma ona na celu wspieranie przedsiębiorstwa, które chcą postępować zgodnie z przepisami EU Timber Regulation. Rozporządzenie to obejmuje wymagania dla firm importujących produkty pochodzenia drzewnego.
Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek europejski asortyment produktów z drewna, poprzez rozporządzenie EUTR zobowiązani są do wdrożenia Systemu Należytej Staranności, którego zadaniem jest minimalizowanie ryzyka pozyskania nielegalnego drewna oraz prowadzenie regularnej oceny wdrożonego systemu.
– Istnieje wielkie zapotrzebowanie na profesjonalne ekspertyzy dotyczące legalnie pozyskiwanego drewna. Obecnie odczuwamy wzrost zainteresowania naszymi usługami w zakresie oceny Systemów Należytej Staranności oraz szkoleniami dotyczącymi legalności pochodzenia drewna – mówi Dyrektor Generalny NEPCon, Peter Feilberg.
KE uznała, że system LegalSource opracowany przez NEPCon, jest zgodny ze wszystkimi wymaganiami EUTR i stanowi podstawę do uznania firmy NEPCon jako Organizacji Monitorującej. Oznacza to, że wsparcie NEPConu w zakresie wdrożenia Systemu Należytej Staranności, a tym samym dostosowania się do rozporządzeń EUTR, mogą uzyskać przedsiębiorstwa z całej UE. Współpraca z Organizacją Monitorującą jest dobrowolna.
EUTR dużo zmienia
W ciągu ostatnich lat nastąpił wzrost popularności systemów certyfikacji drewna, takich jak FSC. Firmy dążą do odpowiedzialnego i legalnego pozyskiwania drewna. Nie oznacza to, że problem nielegalnego zdobywania produktów nie istnieje. Dostosowywanie się przedsiębiorstw do rozporządzenia EUTR może w dużym stopniu wpłynąć na obniżenie częstotliwości występowania tego zjawiska.
Według Petera Feilberga rozporządzenie EUTR, to nie tylko wymogi, ale również szanse na rozwój przemysłu europejskiego: – W ciągu ostatniego roku doświadczyliśmy największego w naszej historii napływu klientów zainteresowanych certyfikacją FSC. Wierzymy, że przede wszystkim jest to odpowiedź na rozporządzenie EUTR. Chcemy pomóc firmom spełnić nowe wymogi i sprawić, by wyzwania stawiane przez rozporządzenie zostały zamienione w korzyści dla przemysłu europejskiego.
Data dodania: 09.10.2013